Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 06.2 Architecture


iovo

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, προσπαθώ εδώ και μέρες μέσο του βιβλίου για την εκμάθηση του προγράμματος από τον Λουλάκη να βγάλω άκρη για την δημιουργία δικού μου προτύπου για τους τοίχους ή μέσω του Mach Properties να σχεδιάσω μία γραμμή και να τις δώσω της ιδιότητες του τοίχου!!! Σας παρακαλώ υπάρχει κάποιος να βοηθήσει?

 

Παρατήρηση: Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

σχεδιασε μια γραμμη η ενα τοξο και μετα κανε δεξι κλικ στο εικονιδιο του ειδους τοιχου που θελεις να εφαρμοσεις στην γραμμη σου η στο τοξο σου και επελεξε apply properties tools to lineworks.Αυτο τουλαχιστον ισχυει στην εκδοση 2011

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αν ισχύει με έχεις σώσει, γιατι προσχέδιο απο την αρχή με τοίχους είναι αδύνατον!!!

 

η εντολή που μου ανέφερες εμφανίζετε στο αναδυόμενο (apply properties tools to lineworks) παράθυρο ολόκληρη με το που πατήσω δεξί κλικ πάνω στον τοίχο τις ιδιότητες του οποίου θέλω να αντιγράψω?

σχεδιασε μια γραμμη η ενα τοξο και μετα κανε δεξι κλικ στο εικονιδιο του ειδους τοιχου που θελεις να εφαρμοσεις στην γραμμη σου η στο τοξο σου και επελεξε apply properties tools to lineworks.Αυτο τουλαχιστον ισχυει στην εκδοση 2011

 

Διάβασε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο! Συνεχώς πέφτεις και σε νέες παραβάσεις!

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Edit".

ilias

Link to comment
Share on other sites

Ξαναστελνω το μηνυμα για την χαραξη σκαλας 3 τεταρτοκυκλιων που εχω επισυναψει γιατι εχω πηξει με αυτο το θεμα.Εφαρμοσα τον τροπο που περιγραφει ο λουκακης στο βιβλιο του δινοντας με polyline τις πλευρες της σκαλας και την γραμμη αναβασης.Εδωσα μετα τα πατηματα αλλα δεν μου την σχεδιαζει σωστα.Τωρα που ερχονται αγιες μερες ας κανει καποιος μια καλη πραξη να με βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

για να ασχοληθεί κάποιος με το architecture, απαιτείται η γνωση του autocad 3d;

 

σκέφτομαι να παρακολουθήσω κάποιο σεμιναριο για architecture, αλλά βλέπω να γράφουν ότι προαπαιτείται γνώση για 2d και 3d,

γνωρίζω autocad 2d αλλά δεν έχω ασχοληθεί με 3d, θα μπορώ να παρακολουθήσω ή θα δυσκολεύομαι;

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν απαιτείται γνώση autocad 3d.

To autocad architecture είναι πρόγραμμα με μεγάλες δυνατότητες. Αν γνωρίζεις autocad 2d μπορείς να παράγεις δουλειά άμεσα. Εμένα που ήξερα 2d και όχι 3d, όταν αγόρασα το πρόγραμμα, μου έκαναν μια εκμάθηση του προγράμματος στο γραφείο διάρκειας 8 ωρών και μετά μόνη μου και τηλεφωνικώς. Μετά από δύο χρόνια μαθαίνω ακόμη. Μελέτες παράγω από την πρώτη μέρα. Θεωρώ ότι μπορείς να παρακολουθήσεις σεμινάρια μόνο με 2d.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα και καλη χρονια.Προσπαθω στο architecture να βαλω σε ενα τοιχο διαφορετικο υλικο στην εσωτερικη πλευρα ,διαφορετικο υλικο στην εξωτερικη του πλευρα και διαφορετικο υλικο στα σοκορα του.Βρηκα διαφορα tutorials αλλα ματαια.Πηγα μετα επαιξα στο wall styles στις καρτελες components και materias αλλα παλι ματαια.Δεν μπορω να βγαλω ακρη με τιποτα.Ιδιως για τα σοκορα.Αν καποιος ξερει πως γινεται ας απαντησει θα κανει μια καλη πραξη και ισως παει μετα απο πολλα πολλα χρονια στον παραδεισο.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έχει ασχοληθεί κανείς με εξαγωγή αρχείου ifc, (για επεξεργασία-μελέτη Κενακ).

 

βρήκα την επιλογή στα αρχεία-> export αλλά μόνο για κάθε όροφο ξεχωριστά, ενώ εγώ θέλω για όλο το κτίριο συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα , εγω θα ηθελα να μαθω πιο προγραμμα ειναι τι πιο συνηθισμενο και γενικα αποδεκτο για 3d σχεδιαση . εχω μπερδευτει με Autocad 3d , archicad, 3d studio max και πολλα αλλα . θελω να μαθω ενα προγραμμα ακι δεν ξερω πιο απο ολα ειναι πιο αντιπτοσωπευτικο για αρχιτεκτονικεσ μελετες.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.