Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Ζητείται νέα αρχιτεκτόνισσα, εμπειρία όχι απαραίτητη" (δεν πρόκειται για διαφήμιση)


Julius Caesar

Recommended Posts

 

εσύ τότε γιατί ρισκάρεις να έχεις το δικό σου γραφείο;;;

 

Δεν σημαίνει πως όλοι λειτουργούν το ίδιο . Εγώ είμαι από τις εξαιρέσεις που με το που τελείωσα τις σπουδές δεν πρόλαβα ούτε διακοπές να κάνω γιατί είχα ήδη την πρώτη μου άδεια και αναγκάστηκα να τις τερματίσω πρόωρα. Επειδή λοιπόν αν και γυναίκα διατηρώ εξαρχής τεχνικό γραφείο δεν σημαίνει πως είμαι και ο κανόνας ή πώς δεν έχει και κάποιες παράπλευρες απώλειες όπως πολύ λιγότερο ως μηδενικό ελεύθερο χρόνο και πάρα πολύ κούραση . Επιλογές όμως είναι αυτές και αφού είμαι ικανή και τις υπερασπίζομαι τότε δεν έχει και ρίσκο η διατήρηση του γραφείου . Και εννοείται πως δεν κινούμαι μόνο σε έναν τομέα γιατί αλλιώς θα βάλτωνα .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

adadim από την απάντησή σου κρίνω πως έχεις λάθος

 

κάνεις ένα λάθος που το κάνει η πλειψηφία των γυναικών, διότι έτσι την διαπαιδαγώγησε η κοινωνία να κάνει

 

δεν το συνεχίζω περισσότερο, με κάποια άλλη ευκαιρία μπορούμε να το συζητήσουμε πιο αναλυτικά

Link to comment
Share on other sites

δεν μου έχει ζητηθεί φωτο σε βιογραφικο αλλα αν μου ζητουσανε θα εβαζα

 

Eγω παρότι είμαι αντρας εχω φωτό στο βιογραφικό μου!

Αν του αλλου δεν του αρέσει η φατσα μου, γιατί να τρεχω αδικα σε συνεντευξεις;

Πιστευώ σε θεματα χημειας και στον επαγγελματικο χωρό και οτι αυτό είναι απαραίτητη πληροφορία για τον εργοδοτη και κανει και το βιογραφικό να ξεχωρίζει απο την στιβα.

Βεβαια στα φαξ φαινεται μονο μια σκία αλλα μπορεί αυτο να εξαπτεί και την περιέργεια!

Υ.Γ: Και εμενα για εμμεσο κοπλιμεντο μου φανηκε όταν το διαβασα, peace on earth!

Link to comment
Share on other sites

1ον: Είναι ρατσισμός να ζητάς συγκεκριμένα άντρα ή γυναίκα. Πριν λίγα χρόνια μας τα πρήζανε οι γυναίκες για την ισότητα (δεν είμαι ενάντια), τώρα θα πρέπει να το κάνουν οι άντρες??

 

2ον: όποιος θέλει ευχάριστη παρουσία στο γραφείο ή στην υποδοχή ας προσλάβει μια γυναίκα γραμματέα. Δεν νομίζω να του παραπονεθεί κανείς. Αλλά είναι αδιανόητο να ζητάει εργοδότης έναν μηχανικό, αρχιτέκτονα κτλ με γνώμονα την εμφάνιση ή το φύλλο. Θες κάποιον να ωγάζει μία συγκεκριμένη δουλειά και αν κάποιος έβαζε το μυαλουδάκι του να λειτουργήσει θα έβλεπε ότι για τον λόγο αυτό οι γερμανοί και οι γάλλοι βρίσκονται αιώνες μπροστά μας. Επειδή δεν θέλουν ΓΥΝΑΙΚΑ, ΑΝΔΡΑ, ΚΟΝΤΟ ή οτιδήποτε άλλο αλλά θέλουν άτομα με γνώσεις και όρεξη για δουλειά.

