Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Ζητείται νέα αρχιτεκτόνισσα, εμπειρία όχι απαραίτητη" (δεν πρόκειται για διαφήμιση)


Julius Caesar

Recommended Posts

Ε , τότε με την ίδια λογική και όσοι ψάχνουν για δουλειά να μην γνωρίζουν ούτε το που βρίσκεται η εργασία τους ούτε το τι θα τους ζητηθεί να κάνουν . Να είναι γενική η αγγελία ζητείται μηχανικός χωρίς να αναφέρεται ειδικότητα και να δίνονται επιπλέον πληροφορίες μόνο μετά από προκαθορισμένο ραντεβού . Να δούμε τότε αν θα σας αρέσει μια τέτοια αγγελία και πόσο χρήμα και χρόνο θα ξοδεύετε ...

Συνειδητοποιήστε το : ο χρόνος είναι χρήμα και ο καθένας αποφασίζει και τον διαχειρίζεται όπως αυτός θεωρεί καλύτερα . Ο συνάδελφος πιο πάνω σωστά τα λέει : "Ο άντρας 99% έχει στο μυαλό του να φύγει, θέλει να κάτσει μερικά χρονάκια, να μάθει την δουλεια, και μετά να την κάνει. Γιατί έτσι είναι από την φύση του.

Ενώ η γυναίκα, απαξ και της μάθεις μια δουλειά, θα κάτσει να την κάνει πιστά για χρόνια, δεν θα ασχοληθεί και πολύ να βρεί να κάνει κάτι άλλο, ειδικά αν είναι ευχαριστημένη από το περιβάλλον. Δεν πρόκειται να σε πουλήσει επειδή άλλος της πρόσφερε 100 ευρώ παραπάνω γιατί πολύ απλά δεν θέλει να ρισκάρει.

Ο εργοδότης που θα επενδύσει χρόνο και χρήμα στην εκπαίδευση ενός νέου δεν θέλει να σκέφτεται ότι μπορεί μεθαύριο να σηκωθεί να του φύγει. Θέλει να μείνει εκεί να του αποφέρει αυτά που έχει επενδύσει πάνω του.

Δυστυχώς όμως το μυαλό όλων πάει στο πονηρό όταν ζητάει κάποιος νέα κοπέλα..."

Και συγγνώμη myri αλλά ίσα-ίσα εδώ λέμε πως η γυναίκα είναι η προτιμητέα οπότε αυτή ευνοείται .

Και τέλος παντού υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί . Επειδή κάποιοι ελάχιστοι ζητάνε μια νέα γυναίκα συνάδελφο ως υπάλληλο και έχουν άλλα κατά νου δε σημαίνει πως είναι και ο κανόνας .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι αυτό (#37), σχόλιο για κοινότητα Μηχανικών -συνάδελφε daphnig;

Τα βιογραφικά συνοδεύονται από φωτογραφίες;

Απαγορεύεται να διαλέξει όποιο avatar θέλει; Δεν νομίζω ότι είναι προσβλητικό.

 

αν υπάρχει τρόπος να αποδειχθεί ότι η επιλογή έγινε βάσει φύλου μπορεί να διωχθεί το πρόβλημα είναι πως αποδεικνύεται

Το ίδιο νομίζω κι εγώ, όμως δεν θυμάμαι που το 'χω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες...τί σόι γυναίκες γνωρίζετε? Δε μιλάμε για δημόσιο εδώ! Ακόμη και στην περίπτωση που υπάρχουν οικογενειακές υποχρεώσεις (που υποτίθεται πάνε ζεύγος με ''σίγουρη'' δουλειά) αφενός πλέον αυτές είναι μοιρασμένες αφετέρου η επαγγελματική ανέλιξη του ζεύγους (που ισούται με οικονομικές απολαβές) είναι επιδίωξη αμφοτέρων.

 

Και επειδή οι καιροί είναι χαλεποί κανένας δεν πιστεύει πως είναι βολεμένος στα σίγουρα - για αυτό και παίρνεις πιο εύκολα το ρίσκο ευελπιστώντας σε κάτι καλύτερο. Οι γενικεύσεις που διάβασα ίσχυαν κάποτε, όχι πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια συμπεράσματα έχω καταλήξει κι εγώ.

Η ροπή προς το "βόλεμα" (αρκετές φορές) σχετίζεται με τις οικογενειακές υποχρεώσεις.

Ουδέποτε διαπίστωσα διαφορετική συμπεριφορά ως προς αυτό το θέμα, ανάλογα με το φύλο.

Link to comment
Share on other sites

Για να μείνουμε εντός θέματος, αν είναι παράνομη η αναγραφή του φύλλου στις αγγελίες δεν το γνώριζα.

Αλλά αυτό μπορεί εύκολα να επεκταθεί και δημιουργεί πρόβλημα.

πχ ΤΕΙ ή ΑΕΙ, νέος ή μεγάλος, με εμπειρία ή άπειρος, στρατιωτικό ή όχι , ανύπαντρη ή όχι έγκυος ή όχι (δεν άκουσα καμιά να αντιδρά γιαυτό το σοβαρό θέμα)...

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΙ ή ΑΕΙ είναι προσόν, όχι διάκριση. Εμπειρία ή όχι είναι προσόν. Ξένες γλώσσες, γνώση προγραμμάτων, ευχέρια στη σύνθεση, όλα είναι προσόντα. Υπάρχουν και άντρες και γυναίκες που τα έχουν ή δεν τα έχουν.

