Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Ζητείται νέα αρχιτεκτόνισσα, εμπειρία όχι απαραίτητη" (δεν πρόκειται για διαφήμιση)


Julius Caesar

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφε panos υπερβάλλεις. κι εγώ έχω επιχειρήματα για να διαλέξω γυναίκα μηχανικό μεταξύ υποψηφίων, όχι όμως να δηλώνουμε πώς μόνο γυναίκα μας κανει γιατι αυτό εμπεριέχει παραλογισμό.

 

τα παραπάνω ευτράπελα παραδείγματα σου για ψάρια, σκυλιά και κοντούς σημαίνουν αυτομάτως πως δεν θα κάνεις τη δουλειά σου όπως εσύ θέλεις ή όπως σε ευχαριστεί - εσύ υποστηριζεις όμως πως μια γυναίκα μηχανικός δεν μπορει να κανει τη δουλεια ενός άντρα?

 

η εποχή μας μπορεί να είναι υποκριτική, αλλά ειδικά στην ελλάδα πολλα πράγματα τα εχουμε παρανοήσει. Η αναφορά σε δημόσια αγγελία αναζήτησης συνεργάτη συγκεκριμένου φύλου, χρώματος, θρησκείας, πλανήτη καταγωγής είναι παράνομη.

 

Ξαναλέω αυτό που είπα αρχικά, παρόλο που επί της ουσίας έχω κι εγώ επιχειρήματα υπέρ της επιλογής γυναίκας, επιχειρήματα όμως που είναι προσωπικά: οι αγγελίες αφορούν προσόντα, όχι χαρακτηριστικά. Το πώς κάνει ο καθένας τα κουμάντα του ξεδιαλύνοντας 10 βιογραφικά ειναι δικό του, ιδιωτικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

αλλά το θέμα είναι τι ακριβώς αναζητά κάποιος όταν γράφει "νέα αρχιτεκτόνισσα" .

Σε σένα δεν ηχεί καθόλου περιεργα??

εμένα προσωπικά δεν με ενιδιαφέρει καθόλου

--------------

οι συγκρίσεις με τα ψάρια, τους γιατρούς και τα αυτοκίνητα είναι άσχετη

για τα ψάρια, τους σκύλους και τα αυτοκίνητα αποφασίζεις βάσει γούστου

για τους παίκτες και τους γιατρούς αποφασίζεις βάσει ικανοτήτων

 

όταν ψάχνεσαι σε "ροζ αγγελίες" αποφασίζεις πάλι βάσει γούστου

όταν βάζεις αγγελια εργασίας προσποιείσαι πως τουλάχιστον θα αποφασίσεις βάσει ικανοτήτων

-------

έχουν γίνει αγώνες για την ισότητα,

πράγματα που σήμερα τα θεωρούμε δεδομένα κάποτε ήταν αδιανότητα

 

και σιγά σιγά μέσα από ένα κλίμα απάθειας, αδιαφοριας, "μη-εμφανούς συμφέροντος" κλπ που καλλιεργείται

ένα ένα τα ανθρώπινα δικαιώματα καταπατούνται

(το δικάιωμα στην εργασία, το 8ωρο, συλλογικές συμβασεις που προστατεύουν τους εργαζόμενους, ο ελέυθερος χρόνος)

και σταδικά όλοι μας αποδεχόμαστε τον "εργασικό μεσαίωνα"

Link to comment
Share on other sites

Τι θέλω να πώ?

οτι η εποχή που ζούμε είναι άκραια υποκριτική, όλοι διακρίνουμε αλλά δεν θέλουμε να μας διακρίνουν

 

Διάνα! Οχι απλώς εύστοχη παρατήρηση...

 

 

edit: Προς howard και myri:

Αν και συμφωνώ ότι η αγγελία με την οποία ζητείται άνδρας ή γυναίκα για μία θέση είναι παράνομη, δυσκολεύομαι να καταλάβω ποιό είναι το νόημα που έχει μία τέτοια διάταξη νόμου.

Εφόσον ο εργοδότης τελικά θα αποφασίσει αν θέλει άνδρα ή γυναίκα, ψηλό ή κοντό, νέο ή μεσήλικα, λευκό ή μαύρο, παντρεμένο ή ανύπαντρο (αυτό που το πάτε, που ΟΛΟι δηλώνουμε στα βιογραφικά μας και το αν είμαστε παντρεμένοι και πόσα παιδιά έχουμε), τι νόημα έχει μία τέτοια απαγόρευση;

Μόνο την άσκοπη επικονωνία μεταξύ εργοδότη και πιθανού (απορριπτέου) υποψήφιου εργαζομένου.

 

Εάν δεν υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί η εφαρμογή ενός νόμου, είναι κάλύτερο να μην βάζει ο νομοθέτης κανένα νόμο. Ειδάλλως γίνεται συνήθεια να παραβαίνουμε το νόμο χωρίς καμία συνέπεια... Και αυτό είναι το χειρότερο σε μία κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

O HOWARD ROARK μια χαρά σας τα εξήγησε αλλά μάλλον κανείς σας δεν κατάλαβε για ποιον λόγο μπορεί να ζητά καποιος συγκεκριμένα κοπέλα.

 

Ο άντρας 99% έχει στο μυαλό του να φύγει, θέλει να κάτσει μερικά χρονάκια, να μάθει την δουλεια, και μετά να την κάνει. Γιατί έτσι είναι από την φύση του.

 

Ενώ η γυναίκα, απαξ και της μάθεις μια δουλειά, θα κάτσει να την κάνει πιστά για χρόνια, δεν θα ασχοληθεί και πολύ να βρεί να κάνει κάτι άλλο, ειδικά αν είναι ευχαριστημένη από το περιβάλλον. Δεν πρόκειται να σε πουλήσει επειδή άλλος της πρόσφερε 100 ευρώ παραπάνω γιατί πολύ απλά δεν θέλει να ρισκάρει.

