Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαχωρισμός μιας οριζόντιας ιδιοκτησίας σε περισσότερες


Recommended Posts

Θα ρωτήσω πολεοδομία απλά να έχω μία ιδέα...

Πότε κάνω νομιμοποίηση με άρθρο 22 και πότε νέα άδεια (δεδομένου ότι έχει κατασκευασττεί ο διαχωρισμός)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα

Σε άδεια πολυκατοικίας του 2004, δύο διαμερίσματα Β και Γ ορόφου φαίνονται ως ένα (για να αποφευχθεί μια θέση στάθμευσης), ενώ εξ' αρχής κατασκευάστηκαν και πουλήθηκαν ξεχωριστά. Έχουν ξεχωριστά ρολόγια ΔΕΗ, αλλά το ένα παίρνει νερό από τα κοινόχρηστα (η ανεξάρτητη παροχή νερού είναι κ ο λόγος που θέλουν το διαχωρισμό). Το θέμα τώρα είναι ότι αφού έχουν πουληθεί ξεχωριστά, εγώ με τι συμβόλαια θα βγάλω άδεια διαχωρισμού? Μήπως μιας και η άδεια είναι πρόσφατη (2004) είναι καλύτερα αντί για άδεια διαχωρισμού να πάω με Άρθρο 22? Θα πρέπει να γίνει κάτι κ με τη θέση στάθμευσης που θα λείπει? Έχω μπερδευτεί οπότε ανυπομονώ για οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Aπο την στιγμη που φαινονται σαν ενα, αλλα κατασκευαστηκαν σαν 2, εχεις πολεοδομικη αυθαιρεσια η οποια αντιμετωπιζεται κατα τα γνωστα (αλλαγή διαρρύθμισης ή νομιμοποιηση. Διαλεγεις και παιρνεις τι σε συμφερει).

 

Ομως, νομιζω πως στην αδεια θελεις την συγκαταθεση της πλειοψηφιας των ιδιοκτητων όπως και για την αλλαγη-επιμερισμο χιλιοστων... Αλλα αυτα θα στα πει καλυτερα συμβολαιογραφος.

 

Τελος, αφου θα πρεπει να βγαλεις νεα αδεια, θα πρεπει να εξεταστουν ολοι οι παραγοντες αρα και οι θεσεις σταθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

Τη διαδικασία για την άδεια διαχωρισμού πάνω - κάτω την ξέρω (βέβαια δεν ξέρω τι θα πρέπει να γίνει με το parking αφού χώρος δεν υπάρχει). Το θέμα είναι ότι μήπως είναι πιο εύκολο κ οικονομικό για τον ιδιοκτήτη να κάνουμε νομιμοποίηση με Άρθρο 22, διαδικασία που δεν έχω ξανακάνει, γι αυτό ρωτάω και καμιά γνώμη κάποιου πιο έμπειρου από μένα

Link to comment
Share on other sites

Στην διαδικασία για την άδεια διαχωρισμού, απαιτειται συγκαταθεση απο τους συνιδιοκτητες;

 

Με το αρ.22 θα βγει -μαλλον- παραπανω καθοτι θα πας με αναλυτικο και θα πρεπει να δεις τι παιζει σε ολη την οικοδομη απο ΣΔ κτλ κτλ... Χωρια που -νομιζω- θελει και ικα (διορθωστε με αν κανω λαθος).

 

Αλλα αφου εχεις προβλημα με παρκινγκ, μηπως δεν γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Το parking μάλλον είναι ένα θέμα που θα πρέπει να κοιτάξω, αν και μου φαίνεται τραβηγμένο να μου ζητήσουν την έξτρα αυτή θέση, αν κάνω μετέπειτα διαχωρισμό! Τα διαμερίσματα όμως έχουν ήδη πουληθεί σε διαφορετικούς ιδιοκτήτες και προφανώς με διαφορετικά συμβόλαια, οπότε πως θα πάω για άδεια διαχωρισμού ενώ στα συμβολαια είναι ήδη διαχωρισμένα?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς! Όμως έγιναν και μάλιστα εξ' αρχής, ο κατασκευαστής τα πούλησε ξεχωριστά. Το θέμα είναι εγώ τι πρέπει να κανω τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο διαμερίσματα 58τμ έκαστο και θέλω να πάρω το ένα δωμάτιο του ενός διαμερίσματος και να το ενώσω με το δεύτερο διαμέρισμα. Ποιές ενέργειες πρέπει να γίνουν για να δηλωθεί αυτή η αλλαγή; Σίγουρα πρέπει να ενημερωθεί ΔΕΗ για τα τετραγωνικά των νέων διαμερισμάτων. Συμβολαιογραφικά και πολεοδομία επίσης; Ξέρετε κόστος περίπου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.