 

Από την άλλη, μιας και το ανέφερες, το παντρεμένος ή ανύπαντρος δεν είναι προσόν. Και γίνεται βεβαίως διάκριση και σίγουρα προτιμούνται οι ανύπαντρες αφού "θεωρείται" πως οι παντρεμένες, και μάλιστα περισσότερο και οι μητέρες, δεν θα δύνανται να κάθονται παραπάνω ώρες κλπ. Για τον λόγο αυτό εγώ θα συνιστούσα στις κυρίες να μην το αναγράφουν και ακόμη και να το κρύβουν αν ερωτηθούν.

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΙ ΑΕΙ είναι διάκριση γιατί πρέπει να ψάξεις πάαααρα πολύ για να βρεις το προσόν. Απλά όλοι βασιζόμαστε σε κάποιες σταθερές για την επιλογή μας.

Αν ήταν έτσι κανείς δεν θα νοιαζότανε να βάλει στο τέλος το Ε.Μ.Π αλλά να που το βάζουν γιατί δεν είναι θέμα προσόντος είναι θέμα διάκρισης. Τελοσπάντων αυτό νομίζω εγώ μπορεί να λέω και μπούρδες.

 

Άλλο θέλω να ρωτήσω, εάν κάποιος δικαιούται ή όχι να έχει σαφείς προτιμήσεις και να το δηλώσει χωρίς φόβο.

Link to comment
Share on other sites

η αποφοίτηση από ΑΕΙ ή ΤΕΙ δεν είναι το ίδιο συνάδελφε και απορώ με αυτά που λες - μιλάμε για διαφορετικά κριτήρια εισαγωγής, διαφορετικές σπουδές και διαφορετικό πτυχίο και στις περισσότερες περιπτώσεις και διαφορετικά επαγγελματικά δικαιωματα.

 

Δεν εχει να κανει με την "διαμάχη" ΑΕΙ-ΤΕΙ. Δεν ειναι δυνατόν να βαζεις στο ιδιο τσουβάλι την αγγελια που ζηταει ειδικά γυναικα, με την αγγελια που ζηταει αποφοιτο ΑΕΙ. Λυπάμαι που δεν το κάνω σαφές αλλά αφού η σαφέστατη διακριση μεταξυ φυλων σε δημοσιες αγγελιες για εσένα ισοδυναμει με σκυλια-γατια, κοντους-ψηλους, ΑΕΙ ΤΕΙ, έμπειρους - απειρους κλπ αδυνατώ να το κάνω πιο σαφές και σταματώ εδώ την προσπάθεια....

Link to comment
Share on other sites

Μα, καλα ποσος καιρος περασε απο τοτε που ψαξατε για δουλεια τελευταια φορα??

Αν υποθεσουμε οτι εχω 1 γραφειο με 4-5 ατομα και χτιζω εξωχικα στην χαλκιδικη. θελω ενα ατομο τωρα που ανεβηκαν οι δουλειες για να σηκωνει τα τηλεφωνα, να παει στις υπηρεσιες και να ειναι στην υποδοχη (σαν γραμματεια) για τους πελατες που μπαινουν μεσα. Να τρωει της χαμενες ωρες με την καθε μια που αρχιζει τα: θελω μεγαλο σπιτι αλλα μικρο για να μην καθαριζω, χωρις πολλα παραθυρα αλλα να μπαινει απλετο φως παντου κτλ. θελω να ειναι ΑΜ ή ΜΠ. δεν γεμιζει 8ωρο με τα παραπανω. οποτε οταν μενει απο δουλεια ας βαλει και ενα χερακι στα σχεδια.

ειναι λογικο ή παραλογο?? αυτο θελω, αυτο ψαχνω.

πιο ειναι το ιδανικο ατομο για αυτην την δουλεια? φυσικα ΠΤΥΧΙΟ με αριστο βαθμο, εμπειρια οχι απαραιτητη. καλο ειναι να ειναι παντρεμενη με παιδια, μην αρχισει της αδειες γαμου τοκετου κτλ Και τα εξτρα ψιλη, μπαλκονατη (για οσους μπαινουν), ευγενικη με ωραια φωνη (για τα τηλεφωνα), και υπομονη για την πολεοδομια, και αυτο το στυλ που οταν το εχεις απεντι σου χερεσε να εξυπυρετεις. (μπας και φιλοτιμηθει να δουλεψει ο τεμπελης σε καποια Δ. Υ.)

ειναι λογικο ή παραλογο?? δεν εχει συμασια Αυτο θελω, αυτο ψαχνω.

τι να γραψω στην αγγελια??? ζητησε ΑΜ ή ΠΜ εμπειρια αδιαφορη???

οκ. διαβαζω και πεταω τα βιογραφικα που δεν μου κανουν απο την αρχη. και τον ταλαιπορο τον 40αρη, μουστακαλη, κυλαρα και ανεργο δεν τον λυπατε κανενας σας??? τον εχω αποριψει απο την αρχη. γιατι να μην το ξερει και να ψαξει αλλου??? εχει χρονο για χασιμο?? αφου δεν θα τον παρω. γιατι να μην το ξερει?

ισως και να ειναι καλητερος απο την κοπελα που θα παρω(που σιγα μην εχει ολα τα παραπανω, αν τα εχει την παντρευομαι) αλλα κοβετε απο εμφανιση πριν τον δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία συνάδελφε διαφωνούμε αλλά τελικά δεν μου απάντησες σε δύο πολύ απλές ερωτησούλες.

 

Θα προσελάμβανες για γραμματέα άνδρα μεσήλικα έστω και μορφωμένο?

 

Μπορεί κάποιος να δηλώσει τις προτιμήσεις του χωρίς να είναι παράνομος? και είναι ελευθερία απόψεων αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.