Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγραφή ή όχι στο ΕΕΤΕΜ


giorgadis

Recommended Posts

Κάνεις απλά λάθος και απορώ πως λες ότι λες. Χρειάζεται η σφραγίδα της ΕΕΤΕΜ για να καταθέσεις ΥΔΕ. Αν τώρα κάποιος υπάλληλος της ΔΕΗ δε το τηρεί δε σημαίνει πως δεν είναι απαιτούμενο για να είναι νόμιμη η ΥΔΕ. Ν.4483/1965 Άρθρο 2

 

http://www.shenh.gr/...s-4483-65.html

Edited by stayros
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γράφονται ηλεκτρολογοι που δεν εχουν δικαίωμα υπογραφής και μπορούν έτσι να ´´υπογράφουν ´´ κάποια σχέδια ΔΕΗ. Πηγαίνουν και τους βάζουν μια σφραγίδα με το σχέδιο εκει . Απορώ που ισχυρίζονται μερικοί ότι απαιτείται ...

Φίλε που ρωτάς αυτο που σε συμβούλευω ειναι αν είσαι ηλεκτρολόγος τει να μαζέψεις εμπειρία να φτιάξεις το πτυχίο σου ΜΕΚ.

 

Ποιοι είναι αυτοί που δεν έχουν δικαίωμα υπογραφής? Στην ΕΕΤΕΜ γράφονται και άλλοι εκτός ΤΕΙ?

 

Για ΜΕΚ Η/Μ φίλε τη σημερινή εποχή, από Β τουλάχιστον την καλητερότερη και πάνω έχει κάποιο νόημα. Αν μιλάς για στελέχωση....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ξέρω και εγώ, αλλά όπως το διατύπωσε ο jomalone γράφονται λέει για να αποκτήσουν δικαίωμα υπογραφής ηλεκτρολόγοι, ενώ μετά λέει ότι δεν χρειάζεται σε αυτόν, που είναι από ΤΕΙ ο άνθρωπος.....

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά επειδή λέει πως είναι από ΤΕΙ δεν σημαίνει πως είναι και αλήθεια. Ίσως βέβαια να μην του τα έχουν εξηγήσει καλά. Ποιος ξέρει; Πάντως το να περάσει ΥΔΕ χωρίς σφραγίδα δεν είναι συνηθισμένο. 10€ έχει πάει "το σφράγισμα". Λες να τα δίνουμε έτσι για πλάκα;

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Θα βγώ εκτός, αλλά προχθές παρέδωσα ένα ΠΕΑ και μου λέει ο ιδιοκτήτης, βρήκα ηλεκτρολόγο για ΥΔΕ 12ε!!! Μου πέσαν τα μαλλιά....Του λέω θα'ναι μούφα...

Και τι πρόβλημα θα'χω?? 12 ευρώ.....

Link to comment
Share on other sites

12€;! Εδώ η ΠΟΣΕΗ θέλει 20€ το σφράγισμα! Ή είναι κάποιος μέσα από το σωματείο που παίρνει τη σφραγίδα δωρεάν ή είναι διπλωματούχος. Το ξεφτύλισαν πάλι οι υπογραφάκηδες...

Τώρα τι πρόβλημα θα έχει; Ε αν πάρει φωτιά το σπίτι του και βρει τους δικούς του κάρβουνο θα καταλάβει...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν γράφεται όποιος θέλει στην ΕΕΤΕΜ. Μόνο πτυχιούχοι Μηχανικοί.

Γράφονται ´´ηλεκτρολογοι που εχουν τελειώσει κάποιες τεχνικές σχολές όχι τει ή που εχουν κάνει κάποια σεμινάρια ή ειναι ´´ηλεκτρολογοι απο εμπειρία (κάπως την εχουν κατοχύρωση την εμπειρια ) και επειδή δεν εχουν δικαίωμα να υπογράφουν σχέδια παει εκει ο κύριος Βασίλης ο κύριος μπαμπης και του υπογράφουν το σχέδιο . Φυσικά γράφονται και πτυχιούχοι τει χωρίς να υπάρχει λόγος .

Επειδή κάποιος αμφιβάλλει του λέω εχω τελειώσει τει χαλκιδασ ηλεκτρολόγια και δουλεύω δέκα χρόνια πλέον .

Τώρα οποίος θέλει να παει να κάνει εγγραφη μαζί με τα μαστόρια (δεν το λέω ύποτιμητικα !)ας παει αλλα δεν χρειάζεται πτυχιούχος τει να κανει έγγραφη . Καλημέρα στην παρέα !

Edited by jomalone
Link to comment
Share on other sites

μήπως εννοείς ότι μέσα στην ΕΕΤΕΜ υπάρχουν υπογραφάκηδες που υπογράφουν ΥΔΕ για μη μέλη της; γιατί αυτό είναι διαφορετικό από το να κάνει η ΕΕΤΕΜ μέλη μη πτυχιούχους μηχανικούς

Link to comment
Share on other sites

μήπως εννοείς ότι μέσα στην ΕΕΤΕΜ υπάρχουν υπογραφάκηδες που υπογράφουν ΥΔΕ για μη μέλη της; γιατί αυτό είναι διαφορετικό από το να κάνει η ΕΕΤΕΜ μέλη μη πτυχιούχους μηχανικούς

Δεν ξερω τι λες γιατι δεν εχω παει ποτε επειδή δεν μου χρειάστηκε . Δεν ξερω καν που ειναι ούτε ξερω τι εννοείς .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.