Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή τοπογραφικού


Recommended Posts

Ο συντελέστης λ παίζει καθόλου ρόλο στην αμοιβή σε απλά τοπογραφικά?

 

Όταν λες "απλά";

 

Πάντως για ένα "ορφανό" τοπογραφικό, η αμοιβή είναι 5000λ... Άρα προφανώς το λ είναι "η αρχή και το τέλος" της όποιας αμοιβής...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η κατωτέρη τιμή ενός τοπογραφικού είναι 1000 και κάτι? Αφου από την σχολή μας λέγαν πως γύρω στα 300 είναι η ελάχιστη αμοιβή τοπογραφικού. Μα καλά πως γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ρωτήσω σχετικά με την αμοιβή τοπογραφικού για φωτοβολταικά.

βασικά, η αμοιβή πρέπει να οριστεί μέσω τεε και να μην είναι μικρότερη της ελάχιστης (5000*λ)?

αυτό συμβαίνει διότι ο τοπογράφος εμπλέκεται για την έκδοση άδειας εργασιών μικρής κλίμακας?

και τέλος, επειδή συνήθως πρόκειται για εκτός σχεδίου, πρέπει να ακολουθήσω το παράδειγμα της ιστοσελίδας του τεε, για να βγάλω την αμοιβή (τριγωνισμός, πολυγωνομετρία, ταχυμετρικές αποτυπώσεις, κτηματογραφικές αποτυπώσεις)?

Link to comment
Share on other sites

Ναι,

θα επιλέξεις αρχικά τη κλίμακα αποτύπωσης, μετά την εξάρτηση (εμπροσθοτομία), πολυγωνομετρία, πυκνότητα κατασκευών (εσύ επιλέγεις αραιό), κλίση εδάφους και φυτοκάλυψη.

Καλοπλήρωτο!

Link to comment
Share on other sites

Για υπολογισμό αμοιβών κτηριακών έργων άλλα και τοπογραφικών (στην κατηγορία των οικοδομικών. δηλ χωρίς τις νέες 100+ κατηγορίες που πρόσθεσε το ΤΕΕ προσφατα) ακολούθησε τον σύνδεσμο της υπογραφής μου.

 

Μπορείς να βγάλεις και xml για υποβολή στο ΤΕΕ αν θες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδια , μία ερώτηση

 

Εχω πελάτη που θέλει τοπογραφικό σε 140 στρ, είναι 4 κομμάτια τα οποία το ένα έιναι σε βουνό , το άλλο είναι σε πεδιάδα το τρίτο έχει ένα λοφάκι μέσα και το άλλο μου είπε ότι πρεπει να το δώ ( όποτε μάλλον λούκι) , τα θέλει για φωτοβολταικά , δεν μου είπε το πόσο είναι το καθένα , είναι εκτός αθηνών και πιστεύω ότι θα κάνω κάπου στις 4 μέρες με διπλοσυχνο (άμα πιάνει βέβαια) τι τιμή θα λέγατε για το στρ ???

 

Έπίσης μήπως ξέρει καποιος αν τα τοπογραφικά για τα φωτοβολταικά πρέπει να είναι σε εξαρτημένο ???

 

Παρακαλώ μια γρήγορη απάντηση

 

έχω ρωτήση και εδώ http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=204038#post204038 αλλά ειδα ότι αυτό το Θέμα είναι πιο πρόσφατα ανοιχτό

 

 

 

μην κάνεις πολλαπλές δημοσιεύσεις

διάβασε τους κανόνες συμμετοχής

ΘΕΟΧΑΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.