Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή από HATT σε ΕΓΣΑ 87


Recommended Posts

Η σωστή επιλυση/μετασχηματισμός μεσω διπλών τιμών σε ΓΥΣ (hatt/ΕΓΣΑ) ανεβάζει κ το κόστος, σε αντίθεση με τον μπακάλη που θα παει (αν παει) μιση ωριτσα να μετρήσει κ όποιον παρει ο χάρος

Edited by jojo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Jojo συμφωνώ αυτό που προσπαθούμε όλοι αυτούς τους δύσκολους καιρούς είναι η σωστότερη δουλειά στην καλύτερη τιμή. Έχω δει και έχω δει δουλειές του ποδαριού. Πάντως kane αυτό που λες με τους παλιούς ντόπιους με χαλάει πολύ. Δεν άνοιξα μαγαζί στην πόλη μου ή στο χωριό μου. Φυσικά και πρέπει να μπορώ να πάω οπουδήποτε και σε συνεργασία με πολεοδομίες και τοπογραφικές να κάνω την δουλειά μου. Αλλά...

Τέσπα αυτά τα συζητάω καθημερινά αι με φίλους.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε noti... δεν απάντησες σε αυτό που σε ρώτησε ο kane: Από πού εξάρτησες το τοπογραφικό σου?? Βρες μια ΚΑΛΗ εξάρτηση της "μητρικής" μελέτης της τοπογραφικής Υπ. κάνε την αποτύπωση-εφαρμογή και μετά ασχολήσου με το ΕΓΣΑ. Θα βρεις ένα τρόπο (ο φτηνότερος: δώσε σε δύο στάσεις της αποτύπωσής σου τιμές ΕΓΣΑ και κρέμασε το σχέδιο σου εκεί πάνω). Πάντως όπως και να μετρήσουμε ένα Ο.Τ. (δηλ. ή Ανεξάρτητο, ή με συστ. Αφρικής, ή ΗΑΤΤ, κλπ, κλπ) τα γεωμετρικά στοιχεία του είναι πάντα ίδια. Εκτός από το ΕΓΣΑ λόγω της κλίμακας έχει μια μικρή διαφορά γύρο στα 5cm για κάθε 100μ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε nbr, εχω καταλάβει τι έχει γίνει. Με την ,ευρεία, έννοια,ο συνάδελφος εξάρτησε τη δουλειά του σε ΕΓΣΑ με το ροβερ. Καλό, δεκτό ως εδώ. Το πρόβλημα του είναι το πως θα παντρέψει τη διανομή της τοπογραφικής με αυτά που αποτύπωσε/επίλυσε.

Και δε κολλάμε στο Κ που μας δίνει τη μικρή γραμμική διαφορά στις αποστάσεις. Αν η ΑΒ πλευρά του ΟΤ εβγαινε απ'τη θεωρία 100μ και αυτό που μετραγε απο κτίριο σε κτίριο ή περίφραξη σε περίφραξη (υποθετουμε πως ειναι υλοποιημένα επι του εδαφους τα γωνιακά οικόπεδα) ήταν 100.20μ, δε θα είχε πρόβλημα-δε θα έκανε ποτέ το πόστ! Αλλά εμφανίστηκαν αυτα τα 7μ και δε γνωρίζει προς τα που ειναι το σφάλμα!

 

Το πρόβλημα του είναι (γι'αυτο μιλησα για ντοπιους) πως ΔΕΝ εχει εστω 2 στάσεις σε hatt για να κολλήσει την αποτύπωση του επάνω. Ο φθηνός τρόπος που λες, που αυτό κάνουν και οι περισσότεροι.

 

Αναγκαστικα notisael θα παρεις ΟΤΙ βάθρο εχει η τοπογραφική, θα πας να τα ψάξεις. Αν δεν υπάρχει τίποτα, ο μονος τρόπος για'να κοιμάσια ήσυχος τα βράδια είναι να 2 βρείς 2-3-4 στάσεις απο ένα συνάδελφο που εργάζεται εκεί. Δυστυχώς ένα ροβερ, δεν μας κάνει μάγκες σε κάποιες περιοχές...

 

Τωρα το τί συνάδελφο θα πετύχεις, είναι άλλο θέμα.

 

Και να γνωρίζω, οτι καποιες τετοιες δουλειές ΔΕΝ πληρώνονται, αλλά τι να κάνουμε, όλα στο παιχνίδι είναι. Μη ξεχνάς οτι το επαγγλεμα του τοπογράφου φέρνει "γλυκά" λεφτά μετά απο πολλά χρόνια (βέβαια μη κοιτάς σε τι κατάσταση φτάσαμε).

