Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για νομιμοποίση αυθαιρέτου


chronism

Recommended Posts

Θα ηθελα να σας ρωτησω αν ειναι σωστη η λογικη μου για αμοιβη νομιμοποιησης διωρφου οικιας με υπογειο και προσθηκη στεγης.

 

Χρησιμοποιωντας το Πολης δημιουργω ενα αρχειο για την αποτυπωση στατικων και αρχιτεκτονικων της οικιας, ενα αλλο αρχειο για τις 'νεες' μελετες υδρευσης/αποχετευσης/θερμομονωσης και πυροπροστασιας και τελος ενα αλλο αρχειο για τη προσθηκη στεγης.

Στο τελος κανω συνχωνευση ολων των αρχειων και εχω τη συνολικη αμοιβη.

 

Το προβλημα μου ειναι πως θα το δεχτει το ΤΕΕ και αν ειναι σωστη η σκεψη μου.

 

Ευχαριστω πολυ, περιμενω τα σχολια σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) γιατί νέες μελέτες Η/Μ και Θ ?

2) Όλα αυτά τα πήγες με μια άδεια ? Δεν το νομίζω!! Τι έκανες ?

3) Προσθήκη μόνο στέγης ?

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικος της πολεοδομιας μου ειπε οτι χρειαζεται μελετες νεες Η/Μ και θερμομονωσης οπως και τη προσθηκη στεγης. Η προσθηκη στεγης τι θελει γιατι στην περιοχη οι κανονισμοι επιβαλλουν κατασκευη στεγης.

Τωρα τι να σας πω!!! Εσεις πως περνατε τις νομιμοποιησεις με το αρθρο 9 και 22, μονο με αμοιβες αποτυπωσεις αρχιτεκτονικων και στατικων;

Link to comment
Share on other sites

1) Θα κατασκευάσεις νέα ύδρευση και αποχέτευση για να κάνεις ΝΕΑ μελέτη ?

 

2) Για τον τίτλο δεν μου είπες αλλά και το πως θα το πας. Πιστεύω ότι πρέπει να ολοκληρώσεις πρώτα την εξαίρεση από κατεδάφιση, μετά τη νομιμοποίηση και μετά προσθήκη.

 

Όταν λές συγχώνευση αμοιβών τι εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δε θα κατασκευασω καινουργια υδρευση και αποχετευση αλλα οπως λεει ο μηχανικος τησ πολεοδομιας πρεπει να φαινονται οι μελετες τους στο φακελο της νομιμοποιησης. Οσο για τη προσθηκη μου ειπα να τη περασω μαζι με τη νομιμοποιηση.

Την εξαιρεση απο κατεδαφιση την εχω κανει...

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα το πας με ΑΠΟΤΥΠΩΣΕΙΣ ύδρευσης - αποχέτευσης.

 

Άρα κάνεις ένα αρχείο με αποτυπώσεις

-στατικά

-αρχιτεκτονικά

-ύδρευση

-αποχέτευση

 

Και ένα αρχείο για την προσθήκη

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ακομα ερωτηση; Στην δικη σας πολεοδομια οταν εχετε περιπτωση νομιμοποιησης με το αρθρο 9 παραγ. 8 ή με το αρθρο 22 τι αμοιβες σας ζητανε? Θα ηθελα να ξερω για να συγκρινω με το μηχανικο της πολεοδομιας εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα!!!!!ξέρει κανεις πως δίνω την περιγραφή νομιμοποιησης αυθαιρετου με το νόμο 1512/85 όπου έχω αποτυπωση υπαρχοντος, στατικα αρχιτεκτονικα, τοπογραφικό και έλεγχο υπρχοντος;;;;στο πεδίο χώροι τι βάζω;;;γιατί αν βάλω αναλυτικά τους χώρους τότε βγαινει προϋπολογισμός τρελλος λόγω ετα=110. θα επρεπε κανονικα να υπαρχει πεδίο οπως της αναθεωρησης και της αλλαγής χρήσης που να γραφει ελεγχος υπάρχοντος ή αποτυπωση ή νομιμοποιηση!!!!ας βοηθησει καποιος χριστιανος γιατι με βλέπω πουρνό πουρνό για τεε μεριά και δεν ξέρω και τι ώρα το ανοίγουν το μαγαζί;;;;!!!!!!

 

Χ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επιλογή "Αποτύπωση" στο σύστημα του ΤΕΕ.

Ψάξε και θα την βρεις.

 

Τους προς νομιμοποίηση (αποτύπωση) χώρους τους δίνεις κανονικά με το εμβαδόν τους.

Στις εργασίες δίνεις:

Αρχιτεκτονικά ---> Αποτύπωση

Στατικά ----> Αποτύπωση

Στατικά ----> Έλεγχος υπάρχοντος σε στατικά φορτία

Στατικά ----> Έλεγχος υπάρχοντος σε δυναμικές φορτίσεις.

Link to comment
Share on other sites

το γνωρίζω αυτό. έτσι το έκανα. όμως δεν μου δίνει έγκριση γιατί βάζοντας κανονικα τους χώρους με το εμβαδόν τους ο προϋπολογισμός βγαίνει πολύ μεγαλύτερος από αυτόν που έχει υπολογιστεί με το civil!!! οι μελέτες και οιμ αμοιβές μια χαρά βγαίνουν αλλά σκαλώνω στην έγκριση λόγω προυπολογισμού

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.