 

3ον: Αν κάποιος εργοδότης θέλει καφέ τότε είτε να σηκωθει από τα αβγά του και να τον φτιάξει μόνος του είτε αν είναι πολυάσχολος ας προσλάβει γραμματέα για τον λόγο αυτό (υποστηρικτικό προσωπικό). Αν εν τελει θέλει μόνον πτυχιούχους στο γραφείο του ας τους δίνει παραπάνω χρήματα για την "ξεχωριστή" υπηρεσία πυ θα πρσφέρει αφού εγώ δεν σπούδασα μηχανολόγος για να φτιάχνω καφέδες. Σε τελική ανάλυση ας βρει δουλειά και κάποιος ανιδείκευτος, δεν χάθηκε και ο κόσμος. Για να έχει γραφείο κάποιος με αρκετούς μηχσνικούς μέσα σημαίνει ότι έχει έργα και άρα αρκετά χρήματα για να προσλάβει έναν ανειδίκευτο των 600 ευρώ (γιατί δυστυχώς αυτός ειναι ο μισθός τους).

 

Τέλος, γιατί ήδη είπα πολλά, είναι παράνομο. Τελεία και παύλα. Μπορεί ο εργοδότης να χρειάζεται γυναίκα μηχανικό (π.χ. επειδή πλέον νομίζω απαιτείται από τον νόμο να υπάρχει συγκεκριμένο ποσοστό γυναικών στα γραφεία και ίσως χρειάζεται γυναίκα για να το καλύψει) αλλά αυτό μπορεί να το διευκρινήσει στην τηλεφωνική επικοινωνία ή στην επικονωνία μέσω e-mail που έτσι και αλλιώς θα έχει πριν πραγματοποιηθεί συνάντηση με τον υποψήφιο εργαζόμενο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε gmichale,

1) αλλο ειμαστε ισοι και αλλο ειμαστε ιδιοι. μετα που "κατακτησαν" την ισοτητα τωρα θελουμε να τους φορτωσουμε και την "ομοιοτητα"

2) εσυ θα μου πεις (και καθε εσυ) τι θελω εγω? θελω γυναικα θα γραψω γυναικα, θελω μουστακια, θα γραψω μουστακια.

3)οχι. τον μηχανικο που σου κανει δουλεια μηχανικου, δεν τον βαζεις να σου κανει καφεδες. ο μισθος πεφτει και η ωρα περναει. δεν θα τον συκωσω απο τα στατικα για να τον βαλω να κανει εναν γλυκη βραστο.

τελος, η ιδια αποψη υποθηκε αρκετες φορες εδω. γιατι να γραψει οτι νανε. και μετα να δινει τηλεφωνικα ή με μαιλ διευκρινησεις? αν θελω γυμνασμενο και μικροσομο, γιατι να τον παρω και να χανω χρονο και εγω ο κοντος σαπιοκοιλιας??(μην κολατε στην περιγραφη αλλα στο νοημα. για αυτο ειναι ακραιο.) αλλη δουλεια δεν εχω να κανω? ή μηπως να μην μου πει οτι αποριφθηκα επειδη ειμαι αντρας και τζαμπα να περιμενω???

HELLO, THIS IS REAL WORLD> NOT A DREAM........

Link to comment
Share on other sites

aginor

Έχεις δίκιο ότι εγώ δεν έχω δικαίωμα να σου πω αν θα προσλάβεις αντρα ή γυναίκα. Ειναι καθαρά δικό σου θέμα. Αυτό που λέω είναι ότι δεν έχει νόημα μια τέτοια επιλογή. Ο εργοδότης πρέπει να προσλαμβάνει άτομα με κριτήριο το πόσο ικανά είναι όσο αφορά το επάγγελμά τους και όχι σύμφωνα με το φύλο. Όχι επιδή έτσι λέω εγώ, επαναλαμβάνω, αλλά επειδή έτσι λέει η λογική του ανταγωνισμού. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος κάποιος να επιλέξει συγκεκριμένα γυναίκα ή άντρα μηχανικό (εκτός αν ορίζεται δια νόμου). Διαφορετικά το κάνει για τον ευνόητο και κατακριτέο λόγο.