 

ΑΝ δε βρεις εξαρτηση σε hatt, η τελευταία λυση, είναι προσαρμογή. Κατι που δε μ'αρέσει καθόλου σε οικόπεδα. Αποτυπώνεις ΟΣΟ το δυνατόν περισσότερα σημεία λεπτομερειών που "οριοθετούν" τα οικόπεδα και τα "παντρευεις" γραφικά. Με λίγο τύχη, αν καποιος εχει οριοθετήσει με τοπογράφο και οχι με δέντρο παππού, θα "κατσουν".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τοπογραφική λοιπόν και μετά συνάδελφος και τέλος το σταυρό μας! Σας ευχαριστώ πολύ όλους που ασχοληθήκατε με το πρόβλημά μου, πραγματικά με βοηθήσατε πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

 

ΑΝ δε βρεις εξαρτηση σε hatt, η τελευταία λυση, είναι προσαρμογή. Κατι που δε μ'αρέσει καθόλου σε οικόπεδα. Αποτυπώνεις ΟΣΟ το δυνατόν περισσότερα σημεία λεπτομερειών που "οριοθετούν" τα οικόπεδα και τα "παντρευεις" γραφικά. Με λίγο τύχη, αν καποιος εχει οριοθετήσει με τοπογράφο και οχι με δέντρο παππού, θα "κατσουν".

Δυστυχώς έχω πετύχει πολλά ΟΤ να φεύγουν ολόκληρα κατά 0,50μ-0,80μ συμπεριλαμβανομένων και των κρασπέδων.

Αν και δεν πληρώνομαι παραπάνω, κοιτάω πάντα κατα την αποτύπωση να κλείνω ολόκληρο το τετράγωνο, ή τουλάχιστον όλες τις φάτσες. Τουλάχιστον κοιμάμαι λίγο πιο ήρεμα τα βράδια.  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

Βλέπω τα ίδια προβλήματα παντού και για αυτό δε θα αργήσω

 

Εχω ένα τριγωνομετρικό της ΓΥΣ στο οποίο έχω συντεταγμένες:

 

-Σε μικρο    hatt X = -1389.760     Y = 6526.550 με φ=40,33  λ= - 1,57

-Σε μεγάλο  hatt X =-18316.557    Y =-15656.835 με φ=40,45  λ= - 1,45

-Σε ΕΓΣΑ87       X =309670.317    Y = 4497556.733

Ανήκουν στο 50αρη (315  ΠΥΡΓΟΙ) και βρίσκεται στα σύνορα Ν.Κοζάνης με Ν.Φλώρινα

Εχω όλες τις τιμές και θέλω να τσεκάρω εαν η μετατροπή-μεθοδολογία με το coordGR είναι σωστή,ξεκινάω απο το μικρό hatt να μετατρέψω στο μεγάλο αλλά δε μου βγαίνει (σφάλμα κοντα στ 2-3 μ) και κατα συνέπεια και στο ΕΓΣΑ το ιδιο σφάλμα.

 

Το έχω δοκιμασει σε πολλά σημεία και Κοζάνη και Φλώρινα αλλά πάνω κατω τα ίδια αποτελέσματα,ανα ΦΧ δηλαδη παρατηρώ μία σταθερή μετατόπιση

 

Δε ξέρω αν κατι κάνω λάθος ή αν τρεχει και με τις τιμες!(μάλλον κατι γινεται με τις τιμές)

Στις περισσότερες των περιπτώσεων εργάζομαι με τα μικρά hatt,αλλα είναι και περιοχές που πρεπει να εργαστείς με μετατροπη γιατί δεν υπαρχει τριγωνομετρικό ουτε για δειγμα.

 

Οποιος μπορει και εχει τον χρόνο ας ασχοληθεί με τα παραπάνω στοιχεία να επιβεβαιώσω οτι λειτουργώ σωστά ή να μου υποδείξει που κάνω το λάθος

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Εμπεδοκλή

 

Το ΗΑΤΤ του υπουργείου Γεωργίας κουβαλάει τόσο μεγάλα σφάλματα που τα 2-3 μέτρα είναι άκρως ικανοποιητικό.

 

Αναλόγως το τί θες να κάνεις:

 

Α. Προσπάθησε να πάρεις το ταλιρο της Διανομής και σε χαρακτηριστικά σημεία (περίφραξη, σπίτι, ιδιοκτησία) να έχεις διπλές τιμές (ΕΓΣΑ+μικρό ΗΑΤΤ) και να κάνει μετασχηματισμό. Θα ενεργήσεις σε επίπεδο ΟΤ το πολύ. Αναμένω ακρίβεια 1.5 το πολύ. Να θυμάσαι το χρυσό κανόνα :

 

ακρίβεια επί του εδάφους από ψηφιοποιημένο χάρτη= (0.25.10^-3)* κλιμακα = 1.25 μέτρα.

 

Β. Σαν τελική λύση μπορεί να κάνει την εξής ταρζανια (πολύ μεγάλη):

 

στο τριγωνομετρικό ΕΓΣΑ έχεις διπλές τιμές: α) Επίσημες β)από τον μετασηματισμό που έκανες

 

οπότε, έχεις το σάλμα κατά Χ και Υ.

 

Κάνε για όλα τα σημεία το μετασχηματισμό και μετά πρόσθεσε τα πραπανω σφάλματα κατά Χ και Υ και θα πάρεις ένα ψευδοΕΓΣΑ87.

 

Ξαναλέω, είναι φουλ ταρζανια=τελευταία λύση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.