Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές και Πληρότητα


Recommended Posts

- αλήθεια τι έγινε με αυτή την περίπτωση που κα΄ποτε καταθέταμε φάκελο πληρώνοντας μόνο προκαταβολή, συνήθως την ελάχιστη αμοιβή που απαιτούτεν μηχανικού - spam off και κάποιος ας μου απαντήσει το παραπάνω ερώτημα.

με την μετατροπή του συστήματος αμοιβών μέσω ΤΕΕ

πήγε περίπατο :rolleyes:

 

συγκεκριμένα καταθέτεις με αμοιβές Αρχιτεκτονικών, Παθητικής, Τοπογραφικού

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

..Μπορω δηλαδη να βγαλω την αδεια μεσα στο 2009 και να εχω πληρωσει μονο τις μελετες?

 

Nαι

 

Και ολες τις επιβλεψεις να τις πληρωσω το 2010' date=' αφου εχει βγει η αδεια? [/quote']

 

Ναι

 

Και πως θα διαχωρισω το τι ΦΕΜ πρεπει να πληρωσω τωρα για τις μελετες και τι μετα με τις επιβλεψεις? Το ΤΣΜΕΔΕ το δικο μου και του ιδιοκτητη ποτε θα το πληρωσω?

 

 

Στην έκδοση της άδειας αν πληρωθούν μόνο οι μελέτες ΦΕΜ 10% ' date=' ΤΣΜΕΔΕ δικό σου 3% επί της αμοιβής μελέτης .

 

Οταν θα πληρώσεις αμοιβές επίβλεψης ΦΕΜ 10% , ΤΣΜΕΔΕ δικό σου 3% επί της αμοιβής επίβλεψης.

 

Το ΦΕΜ επί των μελετών αφού πληρώνεται το 2009 θα σου επιστραφεί μέσα στο 2010. Το ΦΕΜ της επίβλεψης , αφού θα πληρωθεί το 2010 θα σου επιστραφεί το 2011.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ ιδιοκτήτη είναι ποσοστό επί του προυπολογισμού του έργου και δεν επηρεάζεται από αμοιβές μελετών/επιβλέψεων. Το πληρώνεις μία φορά στην έκδοση της άδειας

 

Τις εισφορες στην εφορια?Το ΙΚΑ?

 

Ισχύει ότι και για το ΤΣΜΕΔΕ ιδιοκτήτη. Στην έκδοση της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Τις αμοιβές επίβλεψεις θα τις κόψεις μετά με την περάτωση του έργου και μάλιστα πριν τη ρευματοδότηση που εξυπηρετεί και τον πελάτη σου ο οποίος δεν θέλει να είναι όλες οι αμοιβές το 2009. Και αυτό είναι το σωστό.

 

Εκτός από τη συγκεκριμένη περίπτωση καλό είναι να πληρώνεσαι την επίβλεψη πριν τη ρευματοδότηση γιατί αλλιώς πληρώνεσαι προκαταβολικά για κάτι το οποίο δεν έχεις κάνει ακόμα και ποτέ δεν ξέρεις σε μια οικοδομή τι μπορεί να συμβεί.

Δες εδώ http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=348&highlight=%E5%F0%E9%E2%EB%E5%F8%E7

μια ενδιαφέρουσα συζήτηση για παραίτηση επίβλεψης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εντάξει λοιπόν πριν υποβάλλουμε για πρωτόκολλο πρέπει να καταθέσουmε ΕΤΕ την αμοιβή τοπογραφικού, αρχιτεκτονικών και παθητικης.

Στο xml που θα υποβάλλουμε προς έγκριση στο Τεε θα βάλουμε μόνο αυτές τις μελέτες για να πάρουμε κωδικό πληρωμής ή θα τις υποβάλλουμε όλες (στατικά Η/μ) και θα κάνουμε την δουλειά μας με ένα κωδικό Τεε.

