Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικρότερο πραγματοποιούμενο Δ λόγω λάθους!


g_ap

Recommended Posts

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθειά σας:

 

Ανέλαβα την μελέτη και την επίβλεψη κατοικίας (όλες τις μελέτες και επιβλέψεις, καθώς και το τοπογραφικό τα έχω υπογράψει). Στη φάση της κατασκευής πλήρωσα τοπογράφο για να πασσαλώσει το οικόπεδο και μετά να χαράξει το κτίριο στο γκρο-μπετόν.

 

Τώρα και αφού ολοκληρώθηκε το κτίριο και ρευματοδοτήθηκε ανακαλύφθηκε ότι είναι λάθος τοποθετημένο με αποτέλεσμα να μην έχει τη σωστή απόσταση Δ από το ένα όριο του οικοπέδου. Το λάθος προφανώς ήταν του τοπογράφου, αν και ψάχνει να βρει δικαιολογίες.

 

Σκέφτομαι την παρακάτω λύση για το πρόβλημα και θα ήθελα τη γνώμη σας για την ορθότητα καθώς και αν έχετε να μου προτείνετε κάποια καλύτερη:

 

1. Ανταλλαγή τμήματος οικοπέδου με τον γείτονα ώστε το κτίριο να είναι νόμιμο. (Ας πούμε οτι και ο γείτονας συμφωνεί). Συνεπάγεται: α) Συμβόλαια, β) Διορθώσεις στο κτηματολόγιο, γ) ενημέρωση της τράπεζας γιατί το οικόπεδο είναι σε υποθήκη για δάνειο.

2. Διορθώσεις κατασκευαστικές (περιφράξεις)

3. Αναθεώρηση της άδειας ως προς το τοπογραφικό και τη θέση του κτιρίου.

 

Ελπίζω σε μια σύντομη απάντηση γιατί όπως καταλαβαίνετε το θέμα είναι πολύ σημαντικό. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού το κτίριο είναι ρευματοδοτημένο δεν μπορείς να κάνεις αναθεώρηση.

Μάλλον νομιμοποιηση της θέσης χρειάζεσαι , και εφ'όσον βέβαια έχεις το περιθώριο για τη νέα θέση.

 

Για περίμενε να τοποθετηθούν κι άλλοι.

 

Το 2 δεν το κατάλαβα. Τι εννοείς ?

Link to comment
Share on other sites

ανακαλύφθηκε απο την πολεοδομία ή σε έλεγχο που έκανες?

οταν μιλάμε για λάθος στην απόσταση Δ, μιλάμε για μερικά εκατοστά ή για κάτι ποιο τραγικό?

 

στο 2 μάλλον εννοεί να μετακινηθεί το όριο μεταξύ του οικοπέδου του και του γείτονα έτσι ώστε σε τυχόν έλεγχο να φαίνεται οτι έχει το Δ.

 

Και βασικό επίσης είναι αν ο γείτονας έχει κτίσμα στο οικοπεδό...

Link to comment
Share on other sites

Η περίφραξη του οικοπέδου είναι και αυτή λάθος αφού ακολούθησε την λάθος πασσάλωση οπότε πρέπει να διορθωθεί.

 

Τι εννοείς αν έχω το περιθώριο για τη νέα θέση;;;

 

και μια ακόμα ερώτηση:

αν κάνω οποιαδήποτε κίνηση (πχ νομιμοποίηση της θέσης) μπορεί να αντιμετωπίσω νομικά προβλήματα από την πολεοδομία λόγω της λάθος αρχικής επίβλεψης;

 

ανακαλύφθηκε απο την πολεοδομία ή σε έλεγχο που έκανες?

οταν μιλάμε για λάθος στην απόσταση Δ, μιλάμε για μερικά εκατοστά ή για κάτι ποιο τραγικό?

 

στο 2 μάλλον εννοεί να μετακινηθεί το όριο μεταξύ του οικοπέδου του και του γείτονα έτσι ώστε σε τυχόν έλεγχο να φαίνεται οτι έχει το Δ.

 

Το λάθος ανακαλύφθηκε από τον ίδιο τον τοπογράφο κάνοντας εργασίες στην περιοχή. Η πολεοδομία δεν είναι ενήμερη. Το Δ έπρεπε να είναι 4μ. Ενώ το σώμα του κτιρίου είναι εντάξει ως προς αυτό, υπάρχει ένα μπαλκόνι που τώρα έχει απόσταση από το όριο 2,5μ. Ο γείτονας δεν έχει κτίσμα στο οικόπεδο

Link to comment
Share on other sites

Αγορά εδαφικής λωρίδας ώστε να εξασφαλίζεται η απόσταση Δ αρκεί να συμφωνεί ο όμορος και να παραμένει άρτιος και οικοδομήσιμος.