Και δεν πιστεύω ότι οι άντρες συνεργάζονται καλύτερα με τις γυναίκες εκτός και αν συνεργασία σημαίνει "κάνε ότι λέω χωρίς να λες την γνώμη σου". Έχω καταφέρει να εργαστώ για 1 ολόκληρο χρόνο με 5 άντρες μηχανικούς για τον σχεδιασμό και την κατασκευή αυτοκινήτου και δεν είδα πουθενά πρόβλημα συνεργασίας. Φυσικά υπήρχαν διαφωνίες και ευτυχώς κιόλας αφού έτσι βρέθηκαν προβλήματα του αρχικού σχεδιασμού και διορθώθηκαν.

Το αν θα είναι κοιλαράς ή γυμνασμένος είναι τελείως διαφορετικό θέμα. Αυτό εξαρτάται από ειδικές απαιτήσεις της δουλειάς.

Link to comment
Share on other sites

τελικα παλι συμφωνουμε διαφονοντας.

ο καθε εργοδοτης εχει τα λεφτα στο χερι και θελει να τα αυγατισει. μπορει να ζηταει οποιον θελει και με οποια κρητηρια αυτος θελει. (δεν μηλαμε για ανιθηκες προτασεις χωρις την επιθυμια και των 2)

δεν σου ετιχε να πας σε ενα μαγαζι επιδη εχει το ιδιο πραγμα αλλα πιο καλους υπαλληλους? αν πλησιασει καπιος ειτε αντρας ειτε γυναικα ενα ταμειο ΠΧ θεατρο και εχει 2 ελευθερους υπαλληλους. μια πιτσιρικα και εναν μπαρμπα με μπεκροκιλια και μουστακες που θα πας? και οι δυο εισητηριο θα σου κοψουν.

το οτι ειναι παρανομο, ειναι. αφου δεν το επιτρεπει ο νομος. το οτι ειναι παραλογο ομως επισεις ειναι. αφηστε τον κοσμο να ζηταει οτι θελει. αφου αυτο θελει. και αν θελει μηχανικο που να κανει και καφε μερακλιδικο με φουσκαλες ας το ζητησει. αφου δεν μπορω να κανω καφε της προκοπης γιατι να με πριζει και να τον πριζω???

μια εταιρια στην θεσσαλονικη, κοπες laser, εχει 3 αντρες στην γραματεια- υποδοχη- τιμολογιση και μια περιπου 50αρα και 100 κιλα. οταν μπαινεις μεσα ειναι ανθρωπινα. αν τους γνωρισεις κιολας χαιρεσε να κανεις δουλειες εκει. ειναι προτιμοτεροι απο 2 ξανθιες με μπαλκονια και κριες που δεν λεν καλημερα.

εχουμε ανοιχτει σε 800 θεματα. αλλο τι γραφει η αγγελια εργασιας, αλλο τι ζηταει ο εργοδοτης, αλλο τι ειναι ηθικο να ζηταει και αλλο τα κριτιρια επιλογης του.

http://www.youtube.com/watch?v=krofY_B6lno&feature=player_embedded#

ακριβως αυτο ειναι που λεμε και σε ασπρομαυρο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε μια εμφανίσιμη κοπέλα για να τρέχει στις υπηρεσίες είναι και δωρεάν διαφήμιση. Δεν χρειάζεται να πηγαίνει το μυαλό μας μόνο στο πονηρό.

 

Δεν σας έχει τύχει να ρωτάτε για μια ωραία παρουσία που είναι στον χώρο και να σας λένε "δουλεύει στον τάδε";

Link to comment
Share on other sites

sdim σωστος!!!

και μια και το ανεφερες, φαντασου να ζητανε κοριτσια για προθηση προιοντων (τσιγαρα σε καφετεριες) και να μην εχεις το δικαιομα να προσλαβεις μονο νεαρες και εμφανισιμες...... παει η διαφιμηση περιπατο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.