Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για νομιμοποίση αυθαιρέτου


chronism

Recommended Posts

Έχει τύχει Νομιμοποίηση Αυθαίρετου κτίσματος σε κάποιον συνάδελφο?

Αν ναι τι διαδικασίες χρειάζονται ??? Ειδικά ως προς τις αμοιβές ...

 

Με τις αμοιβές και μελέτες τι γίνεται ??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) Δεν υπαρχει αμοιβη επιβλεψης διοτι εχει ηδη κατασκευαστει

 

2) Απο μελετες εχουμε α) μελετη αποτυπωσης αρχιτεκτονικων, β) ελεγχο υπαρχοντος (στατικα) καθως και οποιες αλλες Η/Μ μελετες χρειαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά μου τυχαίνει τέτοια περίπτωση .....

 

Έχω ανοιχτό το "γνωστό" πρόγραμμα αμοιβών....

 

Μαρκάρω στο είδος έργου το Προσθήκη(διότι "κολλάει στο υπόλοιπο) & Υπάρχον κτίριο

 

Συμβατικός προϋπολογισμός >>>> τα μέτρα προς νομιμοποίηση

 

Κατηγορίες μελετών :

 

Παθητική πυροπροστασία

Ύδρευση (διότι είναι πάνω από 800 κ.μ)

Αποχέτευση (διότι είναι πάνω από 800 κ.μ)

Ενεργητική πυροπροστασία

 

Στατικά Υπάρχοντος

 

Αποτύπωση αρχιτεκτονικών

Αποτύπωση στατικών

 

Και όλα αυτά χωρίς Επίβλεψη .....

 

Σωστά ως εδώ ???????????

Link to comment
Share on other sites

ναι επιβλεψη δεν υπάρχει πουθενα αυτεσ είναι οι μελέτες εκτός εαν απαιτείται καποια Η/Μ που δεν γνωρίζω .

 

Προστιμα και λοιπά τα υπολογίζει το εκάστοτε τμήμα αυθαιρέτων.Υπάρχει πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης .

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις και Θερμανση/Ηλεκτρικά αφού είναι ειδικό κτίριο (ασχετα από τον όγκο του).

 

Αλλά με ποια διαδικασία κάνεις την νομιμοποίηση, με ποιον νόμο δηλαδή?. Με το ΙΚΑ τι θα κάνεις? Με το ΕΚΚΟ?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο τελικά στο ΤΕΕ για τις αμοιβες και μου είπε πως επειδή είναι καινούργιο αυθαίρετο πρέπει να γίνουν κανονικά οι μελέτες σαν να είναι καινούργιο !!!!!!

 

Αν ήταν παλιό θα μπορούσαμε να κάνουμε μόνο Αποτύπωση....

 

Υ.Γ. Μου είπε όμως πως καλό θα ήταν να μιλήσω με το τμήμα ΓΟΚ !!

 

 

Προς vasilis.... έχεις κάνει παρόμοια περίπτωση ?? δηλαδή Νέο αυθαίρετο ??

Link to comment
Share on other sites

chronism αυτό ήξερα και εγώ.

Βγάζει την άδεια σαν να είναι καινούριο.

Για αυτό ρώτησα αν η νομιμοποίηση θα γίνει με κάποιον νόμο.

Πάντως έχε υπόψιν σου πως θα οφείλει και ΙΚΑ, εκτός αν είχε ανοίξει καρτέλα στο ΙΚΑ όταν το κατασκεύαζε.

Για το ΕΚΟ παίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεια σας συνάδελφοι, είμαι σχετικά νέος μηχανικός και αντιμετωπίζω ένα αντίστοιχο πρόβλημα με νομιμοποίηση αυθαιρέτου προ του 83.θα εκτιμούσα λίγη βοήθεια όσον αφορά στις αμοιβές μηχανικού από το tee.gr. και στα δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίσω. είναι διώροφη κατοικία με διώροφη αποθήκη.τι ακριβώς πρέπει να συμπληρώσω στις αμοιβές σαν εργασίες? χρειάζεται στατική μελέτη η απλά φτάνει μια δήλωση αντοχής,μιας και τα κτίσματα είναι φέρουσες τοιχοποιίες.έχω ετοιμάσει κατόψεις, τομές , τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης.τι άλλο χρειάζεται?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δες στα downloads, στα "Διάφορα" εκεί που λέει "Δικαιολογητικά για εξαίρεση από κατεδάφιση". Επίσης, όσον αφορά την δήλωση αντοχής πρέπει να είναι υπογεγραμμένη από δύο μηχανικούς (τσέκαρέ το και με την Πολεοδομία σου όμως αυτό).

Όπως θα δεις σε παλαιότερα post, η διαδικασία έχει δύο μέρη. Την εξαίρεση από κατεδάφιση και την νομιμοποίηση. Όμως, όπως είχε πει κάπου ο TheoTDM, ρώτα και στην Πολεοδομία σου γιατί μερικές κάνουν και τα δύο (εξαίρεση από κατεδάφιση και νομιμοποίηση) μαζί.

Για το πρώτο δεν προβλέπεται αμοιβή. Για το δεύτερο, λογικά θα λάβεις υπόψη σου σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος, αποτυπώσεις αρχιτεκτονικών, στατικό έλεγχο υπάρχοντος (αν και στην πρώτη φάση θέλουν μόνο δήλωση αντοχής).

Χωρίς τον στατικό έλεγχο υπάρχοντος, η ελάχιστη αμοιβή νομίζω βγαίνει γύρω στα 1230ευρώ (έτσι για να έχεις μια τάξη μεγέθους).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.