Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Υγρασία στο μπαλκόνι


mikeman2009

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας. Στη χθεσινή νεροποντή παρατήρησα ότι σε όλα τα μπαλκόνια του διαμερίσματος μου, εμφανίστηκαν στο πάνω μέρος μικρές σταγόνες νερού απλωμένες σε όλο το μήκος του κάθε μπαλκονιού. Στην περιοχή που μένω (Γέρακας) έχουμε μεγάλο πρόβλημα με την υγρασία. Ευθύνεται η υγρασία γι' αυτό ; Έχει σχέση με το διαμέρισμα του πάνω ορόφου ; Είναι κάτι που μπορεί να μου δημιουργήσει προβλήματα στο μέλλον ?

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1ον) απο πάνω έχεις πλάκα ή σκεπή ή είναι το μπαλκόνι του επάνω ορόφου?

 

αν είναι στην πλάκα του μπαλκονιου ένα πιστεύω εγώ ότι είνια το πρόβλημά σου!Ο ΠΛΑΚΑΣ!δεν αρμολόγησε τα πλακάκια στις ενώσεις πλακιδίου-σοφατοπιού και γενικότερα τα πλακάκια!με αποτέλεσμα να ρουφάει το νερό και να στο βγάζει απο κάτω!Υγρασία σε μπαλκόνι δεν έχω συναντήσει μιας και είνια σε εξωτερικό περιβάλλον ==> αερισμό και ίδια θερμοκρασία με το εξωτερικό περιβάλλον!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, τα σωστα υλικα και η καλη εφαρμογη τους, καθως και οι απαραιτητες ρυσεις ειναι βασικα.

Τωρα γι ατο προβλημα σου θα πρεπει να μας δωσεις περισσοτερα στοιχεια. Μπορει να υπαρχουν υδρορροες που να σταζουν κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κατ' αρχήν για την ανταποκρισή σας. Θα ήθελα να διευκρινήσω τα εξής:

 

- Πάνω από διαμερισμά μου υπάρχει άλλο διαμέρισμα.

- Πρόβλημα με τη ρύση υπάρχει από όσο γνωρίζω σίγουρα στο ένα από τα τρία μπαλκόνια που διαθέτω. Και αυτό γιατί όταν το είχα επισκεφθεί παρατήρησα ότι ο κατασκευαστής είχε τοποθετήσει το σιφόνι στο μέσο του μπαλκονιού με αποτέλεσμα όταν υπάρχει μεγάλος όγκος νερού αυτός να συσωρεύεται στο κομμάτι μετά το σιφόνι.

- Πάνω από το ένα μπαλκόνι μου υπάρχει υπνοδωμάτιο του επάνω διαμερίσματος. Πως εξηγείται και εκεί να υπάρχει το ίδιο πρόβλημα ;

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα πιθανότητα να οφείλεται στην εισχώρηση νερού μέσα από το υλικό επικάλυψης του δαπέδου (συνήθως πλακάκι ή μάρμαρο)

Αιτίες πάρα πολλές

α) Κακή ρύση του μπαλκονιού προς το σιφώνι. Απαιτείται τουλάχιστον 1%

β) όχι στεγανοί αρμοί του υλικού του δαπέδου

γ) όχι στεγανοί αρμοί του σιφωνιού

δ) Τρύπιο σιφώνι

ε) Βουλωμένο σιφώνι

ζ) Σιφώνι σε πολύ απομακρυσμένη θέση

στ) Διαρροή μέσω σοβατεπιών

η) Διαρροή ζαρτινιερών του επάνω ορόφου (αν υπάρχουν)

θ) Συνδιασμός όλων αυτών

Πως το ανακαλύπτεις; Ψάχνοντας όλα αυτά ένα προς ένα. Αν αφήσεις την υγρασία να συνεχίσει κάποια στιγμή θα σκουριάσουν τα σίδερα, αποφλειώσεις σκυροδέματος και στατική επικινδυνότητα. (χρειάζεται 2-5 χρόνια να εξελιχθεί αυτή η διάβρωση εκτός και αν ο επάνω ιδιοκτήτης χρησιμοποιεί καθαριστικό με χλώριο οπότε ίσως να γίνει η διάβρώση πιο γρήγορα)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας να βρω και μια άλλη εξήγηση...

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει σκοτία στην πλάκα μήπως τυχόν και απλά "γλύφει" το νερό το κάτω μέρος της πλάκας του μπαλκονιού?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.