Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές και Πληρότητα


Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς ισχύει γιά τις αμοιβές , στην κατάθεση του φακέλλου . Καταθέτουμε την αμοιβή των αρχιτεκτονικών μόνο η όλες .

Επίσης σε περίπτωση προσθήκης και ταυτόχρονη αλλαγή χρήσης του υπάρχοντος , τι αμοιβές καταθέτουμε γιά πληρότητα ?

 

Κοίταξα τα θέματα και δεν είδα παρόμοιο .

Συγνώμη αν μου ξέφυγε .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Να ρωτησω και γω κατι?!

Εγω ΑΠΥ διατρητο δεν εκοψα οταν κατεθεσα την αδεια. Θα το κοψω ολο μαζι τωρα που τελειωνει η αδεια. Ο Ιδιοκτητης ομως με ρωτησε αν μπορουμε το συνολικο ποσο της αδειας να το κανουμε σε 2 μερη, για να εμφανισει τα μισα ας πουε χρηματα τωρα μεσα στο 2009 και τα υπολοιπα με το που θα μπει το 2010.

Λιγο κουφο μου ακουγεται και δεν εχω ακουσει πουθενα οτι γινεται κατι τετοιο, σωστα?!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να σου πληρώσει την αμοιβή για την έκδοση άδειας σε 2 δόσεις? Επίσημα για να βγει η άδεια πρέπει να σε έχει πληρώσει μέσω εθνικής. Ανεπίσημα μπορείτε να κάνετε ότι θέλετε αλλά δεν θα τον ωφελήσει στην εφορία.

Μπορείς να πληρωθείς για την μελέτη της άδειας και αργότερα για την επίβλεψη αλλά δε νομίζω να εννοείς αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Αν η άδεια εκδοθεί μέσα στο 2009, τότε θα πρέπει να κόψεις όλο το ποσό της μελέτης μέσα στο 2009.

Βασικά αφού ο ελεγκτής θα ζητήσει τα έντυπα ΦΕΜ, σημαίνει πως θα τα έχεις πληρώσει, άρα θα πρέπει να έχεις κόψει και τις ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρηματα για την αδεια θα μου τα δωσει τωρα, αλλα επειδη μαλλον εχει πολλα εξοδα το 2009, δε θελει να του κοψω ενα συνολικο ΑΠΥ που να φαινεται ολο το συνολο της αδειας.

Απ' οτι καταλαβα το σκεφτεσαι ως εξης : Παω εγω για τον ελεγχο των φορολογικων τωρα που ηρθε η ωρα, και μετα δεν παω αμεσως για τις τελικες υπογραφες, αλλα του κοβω ενα ΑΠΥ με τη μιση αδεια π.χ. Με το που μπαινει το 2010, του κοβω σε ενα ΑΠΥ τα υπολοιπα και προχωραω την αδεια στις τελικες υπογραφες για να τελειωσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτόν τον τρόπο, το "πρόβλημα" που έχεις είναι πως πρέπει να καταθέσεις το ΦΕΜ, για τις αμοιβές που εισέπραξες ή μάλλον που έκοψες αποδείξεις μέσα στο 2009, μέχρι τέλους του έτους.

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ. επειδη οπως το βλεπω το πραγμα θα μπερδεψει, μαλλον θα του το κανω πιο ξεκαθαρο.

Ειτε προχωραω τωρα με τα φορολογικα, κοβω το συνολικο ΑΠΥ και βγαινει η αδεια, ή παγωνω λιγο το θεμα και με το που μπαινει το 2010, βαζω μπρος τα παραπανω και του κοβω το συνολικο ΑΠΥ το 2010.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.