Επίσης αν υποβάλλω αμοιβή για 100μ2 και κατα τον έλεγχο τελικώς εγκριθούν τα 80 μ2 για οποιονδήποτε λόγο τότε τι κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

στο αρχικό xml θα βάλεις τις μελέτες που θα καταθέσεις αρχικά

διαφορετικά θα πάρεις εντολή πληρωμής για το σύνολο

 

αν πρόκειται για διαφορετικούς μελετητές , και όλες τις μελέτες να βάλεις από την αρχή, δεν υπάρχει πρόβλημα διότι θα ενεργοποιήσεις την εντολή πληρωμής μόνο για τον 1,

οπότε δεν υπάρχει θέμα

 

αν εγκριθούν αντί 100 > 80 τότε κρατάς τις extra αμοιβές για όσα ήδη πληρώθηκαν και προσαρμόζεις τις μελλοντικές μελέτες

συνήθως η διαφορά είναι μικρή και δεν αξίζει τον κόπο κανείς να ασχοληθεί

 

αν γίνει το αντίθετο τότε βγάζεις τη 2η εντολή πληρωμής και στέλνεις fax στο ΤΕΕ να κάνει τη διόρθωση και να σου στείλει τελική εντολή πληρωμής με τη διαφορά των 2 αμοιβών

και να σου στείλει τελική εντλή πληρωμής

Link to comment
Share on other sites

Myri θα ήθελα να σε ρωτήσω επίσης αν μπορώ να δηλώσω λίγο μεγαλύτερο προυπολογισμό, όχι τον τυπικό απο τα εμβαδά, στα αρχιτεκτονικά μόνο (κάτι που δέχεται το ΤΕΕ) , θα έχω προβλημα στον έλεγχο των φορολογικών?

Επίσης επειδή έχω περίπτωση προσθήκης, την πληρωμή της αρχιτεκτονικής αποτύπωσης μπορώ να την πάρω λίγο πριν την άδεια ή πρέπει να την δηλώσω και αυτήν πριν το πρωτόκολλο?

 

Παρακαλώ μεταβείτε στο Πίνακας Ελέγχου -->Προσωπικό Προφίλ-- >Επεξεργασία προσωπικών στοιχείων και στο πεδίο επάγγελμα συμπληρώστε την ειδικότητά σας. avgoust

Link to comment
Share on other sites

1) δε θεωρώ πως υπάρχει πρόβλημα το παραπάνω,

το ΤΕΕ και η πολεοδομία ελέγχουν το ελάχιστο

 

2) μπορεί η αποτύπωση να πάει και αργότερα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό γιατί είμαι λίγο άσχετος με τα φορολογικά;

Όταν καταθέτουμε για πρωτόκολλο, μόνο τις αμοιβές της ΕΤΕ πρέπει να

καταθέσουμε, ή και τα αντίστοιχα ΦΕΜ - ΤΣΜΕΔΕ;

Αν δεν καταθέτουμε και τα ΦΕΜ - ΤΣΜΕΔΕ, τότε για την έκδοση της Άδειας

όπου θα πληρωθούν και οι Επιβλέψεις (στην δικιά μου περίπτωση), θα πρέπει

να παρουσιάσω δύο ΦΕΜ (Μελέτη-Επιβλεψη) και αντίστοιχα ΤΣΜΕΔΕ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων συνάδελφοι

Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτόκολλο μόνο αμοιβές ΕΤΕ.

 

Για τα άλλα.

 

Αν πληρωθείς και την επίβλεψη πριν την άδεια , τότε ένα ΦΕΜ και ένα ΤΣΜΕΔΕ για μελέτη+επίβλεψη.

 

Αν πληρωθείς μόνο την μελέτη τότε ΦΕΜ και ΤΣΜΕΔΕ μόνο για την μελέτη.

Τα της επίβλεψης αργότερα όταν την πληρωθείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.