Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο εν μέρει εκτός οικισμού


Recommended Posts

@axoul

 

Εγω ΔΕΝ ειπα οτι ειναι κατατμηση επειδη τεμνεται απο το οριο του οικισμου.

 

Απλα λεω οτι τη στιγμη που εχω ενα οικοπεδο ενιαιο, δεν με νοιαζει αν ειναι εκτος, εντος οικισμος κτλ. και θελω να πουλησω ενα τμημα του. Δεν πρεπει το τμημα Α που θα πουλησω και το τμημα Β που θα μου μεινει να ειναι κατα κανονα αρτιο και οικοδομισιμο.

 

Και παω στην περιπτωση μας. Εχω ενα τμημα εκτος οικισμου που ειναι κατα παρεκκλιση αρτιο και οικοδομισιμο γτ δεν εχει προσωπο σε δρομο αλλα προυφισταται του 2003. Το τμημα ομως αυτο ειναι ενα τμημα ενος συνολικου οικοπεδου, απλα τα δυο τμηματα διεπονται απο διαφορετικο πολεοδομικο καθεστως.

Τωρα αν θελω εγω να πουλησσω το τμημα εκτος του οικισμου, δεν σημαινει οτι δημιουργω ενα οικοπεδο αρτιο αλλα μη οικοδομησιμο??

 

Η ερωτηση μου ειναι αν μπορω να το κανω αυτο (φυσικα και μπορεις να μεταβιβασεις μη αρτιο και μη οικοδομισιμο οικοπεδο) αλλα να το δημιουργησεις μπορεις??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@axoul

Στο ερώτημα, που έχεις βάλει κατ' επανάληψη, έχω απαντήσει ήδη, αρκετές φορές. Δηλαδή, στο ακίνητο που περιέγραψε ο ΦΡΑΓΚΟΣ με ένα τμήμα 7 στρεμ. εντός ορίου οικισμού και ένα τμήμα 5 στρεμ. εκτός ορίου, μπορεί να γίνει κατάτμηση και να πουληθούν το μεν πρώτο σε ένα νέο ιδιοκτήτη και το δεύτερο σε ένα άλλο, εάν αυτό το δεύτερο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο (#57). Είπα, ακόμη, ότι το εντός οικισμού μπορεί να κατατμηθεί και σε περισσότερα άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα αφού έχει επιφάνεια 7 στρεμ. και "μεγάλο πρόσωπο σε δημοτική οδό".

 

@terry

Όσα ανέφερα παραπάνω αφορούσαν το συγκεκριμένο ερώτημα και το συγκεκριμένο ακίνητο, με εξαίρεση τις γενικές αναφορές για την έννοια α) της κατάτμησης (με συμβόλαιο και όχι στο τδ) και β) της, εν γένει, μεταβίβασης ενός ακινήτου (άρτιου ή μη).

Στο τελευταίο σου μήνυμα φεύγεις από το ακίνητο του ΦΡΑΓΚΟΥ που συζητούσαμε και περιγράφεις νέα περίπτωση, κατά την οποία το συνολικό ακίνητο έχει ένα τμήμα εκτός ορίου άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση και ένα τμήμα εντός ορίου, για το οποίο δεν δίνεις στοιχεία αρτιότητας και οικοδομησιμότητας. Πριν προχωρήσω, θέλω να κάνω μία επισήμανση. Ένα ακίνητο είναι άρτιο κατά τον κανόνα ή την παρέκκλιση και είναι οικοδομήσιμο ή όχι. Δεν υπάρχει παρέκκλιση στην οικοδομησιμότητα.

Μπορείς να πουλήσεις το τμήμα εκτός ορίου εάν το εναπομένον, εντός ορίου, είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Στην αντίθετη περίπτωση, δεν μπορείς.