Link to comment
Share on other sites

Σου προτείνω να το αφήσεις όπως είναι χωρίς να κάνεις τίποτα ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος. Ενημέρωσε όμως τους ιδιοκτήτες να έχουν το νου τους

Link to comment
Share on other sites

παρεπιπτοντως το λαθος φιλε μου ειναι βασικα δικο σου, που δεν τσεκαρες την χαραξη του τοπογραφου, και μαλιστα για κατι τοσο βασικο οσο η αποσταση απο τα ορια.

 

παρα πολυ προσοχη στον τροπο επιλυσης που σκεφτεσαι.

 

πρωτον, εχεις δημιουργησει θεμα στον γειτονα. δευτερον, αν του προτεινεις την αγορα λωριδας ουσιαστικα τον κανεις κυριο της καταστασης και διαπραγματευση που ο ενας εχει ολη την πιεση δεν ειναι διαπραγματευση. δηλαδη ο γειτονας θα σου πει "ή το παιρνεις τοσο, ή σου κανω εγω καταγγελια" και εσεις δεν μπορειτε να πειτε τιποτα.

 

κι αν ακομη δεν θελει να σου κανει τωρα καταγγελια, οταν θα παει να κτισει στο δικο του, που θα σε δειξει εσενα? θα παρανομησει για παρτη σου στο τοπογραφικο του?

 

αρα πολυ προσοχη. εγω θα σου προτεινω εναλλακτικα να ριξεις το μπαλκονι που ειναι εντος οριου - ή τωρα, ή καλυτερα οταν αρχισουν τα οργανα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σκέφτηκα το εξής:

 

1. Μπαζώνω το μπαλκόνι κι έτσι δεν έχει πρόβλημα με το Δ. (ή το δείχνω μπαζωμένο μόνο στα σχέδια)

 

2. Νομιμοποιώ την νέα κατάσταση στην πολεοδομία (νομιμοποίηση, αναθεώρηση, ότι τέλος πάντων μου ζητήσουν να κάνω

 

3. Γκρεμίζω τα τμήματα της περίφραξης που είναι σε λάθος θέση και κατασκευάζω νέα περίφραξη.

 

Ο πελάτης συμφωνεί με την διαδικασία.

Ένα θέμα που πρέπει να επιλυθεί είναι το ποιος θα τα πληρώσει όλα αυτά. Εγώ έχω μεν την τυπική ευθύνη αλλά ουσιαστικά δεν έχω κάνει κάτι λάθος. Ο τοπογράφος έλεγξε λέει τις στάσεις και τα στοιχεία του και δεν βρίσκει πουθενά λάθος. Το θέμα είναι ότι δεν χάραξε μόνο το οικόπεδο αλλά και το κτίσμα. Μπλεγμένη δουλειά. Ο ιδιοκτήτης εννοείται πως δεν αναγνωρίζει κανένα μέρος της ευθύνης άρα και δεν δέχεται να επιβαρυνθεί μέρος του κόστους.

 

Το καλό είναι ότι υπάρχει καλή διάθεση και πολιτισμός από όλους.

 

Ευχαριστώ την παρέα. Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις

 

παρεπιπτοντως το λαθος φιλε μου ειναι βασικα δικο σου, που δεν τσεκαρες την χαραξη του τοπογραφου, και μαλιστα για κατι τοσο βασικο οσο η αποσταση απο τα ορια.

 

1. Κάλεσα τοπογράφο να πασσαλώσει το οικόπεδο με βάση τις συντεταγμένες της μελέτης που είναι σωστή. Η θέση είναι σε επέκταση σχεδίου πόλης που δεν έχει ακόμα διαμορφωθεί, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κάποιο σταθερό σημείο από το οποίο θα μπορούσα κάτι να μετρήσω και να συγκρίνω.

 

2. Αφού έγινε το όρυγμα εκσκαφής, κάλεσα δεύτερη φορά τον ίδιο τοπογράφο να χαράξει το κτίσμα πάνω στο γκρο-μπετόν.

 

3. Η περίφραξη έγινε στα όρια που υπέδειξε ο τοπογράφος και σε σχέση με το κτίριο είναι στις σωστές αποστάσεις.

 

4. Το κτίριο έγινε ολόκληρο και με την περίφραξή του και επειδή δεν έχει διαμορφωθεί ακόμα η γύρω περιοχή (δρόμοι κλπ) και σήμερα να πάει κάποιος δεν μπορεί να καταλάβει ότι η περίφραξη είναι 1,5μ μέσα από τη ρυμοτομική γραμμή. Δε φαίνονται αυτά τα πράγματα με το μάτι, ούτε και μπορούν να μετρηθούν με μετροταινίες όταν δεν υπάρχει διαμόρφωση, παρά μόνο με τοπογραφικά όργανα.

 

Δε νομίζω λοιπόν πως έχω κάνει κάπου λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Η περίφραξη του οικοπέδου είναι και αυτή λάθος αφού ακολούθησε την λάθος πασσάλωση οπότε πρέπει να διορθωθεί.

 

Άρα έχεις κάποιο σοβαρότερο πρόβλημα απο την απόσταση Δ! Υπάρχει αλλοίωση των ορίων ιδιοκτησίας του οικοπέδου. Είναι κάπως πιό σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.