Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή Μακέτας - ''οδηγίες χρήσης''


triteknos

Recommended Posts

Καλήμερα σε όλους σας, και καλές γιορτές.

 

Θα ήθελα τις απόψεις και συμβουλές σας για ένα αντικείμενο που οι περισσότεροι το γνωρίζεται καλά.

Θέλω να ασχολήθω με την Μακέτα, και για να είμαι ποιό συγκεκριμένος, δεν αναφέρομαι σε φωτορεαλισμό και 3D, αυτά τα κατέχω αρκετά καλά! Αλλά την Κατασκευή Μακέτας φυσικά σε μακετόχαρτό.

Η αλήθεια είναι ότι έχω κάνει μία έρευνα, για διάφορα "πάχοι" μακετόχαρτου και σε υλικά.

 

Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει κάποιο βοήθημα για τα πρώτα βήματα.

 

Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων

 

Με εκτίμηση

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κάτι υπόψη μου, αλλά μπορείς να βρεις κάτι σε βιβλία ψυχολογίας κάτι του τύπου "πως να διατηρείτε την ψυχραιμία σας". :D

Χωρίς πλάκα κάτι θα μπορούσες να βρεις στα είδη μοντελισμού...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Υπάρχει κάτι ποίο συγκεκριμένο;

 

Το μόνο που γνωρίζω είναι, ότι υπάρχουν εργαλεία που βοηθούν....κάπως, την επεξεργασία του μακετόχαρτου.

Δηλάδη:

1. Κοπίδι απλό

2. Κοπίδι για 45μοιρες γωνία.

3. Κοπίδι για κύκλους.

4. Μακετόχαρτα (σε διάφορα μεγέθη και πάχη).....

 

Εγώ ζητώ μια "βοήθεια" για να μπορέσω να ξεκινήσω, με λίγα λόγια το αρχικό στησιμό.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάχνεις μία λίστα αγορών, οχι δεν ξέρω κάτι, αλλά ούτε πιστεύω πως θα βρεις κιόλας αφού η τεχνική για την κατασκευή μίας μακέτας είναι αποκλειστικά θέμα στυλ της μακέτας που θες να δώσεις.

Αν την κάνεις από φελιζόλ, από γύψο, από πλαστικό, από χαρτί, από φελλό, απο ξύλο, χρειάζεσαι τελείως διαφορετικά εργαλεία κατά περίπτωση... Αν την κάνεις από οπλ.σκυρόδεμα (:smile: θες άδεια και πεταλούδες).

Τώρα για το τι εργαλεία χρειάζεσαι για την επεξεργασία χαρτιού δεν είναι κ δύσκολο να το φανταστείς. Ξεκίνα να φτιάχνεις μία μακέτα και θα φτιάξεις μόνος σου την λίστα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως σαν φοιτητης το δοκιμασα και εδω τα αποτελεσματα ! :)

 

mvc806f.jpg

 

 

 

mvc863f.jpg

 

mvc865f2.jpg

 

H γεφυρα με μολις παχος πλακας 2 εκ. κρατισε ατομο 80κιλων χωρις να παθει το παραμικρο. Σκυροδεμα, αμφιβολου ποιοτητας φτιαγμενο απο μενα... να παρω καροτα γιατρε μου ? αχαχααχαχχα

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνα από τα 2 κοπίδια τα απλά και φτηνά

είναι τα καλύτερα και προσοχή να έχουν stop

http://www.plaisio.gr/Consumables/Office-Supplies/Cutters/Cutter/Bantex-Cutter-Small-861807.htm

http://www.plaisio.gr/Consumables/Office-Supplies/Cutters/Cutter/Bantex-Cutter-Large-861707.htm

για το μικρό κοπίδι θα αγοράσεις λάμες τις πολύ οξείες

 

τα κοπίδια για κύκλους, τα νυστέρια και άλλα παραμυθια είναι άχρηστα (ξοδεύεις τα λεφτά σου)

 

