Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Ζητείται νέα αρχιτεκτόνισσα, εμπειρία όχι απαραίτητη" (δεν πρόκειται για διαφήμιση)


Julius Caesar

Recommended Posts

Aλήθεια γιατί δεν ζητάνε γυναίκα για εργοτάξιο; Απλό γιατί θα σκοτωθεί κανένας.:D

 

Μήπως θα μπορούσες να διευκρινίσεις τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους. Ως κοπέλα το θέμα συζήτησης με αφορά άμεσα, κι επειδή έχω και μια μικρή εμπειρία σε θέμα αγγελιών έχω να σας πω το εξής:

5 στους 10 εργοδότες ζητούσαν κοπέλα γιατί ντράπηκαν να στείλουν αγγελία σε γραφείο συνοικεσίων...

2 στους 10 ήξεραν πως οι κοπέλες το θεωρούν δεδομένο πως πρέπει να δουλέψουν σκληρά για να αποδείξουν πως μπορούν ισάξια να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις της δουλειάς.

και 3 στους 10 πιστεύουν, οπως κι εγώ άλλωστε, στην άριστη συνεργασία μεταξυ αντρα και γυναίκας. και δεν ειναι απλά ένα "πιστεύω". έχει αποδειχτεί πανω στη δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Είστε σίγουροι, howard_roark και adadmin, ότι αυτά που μας λέτε δεν είναι αυτοεκπληρούμενες προφητείες;

 

Εξάλλου το κάθε νόμισμα έχει δυο όψεις...αυτό που μας λένε κατ' ουσίαν ο howard_roark και η adadmin είναι ότι προτιμούν γυναίκες γιατί "κάθονται" πιο εύκολα στον εργοδότη. Και ποιός σας είπε ότι αυτό είναι προσόν;

 

καταρχήν ολοι εδώ μόνο από τις εμπειρίες μας μιλάμε. έχω καταθέσει την διαδρομή μου επί 10ετία και βάση αυτής μιλάω. Τα έχω κάνει, τα έχω περάσει και τα έχω δει. Φυσικά εσύ μπορεί να σκέφτεσαι τελείως διαφορετικά από τις δικές σου εμπειρίες. Σεβαστόν.

 

Εγώ συνάδελφε το γραφείο μου το βλέπω σαν επιχείρηση και βάση των αρχών της καλής διοίκησης το αντιμετωπίζω. Το οτι λατρεύω τη δουλειά μου είναι η ευτυχής παρενέργεια. Αλλα επειδή ουτε κληρονομια είχα ουτε βοήθεια απο κανέναν από τα 21 μου δεν παίζω, ούτε ανέχομαι τα κουμάντα του καθενός στη δουλειά μου.

 

Το να καταφέρω λοιπόν να διακρίνω τον υπάλληλο που θα κάτσει και σε μένα 10 χρόνια (όπως κάθησα εγώ σε άλλον) εμένα θα μου επιφέρει εκτός της ψυχικής ηρεμίας κέρδος. Κέρδος σε ποιότητα έργου και κέρδος οικονομικό. Σε αυτή τη βάση ήταν το σχόλιο μου.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό λοιπόν υπάρχουν τα βιογραφικά, οι συνεντεύξεις και στην τελική η κρίση του εργοδότη! Δεν προσλαμβάνεις μηχανικό στην επιχείρηση σου ούτε με ΑΣΕΠ ούτε υπάρχουν θεσμοθετημένα στάνταρ!

 

Απλά είναι απαράδεκτο κατά τη δική μου εκτίμηση να υπάρχουν αγγελίες τέτοιου τύπου ακόμα και αν από την αρχή ξέρεις τι χρειάζεσαι ( ή τι νομίζεις πως χρειάζεσαι). Διάβασε και 5 βιογραφικά παραπάνω δεν έγινε και τίποτα (ή μην τα διαβάζεις... ανακύκλωσε κατευθείαν)!

 

Σε λίγο θα ζητάνε ψήλη ξανθιά και με ωραία μάτια και θα λέμε αφού αυτό χρειάζεται ο άνθρωπος γιατί να μην το πει?

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να λέμε εδώ μέσα δεν λέει τίποτα. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να διαμαρτυρηθείτε είτε στο ΤΕΕ όπως έκανε η myri είτε στο όργανο που είναι υπεύθυνο για τις αγγελίες. Πάντως εγώ δεν θα ζητούσα υπάλληλο με φυλετική διάκριση.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ολοι εδώ μόνο από τις εμπειρίες μας μιλάμε. έχω καταθέσει την διαδρομή μου επί 10ετία και βάση αυτής μιλάω. Τα έχω κάνει, τα έχω περάσει και τα έχω δει. Φυσικά εσύ μπορεί να σκέφτεσαι τελείως διαφορετικά από τις δικές σου εμπειρίες. Σεβαστόν.

 

Εγώ συνάδελφε το γραφείο μου το βλέπω σαν επιχείρηση και βάση των αρχών της καλής διοίκησης το αντιμετωπίζω. Το οτι λατρεύω τη δουλειά μου είναι η ευτυχής παρενέργεια. Αλλα επειδή ουτε κληρονομια είχα ουτε βοήθεια απο κανέναν από τα 21 μου δεν παίζω, ούτε ανέχομαι τα κουμάντα του καθενός στη δουλειά μου.

 

Το να καταφέρω λοιπόν να διακρίνω τον υπάλληλο που θα κάτσει και σε μένα 10 χρόνια (όπως κάθησα εγώ σε άλλον) εμένα θα μου επιφέρει εκτός της ψυχικής ηρεμίας κέρδος. Κέρδος σε ποιότητα έργου και κέρδος οικονομικό. Σε αυτή τη βάση ήταν το σχόλιο μου.

 

Τη διαδρομή σου την έχω διαβάσει και την έχω μάλιστα αποθηκεύσει!

Link to comment
Share on other sites

Αρά την άλλη φορά που θα θέλετε ροτβαιλερ να πείτε απλά θέλω σκύλο.

 

Την άλλη φορά που θελετε σφυρίδα να πείτε απλά θέλω ψάρι.

 

Την άλλη φορά που θέλετε συμπαίκτη για μπάσκετ διαλέξτε τον "κοντό"

 

Την άλλη φορά που θέλετε καρδιολόγο βρείτε έναν ανειδίκευτο.

 

Την άλλη φορά που θέλετε 4x4 πείτε απλά θέλω τζιπ.

Να συνεχίσω?

 

Τι θέλω να πώ?

οτι η εποχή που ζούμε είναι άκραια υποκριτική, όλοι διακρίνουμε αλλά δεν θέλουμε να μας διακρίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.