Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για νομιμοποίση αυθαιρέτου


chronism

Recommended Posts

vicky, μην μπερδεύεσαι.φεμ θα πληρώσεις βάση της αμοιβής χωρις το φπα.αυτο δηλαδη που κατέθεσες στην τράπεζα.έστω ότι η αμοιβή σου είναι 1034,25.στην τράπεζα θα πλωρώσεις 1034,25+196,5(φπα)=1230,75.το τσμεδε ιδιοκτητη θα είναι το 1,5% επί του προυπολογισμου. το τσμεδε μηχανικου θα ειναι το 3% επι του 1034,25 και το φεμ, το 10% του 1034,25.στο τεε πάνε στις 9.00

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 year later...

Λοιπον οπως ολοι σας εχω και εγω μια υποθεση νομιμοποιησης αυθαιρετου.

 

κανα 10 τμ καταστηματος , 45τμ αποθηκη και αλλα 70 τμ διαμερισμα, ολα αυθαιρετες προσθηκες σε νομιμο κτησμα του 79.

 

Κανω υπολογισμο αμοιβων για Υπαρχον κτηριο, ετσι?

μου ζητησαν απο πολεοδομια πληρες φακελο με ολες τις μελετες.

Βαζω δηλαδη

1. αποτυπωση αρχιτεκτονικων - στατικων (χωρις οπλισμο φανταζομαι)

2. υδρευση, αποχετευση, παθητικη, θερμομονωση (αυτες τις κανω ακριβως οπως για καινουργιο κτηριο?)

 

Βαζω μονο τα τετραγωνικα των αυθαιρετων η ολοκληρου του κτησματος (μιας και η αποτυπωση θα γινει αναγκαστικα για ολο το κτηριο - καποιο χωροι ειναι νομιμοι απλα ειναι μεγαλυτεροι απ'οτι θα επρεπε αρα θα πρεπει τωρα να φαινονται κανονικα)?

 

Αξιζει τον κοπο και το τρεξιμο η τετοιου ειδους υποθεσεις ειναι κατα πολυ χασιμο χρονου?

 

βαζω και επιβλεψη η μονο μελετες?

 

Ξερω λιγο πολυ οτι ειναι πολυ τρεξιμο και ηδη εχω ταλαιπωρηθει για το συγκεκριμενο και στο παρελθον. Μηπως τα 3500 Ευρω που μου βγενουν απο το προγραμμα βαζοντας μονο μελετες ειναι λιγα για αυτα που με περιμενουν?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε όλο το θέμα εδώ.

 

Θα δεις ότι 3.500 μπορεί να είναι οι χαμένες μέρες και οι βενζίνες μόνο.

 

:???:

 

Επίσης διάβασε και θα σου λυθούν απορίες που έχεις και για τις οποίες οι υποθέσεις σου είναι εσφαλμένες.:|

Link to comment
Share on other sites

οκ για τις χαμενες μερες μου το καταλαβα απο την αρχη αλλα τι γινεται με τα υπολοιπα. Διαβασα ολο το θεμα, μου λυθηκαν καποιες αποριες αλλα δεν βρηκα απαντησεις στα υπολοιπα γι'αυτο και ρωτησα.

 

 

edit(σβήσιμο παράθεσης)

μην ξανακάνεις παράθεση του ακριβώς προηγούμενου κειμένου. Δεν έχει νόημα και μόνο κακό κάνει. Μόνο αν έχουν ενδιάμεσα απαντήσει και άλλοι και θες να εστιάσεις σε αυτό που είπε κάποιος αρκετά ποστς πριν.

Στην επόμενη έχει κάρτα.

TheoTDM900

Link to comment
Share on other sites

ωραία .....τότε είδες τη γνώμη μου.

 

15.000,00 € αμοιβές ότι απαιτηθεί.

Μόνο αμοιβές. Δλδ +ΦΠΑ+ κρατήσεις, ΦΕΜ κλπ κλπ κλπ

 

Όρμα του.

 

και μην συζητάς άλλο με τον ιδιοκτήτη.

 

Ο χρόνος σου είναι επαγγελματικός και θα έπρεπε να πληρώνεται.8-)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα,

είμαι νέα μηχανικός και έχω κάνει την διαδικασία εξαίρεσης από κατεδάφιση και τώρα θα κάνω την νομιμοποίηση.

Απο την πολεοδομία μου είπαν ότι για να υπολογίσω τις αμοιβές, θα βάλω τις ίδιες εργασίες με την εξαίρεση, αλλά τις πραγματικές αμοιβές που βγάζει το πρόγραμμα, και όχι την ελαχίστη που πλήρωσα για τηνη εξαίρεση.

Το πρόγραμμα όμως μου τυπώνει την ελάχιστη αμοιβή.

Μπορώ να υπολογίσω μόνη μου με βάση την αμοιβή(της τάξης 200Ε)

ΦΕΜ,ΤΣΜΕΔΕ, ΚΗ και να τα παρουσιάσω στην πολεοδομία?

Και πως θα τα στείλω στο ΤΕΕ για να πάρω εντολή πληρωμης?

Link to comment
Share on other sites

builder86

 

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι στη διαδικασία της εξαίρεσης δεν χρειάζονται αμοιβές παρά μόνο στην νομιμοποίηση.

Ρώτησε σχετικά και το ΤΕΕ τι θα σου πουν και αν πρέπει να το στείλεις, στείλ' το με FAX (αν δεν έχεις δυνατότητα να τροποποιήσεις τα αποτελέσματα του προγράμματος "δια χειρός"...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.