Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διανομή άρτιου κατά παρέκκλιση οικοπέδου


Recommended Posts

η στιγμιαία κατάτμηση οικοπέδου αναφέρεται στην 1/1987 γνωμοδότηση του Εισαγγελέα Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης Αναστ.Μιχαηλίδη και δημοσιεύθηκε στην συμβολαιογραφική επιθεώρηση 1993 σελ.1463 καο τόμος ΙΕ/1987 σελ 869

Την έχει κάποιος τη συγκεκριμένη γνωμοδότηση? Στο internet δυστυχώς δεν υπάρχει και σε πρόγραμμα "Νομοθεσίας" που έψαξα επίσης δεν υπάρχει τίποτα.

Παρεπιπτόντως επί του θέματος ρώτησα δύο συναδέλφους οι οποία απάντησαν κατηγορηματικά όχι. Ωστόσο κανένας δεν αναφέρθηκε σε στιγμιαία κατάτμηση...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει στο βιβλίο του Ι.Κωτούλα " το δίκαιο της κατάτμησης των γεωτεμαχίων" 2η έκδοση

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι δεν γίνεται

η παρέκκλιση είναι για τα γεωτεμάχια "ως έχουν..... πριν απο......"

αν έχω καταλάβει καλά τα όσα περιγράφεις

ένα σκαρίφημα και οι όροι δόμησης θα βοηθούσε σημαντικά

ίσως να υπάρχει και άλλη λύση

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επανέρχομαι στο θέμα μου το οποίο είναι το παρακάτω:

Σε οικισμό προϋφιστάμενο του 1923 υπάρχουν 3 οικόπεδα άρτια κατά παρέκκλιση που επικοινωνούν ανά δύο μεταξύ τους. Έχουμε λοιπόν τα οικόπεδα Α, Β και Γ.

Το Α που είναι του πελάτη μου έχει εμβαδό 193 m², το Β που είναι της αδερφής του έχει εμβαδό 80m² και το Γ που έχει αγοραστεί από τον πελάτη μου και έχει εμβαδό 30m². O πελάτης μου έχει εκδόσει στο Α οικόπεδο οικοδομική άδεια αφού προηγουμένως αντάλλαξε αμοιβαία 26m² με την αδερφή του για βελτιωση του σχήματος των 2 οικοπέδων. Στο οικόπεδο Α εξαντλείται το ποσοστό κάλυψης και ο ΣΔ.

Σήμερα λοιπόν η αδερφή του θέλει να εκδόσει στο οικόπεδο Β οικοδομική άδεια αλλά θεωρεί το οικόπεδο μικρό.

Γίνεται να προβώ σε τροποποίηση συμβολαίου έτσι ώστε να πάρει αυτά τα 30 m²? Δηλαδή, να ισχυριστούμε ότι αμφισβητεί το όριο του οικοπέδου και με νέα δήλωση υλοποίησης ορίων στο τοπογραφικό να πάρει αυτά τα 30 m²?

Η Ο.Α. εκδόθηκε στο οικόπεδο Α χωρίς να φαίνεται ότι το Γ είναι του ίδιου ιδιοκτήτη.

Στην πολεοδομία που ρώτησα φοβούνται ότι ίσως προκύψει πρόβλημα αρτιότητας μετά από μια τέτοια κίνηση αλλά δε μου έδωσαν σίγουρη απάντηση...

 

Edit: Πώς μπορώ να κάνω upload ένα σκαρίφημα για να γίνω πιο κατανοητός?

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και εγώ με με μια ερώτηση σχετικά με την βελτίωση της αρτιότητας όπως αναφέρεται στο έγγραφο 31052/5908/7-6-83.

Ισχύει και για εντός σχεδίου ή μόνο για εκτός σχεδίου?

 

Εγγρ-31052/5908/7-6-83.

Εαν σε άρτιο κατά παρέκκλιση οικόπεδο προστεθεί

επιφάνεια άλλου παρακειμένου γηπέδου δεν χάνεται η

κατά παρέκκλιση αρτιότητά του.

 

Σας στέλνουμε αίτηση της κ. Ε.Μ. με την οποία ζητά

πληροφορίες πολεοδομικής φύσεως και παρακαλούμε για τις δικές

σας ενέργειες. Για το θέμα που αναφέρεται στην αίτηση σας

γνωρίζουμε τα εξής: Εάν σε γήπεδο το οποίο σύμφωνα με τις

ισχύουσες στην περιοχή πολεοδομικές διατάξεις είναι άρτιο κατά

παρέκκλιση προστεθεί σήμερα επιφάνεια άλλου παρακειμένου γηπέδου

δεν χάνεται η κατά παρέκκλιση αρτιότητά του διότι με την αύξηση

αυτή της επιφάνειας βελτιώνεται η κατά παρέκκλιση ιδιοκτησία.

 

Στη δομική πληροφορική βρίσκεται στην ενότητα για τη δόμηση εκτός σχεδίου.

Θέλω να το χρησιμοποιήσω για τη συνέννωση δύο ιδιοκτησιών σε οικισμό.

Θέλω να βοηθήσω τον ιδιοκτήτη γιατί αλλιώς θα προκύψει ένα πολύ περίεργο σχήμα. Βέβαια θέλω να κοιμάμαι και ήσυχος...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μιας και βλέπω το θέμα γιατί με απασχολεί, υπάρχει και η Γνωμ-491/89 Εγκ-47381/7931/86 που αναφέρει ότι δεν θεωρείται ότι δημιουργούνται νέα γήπεδα ή οικόπεδα σε περίπτωση ανταλλαγής ίσων τμημάτων και διατηρείται η κατά παρέκκλιση αρτιότητα. Άρα αν έχουμε 2 οικόπεδα γειτονικά άρτια και οικοδομήσιμα το ένα κατά κανόνα και το άλλο κατά παρέκκλιση, γίνεται να κοπεί τμήμα από αυτό που 'εχει παρέκκλιση, να συνενωθεί με αυτό που έχει τον κανόνα και το πρώτο να κρατάει την παρέκκλιση;;;

Link to comment
Share on other sites

η γνωμοδοτηση που ειπες αφορά την "ανταλλαγη" ισων τμηματων

 

και επιτρεπεται προς "βελτιωση της οικοδομησιμοτητας"

 

Το να κοψεις απο την παρεκκλιση ενα τμημα και να το δωσεις στο κατα κανονα αρτιο...

πολυ δυσκολο  εως αδυνατο το βλεπω

 

[και τι ειδους παρεκκλιση εχεις???]

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι γίνεται υπό τη προϋπόθεση να μη μειωθεί το κατά παρέκκλιση οικόπεδο/γήπεδο κάτω από το όριο της παρέκκλισης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.