αυτό που σου συνιστώ να μην τσιγκουνευτείς είναι την επιφάνεια κοπής

πχ http://www.plaisio.gr/Consumables/Office-Supplies/Cutters/Cutting-Mats/Q-Connect-Cutting-Mat-Green-60X90Cm-KF01138.htm

και μάλιστα πάρε τη μεγάλη για να έχεις χώρο

προσοχή είναι επιφάνεια για να κόβεις όχι για να κολλάς, διότι θα την αχρηστεύσεις

 

κόλλες:

την UHU την κοινή σε μεγάλο κίτρινο σωληνάριο

(προσοχή στην αρχή δε θα μπορείς να την κουμαντάρεις οπότε ξεκίνα από μια μικρότερη)

 

την UHU hard σε μπλέ σωληνάριο με την ειδική προβοσκίδα (μόλις την πάρεις θα καταλάβεις)

αυτή η κόλλα είναι λίγο πιο ισχυρή και κολλά πολύ πιο γρήγορα

βέβαια η ταχύτητα δεν είναι πάντα επιθυμητή

προσοχή την προβοσκίδα δεν την πετάμε , την καθαρίζουμε τακτικά και την βάζουμε και στην UHU την κοινή

 

με UHU κολλάμε εκτός από χαρτόνια και σιδεράκια κλπ

 

κόλλα τύπου ατλακολ με αυτή κολλάμε μόνο χαρτί

πλεονεκτήματα όταν στεγνώσει δεν φαίνεται καθόλου διότι γίνεται διάφανη και είναι οικονομική

μειονεκτήματα αργεί να στεγνώσει και αν βάλεις μεγάλη ποσότητα το χαρτόνι παπαριάζει και μπορεί να χρειαστεί να το ξανακόψεις

 

Tip γενικά με φειδώ τις κόλλες, πίστεψέ με χρειάζσαι πολύ λιγότερη ποσότητα από όσο νομίζεις

 

χαρτόνια:

ξεκινάς με το χαρτόνι το γκρι σε 1-2 πάχη ..... ξαναλέω το γκρι ......

(όχι τα μακεττόχαρτα θα σου βγεί το χέρι .... και στα μισα της μακέττας θα την ξανακάνεις τελικά με γκρί ...... ούτε τα τύπου σαντουιτς με πολυουρεθάνη στη μέση)

 

παρε και μερικα οντουλέ και τα 2 πάχη για τη διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου κυίως αλλά και για πιο πρόχειρες μακέττες

(αν και προσωπικά εγώ με οντουλέ κάνω και επίσημες μακέττες)

 

λίμες και γυαλόχαρτα

σε μικρό χρονικό διάστημα αποκτάς αξιόλογη συλλογή :)

 

Τips

1)μαζεύεις σιγά σιγά διάφορα ωραία υλικά από συσκευασίες, πλεγματα, ρετάλια ή και από τα σκουπίδια (ναι κάνεις τον σκουπιδιάρη :) τον έχω κάνει άπειρες φορές)

 

2)επίσης δεν πετάς ποτέ τα ρετάλια τα κρατάς σε ένα κουτάκι και τα ξαναχρησιμοποιείς σε επόμενες μακέττες

 

3)για να βάλεις χρώμα χρησιμοποιείς σπρει που ψεκάζεις από απόσταση

 

4)επίσης πριν πλακώσεις να κάνεις τη μακέττα σκέφεσαι με καθαρό μυαλό

μη βιαστείς να ξεκινήσεις (όποιου δεν του "κόβει" τα ξανακόβει :) )

 

αυτά για αρχή και για τα χαρτόνια

(αργότερα θα χρησιμοποιείς και άλλα υλικά γυψόγαζα, πλεξιγκλας κλπ και δε θα χρειαζεσαι ούτε καν οδηγίες)

αν θυμηθώ κάτι άλλο θα σου πω

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

αχχχχχ αυτή η επιφάνεια κοπής...

δεν ειναι μόνο το γεγονός ότι δεν χαράζεισ την απο κάτω επιφάνεια από αυτήν που κόβεισ αλλά ταυτόχρονα κρατάει πολύ πιο σταθερά αυτό που κόβεισ

 

τελεια συμβουλή myri

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.