 

Ο εργοδότης που θα επενδύσει χρόνο και χρήμα στην εκπαίδευση ενός νέου δεν θέλει να σκέφτεται ότι μπορεί μεθαύριο να σηκωθεί να του φύγει. Θέλει να μείνει εκεί να του αποφέρει αυτά που έχει επενδύσει πάνω του.

 

Δυστυχώς όμως το μυαλό όλων πάει στο πονηρό όταν ζητάει κάποιος νέα κοπέλα...

 

 

Παρακαλώ αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας!

ilias

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο εργοδότης τελικά θα αποφασίσει αν θέλει άνδρα ή γυναίκα, ψηλό ή κοντό, νέο ή μεσήλικα, λευκό ή μαύρο, παντρεμένο ή ανύπαντρο (αυτό που το πάτε, που ΟΛΟι δηλώνουμε στα βιογραφικά μας και το αν είμαστε παντρεμένοι και πόσα παιδιά έχουμε), τι νόημα έχει μία τέτοια απαγόρευση;

το νόημα της απαγόρευσης έχει να κάνει με την ενίσχυση του θεσμού της ισότητας

 

Εάν δεν υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί η εφαρμογή ενός νόμου, είναι κάλύτερο να μην βάζει ο νομοθέτης κανένα νόμο. Ειδάλλως γίνεται συνήθεια να παραβαίνουμε το νόμο χωρίς καμία συνέπεια... Και αυτό είναι το χειρότερο σε μία κοινωνία.

επειδή δηλ δεν μπορούμε να ελέγξουμε όλες τις ανθρωποκτονίες, ή τους ξυλοδαρμούς κλπ

δε θα υπάρχει νομοθεσία;;;

 

και στην συγκεκριμένη περίπτωση δε μιλάμε για οποιαδήποτε αγγελία αλλά σε αυτές του εντύπου του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ως κοπέλα το θέμα συζήτησης με αφορά άμεσα, κι επειδή έχω και μια μικρή εμπειρία σε θέμα αγγελιών έχω να σας πω το εξής:

5 στους 10 εργοδότες ζητούσαν κοπέλα γιατί ντράπηκαν να στείλουν αγγελία σε γραφείο συνοικεσίων...

 

Συγγνώμη Χριστίνα αλλά αν στο βιογραφικό σου επισύναπτες και την φωτό που έχεις και στο προφιλ σου τοτε λογικό οι 5 στους δεκα που σου απάντησαν να έψαχναν για γκόμενα...

 

Παρακαλώ αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας!

acnt

Link to comment
Share on other sites

επειδή δηλ δεν μπορούμε να ελέγξουμε όλες τις ανθρωποκτονίες, ή τους ξυλοδαρμούς κλπ

δε θα υπάρχει νομοθεσία;;;

 

 

Και στην ανθρωποκτονία και στον ξυλοδαρμό διώκεται όποιος τα διαπράξει. Αντίθετα αν κάποιος θέλει να προσλάβει γυναίκα, και βάλει μία αγγελία ζητώντας γυναίκα, δεν υφίσταται καμία δίωξη. Αλλά το σημαντικό είναι ότι ακόμη και στην περίπτωση που αναγκαστεί αυτός ο κάποιος να βάλει την αγγελία χωρίς να γίνεται διάκριση φύλου, είναι δυνατόν να κάνει ο εργοδότης στην πράξη την διάκριση φύλου χωρίς καμία επίπτωση. Αρα τι καταφέραμε;

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι τόσο ενημερωμένη για το θέμα

νομίζω πάντως,

πως αν υπάρχει τρόπος να αποδειχθεί ότι η επιλογή έγινε βάσει φύλου μπορεί να διωχθεί

και μην πάρεις το παράδειγμα την πρόσληψης πάρε το παράδειγμα της προαγωγής

το πρόβλημα είναι πως αποδεικνύεται

 

για να γυρίσω στο παράδειγμα

στην ανθρωποκτονία και στον ξυλοδαρμό δεν διώκεται όποιος τα διαπράτει

διώκεται όποιος αποδεικύεται πως τα διεπραξε

αν δεν αποδειχθεί πάει σπίτι του και συνεχίζει ....

Link to comment
Share on other sites

howard:

Γιατί τα παραδείγματα είναι ευτράπελα? Δεν είναι μήπως η καθημερινότητα των περισσοτέρων απο εμάς? Δεν είναι η στιγμή που ο εγκέφαλος σου απο δεκάδες επιλογές επιλέγει τις συγκεκριμένες πολλές φορές χωρίς καν να το σκεφτείς? (γούστο).

 

myri: To γούστο και οι ικανότητες πάλι προυποθέτουν κρίση. Λες γούστο αλλά το μυαλό σου έχει ήδη αποφασίσει. Λες ικανότητα αλλά και πάλι αυτή κάποιος δεν θα την κρίνει?

Και εν πάσει περιπτώσει αλοίμονο εαν δεν μπορώ να διαλέξω κάτι που εγω επιθυμώ, έτσι οδηγούμαστε στην ανελευθερία.

 

Χριστίνα: η αλήθεια είναι οτι μου ηχεί πολύ περίεργα αλλά ύστερα απο τα επιχειρήματα του howard αναθεώρησα. Αλλά και πάλι, να σηκώσει το χέρι του όποιος εδω μέσα θα πάρει για γραμματειακή υποστήριξη άνδρα απόφοιτο δημοτικού. Εγω πάντως οχι!

 

daphnig: lol

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.