Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμόρφωση σε οικόπεδο με μεγάλη κλίση


Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα ή μάλλον καλημέρα. :) Όσον αφορά συνάδελφοι alexispap και skeptikos στο 35% που λέτε:

Αρθ 10. παρ. 3 "Επιτρέπεται η κατασκευή κτίσματος ανεξάρτητα από την κλίση του εδάφους. Αν η κλίση υπερβαίνει το 35% στη θέση που τοποθετείται το κτίσμα, το εμβαδόν των υπόγειων βοηθητικών χώρων που δεν προσμετράται στο συντελεστή δόμησης δεν μπορεί να υπερβεί το 20% της επιτρεπόμενης δόμησης".

ΠΔ/24-5-85 (ΔΟΜΗΣΙΣ ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ)

(ΦΕΚ-270/Δ/31-5-85) [ ΙΣΧΥΕΙ από 31-5-85 ]

"Τροποποίηση των όρων και περιορισμών δόμησης των γηπέδων των

κειμένων εκτός των ρυμοτομικών σχεδίων των πόλεων και εκτός

των ορίων των νομίμως υφισταμένων προ του έτους 1923 οικισμών"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί βάση της λογικής

δεν θα έπρεπε περιοχές με κλίση πάνω από 30% να είχαν ενταχθεί στο σχέδιο.

Αλλά η πραγματικότητα είναι διαφορετική...

Link to comment
Share on other sites

Παντως αμφιβαλλω αν σε τετοιες περιπτωσεις εντονης κλισης, δεν εχει γινει εστω και μια φορα ''μαγειρεμα'' στις ισουψεις, μετα απο συννενοηση με τον τοπογραφο...

Link to comment
Share on other sites

Μαγείρεμα... Αυτή την περίοδο παιδεύομαι με μια κλίση λίγο μεγαλύτερη από 100%. Δεν νομίζω να μπορεί να βοηθήσει, ακόμη και ο καλύτερος σεφ... :) Τώρα αν κάποιος με 31% το δείξει 30%...

Link to comment
Share on other sites

Μαγείρεμα... Αυτή την περίοδο παιδεύομαι με μια κλίση λίγο μεγαλύτερη από 100%.

 

A! πιασαμε τα ρεματα? αναδουλειες ρε παιδακι μου! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ρέμα, γκρεμός είναι... :(

Και πώς θα τα καταφέρεις εκεί βρε θηρίο;

 

@Α.ΓΕΩΡΓΙΤΣΗΣ

Μετά από ψάξιμο το είχα εντόπισει κι επίσημα, σε ευχαριστούμε πολύ πάντως. Είναι σημαντικό να το γνωρίζουν οι συνάδελφοθι για να ξέρουν τι αναλαμβάνουν..

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν, αν και βρίσκομαι ακόμη σε στάδιο μελέτης, προβληματίζομαι με την προσέγγιση των χωματουργικών μηχανημάτων... :(

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι καλησπέρα και απο' μένα.Ήθελα τη γνώμη σας σε μία κατάσταση που αντιμετωπίζω. έχω οικόπεδο με υψομετρική διαφορά 9 μέτρων. Υπάρχει μέσα σε αυτό άδεια οικοδομής υπογείου και ισογείου που εκδόθηκε χωρίς να ληφθεί υπ'όψιν η κλίση αυτή(!!) το υπόγειο φαίνεται στην άδεια αυτή στο + 1.50, στην πράξη όμως αποτελεί ισόγειο. και αντίστοιχα το ισόγειο της αδείας αποτελεί α όροφο. εγώ καλούμαι να κάνω προσθήκη ορόφου. μπορώ να διαμορφώσω τώρα τη στάθμη εδάφους ώστε να είναι το υπόγειο στο + 1.50 όπως ορίζεται στην άδεια, έχω κάποια άλλη εναλλακτική μήπως?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.