Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 06.2 Architecture


iovo

Recommended Posts

ΚΑΙ στο Autocad ΠΑΝΤΑ δουλεύουμε σε ΜΕΤΡΑ!

ΠΑΙΖΕΙ ρόλο και μάλιστα μεγάλο!

Format / Units / Meters

(εκτός αν κάποιος θέλει να δουλεύει σε χιλιοστά)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στέφανε κάτσε γιατί μπερδεύτηκα για αυτό που είπες για το απλό autocad. Την εντολή που λες δεν την βρήκα και νομίζω ότι δεν υπάρχει.

Εγώ όταν διδάχθηκα autocad στη σχολή, μου είπαν να σχεδιάζω σαν το πρόγραμμα να καταλαβαίνει μέτρα. Πχ για να σχεδιάσω κάτι το οποίο είναι 2 μέτρα, απλά του δίνω διάσταση 2 (drawing units).

Μετά όταν έρθει η ώρα για εκτύπωση, και έστω ότι θέλω να εκτυςπώσω σε κλίμακα 1:100, θα ρυθμίσω το autocad στο scale 10mm=1drawing unit (δηλαδή 10mm στο χαρτί που θα εκτυπωθεί θα αντιστοιχούν σε 1 drawing unit, για το οποίο drawing unit εγώ αποφάσισα όταν σχεδίαζα ότι θα είναι μέτρα).

Για κλίμακα 1:50 ρυθμίζω 20mm=1drawing unit.

Εγώ έτσι το κάνω και οι εκτυπώσεις μου είναι σωστές.

Αν βέβαια μπορούσα να ρυθμίσω εξ αρχής το autocad ώστε να αντιλαμβάνεται ότι 1drawing unit = 1 μετρο, τότε θα ήταν λίγο πιο απλή η διαδικασία.

Δες λίγο και αυτό το αρχείο στο Lesson 3 όπου λέει: Before you begin drawing you decide what one drawing unit will represent.AutoCAD does not include a setting that determines the length of a drawing unit. http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/item?siteID=123112&id=14898013

post-15642-131887262985_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. Η Autodesk γράφει:

 

"In this lesson, you learn how to set the drawing unit and the scale for a

drawing.

Before you start a drawing, you must first decide what drawing units to use.

In AutoCAD, distances are measured in drawing units. In a drawing, one

drawing unit may equal one inch, one millimeter, one meter, or one mile.

Before you begin drawing, you decide what one drawing unit will represent.

AutoCAD does not include a setting that determines the length of a drawing

unit.

After you decide what drawing units to use, you can set the format of the

drawing units."

 

2. Πως σετάρεις τα units:

 

α. από το menubar: format/units

β. από το "μεγάλο κόκκινο Α" / drawing utilities / units

γ. πληκτρολογώντας units (ή un) στο command line

 

3. Η ρύθμιση αυτή δεν έχει να κάνει μόνο με την εκτύπωση, αλλά και με τα blocks και με τα xref κλπ. και είναι πολύ σημαντική! Όπως ξαναείπα, πάντα ρυθμίζουμε τις μονάδες, και όπως εξηγεί και η autodesk, το κάνουμε ανοίγοντας το σχέδιο, πριν ξεκινήσουμε να σχεδιάζουμε. Αν βαριέσαι τη διαδικασία, φτιάχνεις ένα δικό σου template που να είναι στημένο σε μέτρα.

 

4. Στην εκτύπωση (εμείς που χρησιμοποιούμε μέτρα για μονάδες) βάζουμε πχ για 1:50 --> 1000:50

(όπου 1000mm=1m)

 

5. Που έμαθες Autocad?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνούμε, το format έχει κατα βάση να κάνει με το πώς θα φαίνονται (και όχι μόνο).

Στο ΤΕΙ έμαθα τα πολύ βασικά και τώρα κάνοντας τις εργασίες μου εκεί μαθαίνω σιγά-σιγά κι άλλα πράγματα.

Για το 1000:50 κάνε μια απλοποίηση και δες 20:1. Αν και ο δικός σου τρόπος είναι πιο ξεκάθαρος. Δεν το είχα σκεφτεί.

Και με τα block την ίδια τακτική ακολουθώ και δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

Τα xref δεν έμαθα ακόμα τι είναι.

Δες ένα αρχείο μου για να δεις τι ρυθμίσεις έχω. ό,τι είναι λάθος πες μου να το διορθώσω.

Link to comment
Share on other sites

Απο την έκδοση 2007 και μετά (εάν θυμάμαι καλά), η Autodesk εισήγαγε την Assosiative κλίμακα. Με τη συγκεκριμένη τα κείμενα και οι διαστάσεις άλλαζαν μέγεθος αυτόματα στην εκτύπωση ανάλογα με την κλίμακα που θα επιλέγαμε για να είναι ευανάγνωστες.

Όντως η συγκεκριμένη λειτουργία μπερδεύει ελαφρώς τους παλιούς χρήστες διότι έχουν μάθει να σχεδιάζουν με τη λογική των drawing units.

 

Είτε ορίσουμε μέτρα είτε χιλιοστά είτε χιλιόμετρα, εάν δε χρησιμοποιήσουμε default blocks ή BIM στοιχεία, assosiative διαστάσεις και κείμενα, το πρόγραμμα μπορούμε να το δουλέψουμε σαν κλασικό CAD. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα επειδή είναι αρχιτεκτονικό πακέτο, βασίζεται σε εμάς να του ορίσουμε τις μονάδες για να σχεδιάσει πχ τον τοίχο με πάχος 200 μονάδες όταν σχεδιάζουμε σε χιλιοστά ή 0.20 μονάδες όταν σχεδιάζουμε σε μέτρα ή αντίστοιχα τα έπιπλα κτλ.

 

Βέβαια ακόμη και για απλή CAD χρήση, πρέπει να ορίσουμε τις μονάδες σε ένα μετρικό σύστημα για να εμφανίζονται σωστά οι αποστάσεις και οι διαστάσεις. Παλαιότερα κυκλοφορούσαν ξεχωριστές εκδόσεις metric & imperial για αυτό το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις στα drawing units και επιλέγεις μέτρα ή πηγαίνεις options - user prerefences - meters

 

Απ' όσο διαπίστωσα όμως, όταν αλλάζεις τις μονάδες στο "Units" δεν αλλάζει αυτόματα και στην αντίστοιχη επιλογή στο "Options" άρα λογικά πρόκειται για διαφορετικές ρυθμίσεις.

 

Ποια είναι η διαφορά των 2 και γιατί επιλέγουμε τελικά να αλλάξουμε τις μονάδες από το "Units"?

Link to comment
Share on other sites

Αν ενοείς το insertion scale που βρίσκεται στα options, είναι διαφορετική ρύθμιση, και έχει να κάνει με την κλίμακα εισαγωγής αντικειμένων (τα οποία δεν έχουν ορισμένες μονάδες - unitless). Εδώ μιλάμε για drawing units, μονάδες σχεδίασης. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Μην σε μπερδεύει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.