Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιμετρήσεις-Προμετρήσεις --- Γενικά (ιδιωτικά έργα)


sundance

Recommended Posts

Τολμώ και συνεχίζω το θέμα μου.

Πήρα το διάγραμμα κάλυψης και βρήκα το εμβαδον του κτιρίου, στη συνέχεια άνοιξα το σχέδιο της θεμελίωσης και βρήκα απο τομή πεδιλοδοκού οτι έχει ύψος 1,00μ(βάθος εκσκαφής?). Υπολόγισα και εμβαδό για 2 μέτρα επιπλέον στο μήκος και πλάτος κτιρίου και έκανα τους πολαπλασιασμούς.......

Τώρα μπορώ από το σχέδιο θεμελίωσης να βρώ όγκο σκυρ/τος πεδιλοδοκου???τι άλλα μπετά μπορώ να βρώ από σχέδιο θεμελίωσης?? Ενοώ ότι μετά τα μπετα της πεδιλοδοκού, τι άλλα μπετα υπολογίζω?

Μέχρι την δευτέρα δεν έχω καμία βοήθεια, ότι πάρω από το φορυμ και δεν θέλω να μεινω τρεις μέρες με σταυρωμένα χέρια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν:

 

Για τις εκσκαφές:

Τη στάθμη εκσκαφης, εφόσον δεν έχεις σταχέρια σου το διαγραμμα εκσκαφών (και δεν μπορείς να ρωτήσεις σχετικά) θα την προσεγγίσεις από τις τομές στις οποίες κάτω από τη στάθμη του δαπέδου του βαθύτερου ορόφου θα προσθέσεις και την πεδιλοδοκό και 0,10μ για μπετόν καθαριότητας.

Αν όμως δεν έχεις υπόγειο η πεδιλοδοκός μπορεί να βρίσκεται ακόμη βαθύτερα.

Αν το φυσικό έδαφος είναι ισόσταθμο τότε είναι ευκολο να υπολογίσεις μ3. Αν όχι θα χρειαστεί να κάνεις διατομές για να κάνεις ορθότερη εκτίμηση.

Είθισται να αφήνουμε ~ 1 μ καθαρό περιξ του κτιρίου στο σκάμμα.

 

Για το σκυρόδεμα:

Η σειρά που προτιμώ εγώ είναι η εξής:

Α/ άοπλο σκυρόδεμα καθαριότητας: όλο το σκάμμα *0,10μ (ξεχωριστά - πάει με άλλη τιμή)

Β/ Πέλματα ΠΔ. υπολογίζω όλη την επιφάνεια επί το ύψος και αφαιρώ τα "κουτιά"

Γ/ Υπόλοιπο κορμών ΠΔ, ΣΔ, τυχόν τοιχία υπογείου ή /και τοιχία εγκιβωτισμού επίχωσης. Ο,τι υπάρχει έως την ΑΣ της πλάκας επί εδάφους. τρέχοντα m*d*h

Δ/ πλάκα επί εδάφους (ξεχωριστά - πάει με άλλη τιμή) επιφάνεια *d (επειδή πιθανό να μην το γράφει πουθενά πάρε παραδοχή 0,18μ)

Ε/ κατακόρυφα στοιχεία (υποστυλώματα - τοιχία - τοιχωματα υπογείου): Σε όλοτο ύψος από έκεί που τα άφησες έως την άνω στθ του ανώ δαπέδου.

ΣΤ/δοκοί: πλήρεις διατομές από υποστυλωμα σε υποστύλωμα (net) και πλάκες (μόνο τα "μάτια")

Ζ/ επανάληψη Ε&ΣΤ σε όλους τους ορόφους.

Η/ Παίρνεις τα αρχιτεκτονικά και ψάχνεις για στηθαία, τοιχους στον περιβάλλοντα χώρο κ.ο.κ. και τα προσθέτεις.

Θ/Μερικές φορές χρειάζεται και υπολογισμος σε ανεπίχριστες (εμφανή μπετά - στην εργοταξιακή!) επιφάνειες. Συνεννοείσαι και τις περιλαμβάνεις.

 

Με τον παραπάνω τρόπο νομίζω ότι η δουλειά "κουμπώνει" σωστά και αποφεύγονται αρκετά λάθη.

 

Τα παρουσιάζεις συγκεντρωτικά και αναλυτικά και αναφέρεις τις όποιες παραδοχές έχεις κάνει σαφώς.

 

Καλή συνέχεια - τα επόμενα βήματα είναι πιο εύκολα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω...Θέλω να βρώ το ύψος των υποστυλωμάτων για ένα ισόγειο κτίριο. Εγώ όταν μέτρησα την πεδιλοδοκό υπολόγισα τον όγκο και του πεδίλου και του κορμού, οπότε είναι σαν να υπολόγισα και ένα μέρος του υποστυλώματος? Αποέκεί και πάνω θα υπολογίσω συνεχίσω το υποστύλωμα? Τώρα ο ξυλότυπος οροφής έχει μόνο δοκούς(λόγω της φύσεως του κτιρίου δεν υπάρχει πλάκα ουτε δαπέδου ούτε οροφής). Θα βάλω στο ύψος του υποστυλώματος και το 0,50μ πάχος δοκού ή μέχρι εκεί που αρχίζει η δοκός για να βγάλω πιο εύκολα τα μπετα δοκών οροφης. Οι τομές και οι όψεις δείχνουν στάθμη εδάφους 0,00μ και πάνω δεν μπορώ να καταλάβω που κολάω και δεν μπορώ να βρώ το ύψος υποστυλώματος????

 

Κατα κάποιο τρόπο μου έχει απαντήση ο Athan,..αλλά πάλι κατάφερα και μπερδεύτηκα...

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Βασιλική, δες το παρακάτω απόσπασμα από το βιβλίο του Κωσταντινίδη και αν σου μείνουν απορίες ξαναρώτα

προμετρηση μπετα.doc

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραιότατο αρχείο Manolis!

Αν δεν υπάρχει στα downloads ανέβασέ το όποτε βρεις χρόνο για να υπάρχει και εκεί..

 

edit

εξαιρετικό site η παραπομπή του Manolis gon, δεν το γνώριζα!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο παραπάνω συννημένο αρχείο από Manolis gon, στη θεμελίωση κάπου δεν μου βγαίνει αυτό που κάνει...και στην τομή της πεδιλοδοκού την γράφει 0,85 το πεδιλο ενώ στην κάτοψη 1,00μ. Ωστόσο με βοήθησε πολύ..

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αναζήτηση στο φορου για υπολογισμο εμβαδου στεγης και δεν βρήκα κάτι που να αναφερεται πάνω σε αυτο το συγκεκριμένο. Όταν θέλω να βγάλω την επιφάνεια για να βρώ την επιφάνεια του υλικού που καλύπτω (στην δικιά μου περίπτωση δεν είναι κεραμίδια είναι ένα αλλο υλικό φύλλο) υπολογίζω την κεκλιμένη επιφάνεια?Είναι λίγο δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.