Αλλά, επαναλαμβάνω ότι, αυτή η περίπτωση είναι νέα και δεν είναι εκείνη που συζητούσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Οι μεταβιβάσεις ακινήτων δεν έχουν, πάντοτε, ως αντικειμενικό στόχο την οικιστική εκμετάλλευσή τους. Μπορεί να θέλεις να αγοράσεις ένα κομμάτι γης, μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, απλά, για να φυτεύσεις πατάτες ή/και λαχανικά, που είναι και στη σκέψη πολλών αυτή την εποχή.

 

Είναι εκτός εποχής συνάδελφε οι πατάτες και τα λαχανικά, πλέον φυτέυονται φωτοβολταϊκά! 8-)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις δίκιο, ότι ελάχιστες επιφάνειες είναι εκμεταλλεύσιμες γεωργικά, αλλά αυτού του είδους τα ακίνητα εκτός σχεδίου (μη άρτια και μη οικοδομήσιμα) δεν είναι κατάλληλα ούτε για Φ/Β ...

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση για κατάτμηση οικοπέδου εν μέρει εκτός οικισμού

 

σε οικισμό με ο.δ. πρόσωπο 12 μ. και 1000 μ2

έχουμε οικόπεδο με πρόσωπο 36 μ. συνολικής έκτασης 5 στρ. απο τα οποία τα 600 μ2 είναι εντός οικισμού.

Μπορεί να γίνει κατάτμηση και να χωριστεί κάθετα στο ΚΧ αγροτικό δρόμο;

 

δηλαδή να δημιουργηθούν δυο νέα οικόπεδα με πρόσωπο 18 μ. το καθένα, εμβαδού 2,5 στρ. το καθένα απο τα οποία τα 300 μ2 θα είναι εντός οικισμού.

Σε αυτή τη περίπτωση τα δυο νεα οικόπεδα, αφού έχουν επαρκές πρόσωπο και με 300 μ2 εντός οικισμού + 700 μ2 απο τα τμήματα εκτός οικισμου θα είναι και τα δυο άρτια και οικοδομήσιμα;

 

και με την ίδια λογική, θα μπορούσε το αρχικό οικόπεδο να χωριστεί σε 3 τμήματα με πρόσωπο 12 μ. το καθένα, συνολικής επιφάνειας 1,7 στρ. το καθένα, από τα οποία τα 200 μ2 θα είναι εντός οικισμού;

θα είναι άρτια και οικοδομήσιμα και τα 3 νέα οικόπεδα, αφού μπορούν να συμπληρώσουν απο το εκτός τμήμα και να φτάσουν τα 1000 μ2;

 

ελπίζω να έγινα κατανοητός

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως δεν γινεται αυτο που λες....

Αφου η αρτιοτητα εντος οικισμου ειναι 1000τμ.

 

Η διαταξη στην οποια θελεις να "πατησεις" μιλαει για οικοπεδα που προυπηρχαν της δημοσιευσης του ΦΕΚ.

 

Αν κανω λαθος, ας με διορθωσετε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σταμάτησες την κατάτμηση στα 3 οικόπεδα αφού, με την ίδια λογική θα μπορούσες και σε περισσότερα, με δεδομένο ότι, σε οικισμούς <2000, δεν απαιτείται συγκεκριμένο μήκος προσώπου αλλά απλά το οικόπεδο να έχει πρόσωπο σε ΚΧ πλάτους τουλάχιστον 4 μ. Με την ευκαιρία, το πρόσωπο και το εμβαδόν ενός οικοπέδου ονομάζονται όρια αρτιότητας και όχι όροι δόμησης.

 

Η σκέψη σου είναι λανθασμένη γιατί όταν κάνεις κατάτμηση ενός οικοπέδου πρέπει να δημιουργείς νέα άρτια, κατά τον κανόνα, οικόπεδα. Και αφού το συγκεκριμένο ακίνητο, έχει τμήμα, μόνο 600 τμ εντός του ορίου, και πρέπει να επεκταθεί σε τμήμα 400 τμ από την έκταση εκτός ορίου, για να δημιουργηθεί άρτιο οικόπεδο, είναι προφανές ότι η σκέψη σου δεν υλοποιείται.

 

ΥΓ Γράφαμε ταυτόχρονα με τον terry, και συμφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.