Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υψούν που δεν μπορεί να υλοποιηθεί.


avgoust

Recommended Posts

Yπάρχει πολύ παλαιά διώροφη οικοδομή (δεκαετία '50 ) σε συνεχές σύστημα δόμησης με τοποθέτηση κτιρίου επί της ρ.γ.

 

στο ισόγειο είναι κατάστημα.

στον Α' όροφο κατοικία και υπάρχει εσωτερική σκάλα από το ισόγειο προς αυτήν η οποία καταλήγει στο σαλόνι.

 

Η ιδιοκτήτρια Α έχει με προικώο την κατοικία (Α' όροφος + σκάλα).

Ο ιδιοκτήτης Β έχει από κληρονομιά το ισόγειο κατάστημα και το δικαίωμα υψούν.

 

Το ερώτημα είναι αν μπορεί με κάποιο τρόπο ο Β να υλοποιήσει το δικαίωμα υψούν καθώς ενώ υπάρχει υπόλοιπο σδ και διαθέσιμο ύψος ,

 

α. Δεν υπάρχει υπόλοιπο κάλυψης.

β. Ούτε διαθέσιμο Δ από το πίσω όριο ,

 

και κατά συνέπεια δεν μπορεί να κατασκευαστεί νέα κλίμακα ανόδου από τη στάθμη εδάφους προς τον μελλοντικό Β' όροφο

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι δεν γίνεται αυτό διότι αφενός δεν πρόκειται για εξωτερικό κλιμακοστάσιο , είναι μέρος του σπιτού , αφετέρου για να γίνει ο νέος κλάδος η Α θα χάσει το μισό από το ήδη πολύ μικρό σαλόνι.

Link to comment
Share on other sites

avgoust

 

υπάρχει μία διάταξη (αν τη βρω θα στην πώ) σύμφωνα με την οποία επιτρέπονται ''μικροπαραβάσεις'' μεταξύ των οποίων κ εξωτερικό κλιμακοστάσιο.Θα ψάξω φίλε κ θα την αναρτήσω.

----------

avgoust την βρήκα φίλε!

 

ΦΕΚ 372 Β' /24-2-04 !!!!!!

 

Φτιάχνεις τη σκάλα κ μετά την εξαιρείς από κατεδάφιση!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πολύ καλό!

Έχω μια ανάλογη περίπτωση στην οποία οι ιδιοκτήτες είμαι όμως στα μαχαίρια. Οπότε δε νομίζω να μπορεί να κάνει οτιδήποτε αυτός που έχει το δικαίωμα ύψους αφού υπάρχει ο φόβος άμεσης καταγγελίας. Έτσι δεν είναι?

Και πείτε μου ρε παιδιά γιατί να χάνει το δικαίωμα της ιδιοκτησίας του ο καημένος που δεν πρόσεχε τι έχτιζε ο απο κατω...?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
avgoust

 

υπάρχει μία διάταξη (αν τη βρω θα στην πώ) σύμφωνα με την οποία επιτρέπονται ''μικροπαραβάσεις'' μεταξύ των οποίων κ εξωτερικό κλιμακοστάσιο.Θα ψάξω φίλε κ θα την αναρτήσω.

----------

avgoust την βρήκα φίλε!

 

ΦΕΚ 372 Β' /24-2-04 !!!!!!

 

Φτιάχνεις τη σκάλα κ μετά την εξαιρείς από κατεδάφιση!:D

 

 

που αναφερει οτι στη εγκυκλιο αυτη αφορα κλιμακοστασιο?

 

εκτος αν το πας οτι δεν δημιουργει αυτοτελη χωρο, δεν αλλιωνει το κτιριο ,κλπ κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Avgoust,

αν τελικά βρεις τη λύση, σε παρακαλώ κοινοποίησέ την και εδώ γιατί έχω μια περίπτωση ακριβώς ίδια με τη δική σου, όπου οι δύο ιδιοκτήτες είναι ήδη σφαγμένοι. Με ενδιαφέρει όμως προσωπικά η λύση του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.