Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμόρφωση σε οικόπεδο με μεγάλη κλίση


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Εχω το εξης οικοπεδο οπως φαινεται στο παρακατω αρχειο και ειναι λιγακι ζορικο οσον αφορα την διαμορφωση του (μεγαλες κλισεις). Πως θα μπορουσα να κανω διαμορφωση, ετσι ωστε να μην μπαζωθει το πισω μερος του κτιριου?

Θα μπορουσα να κανω 2 τοιχακια στο εμπροσ του μερος? Σηκωνοντας ουσιαστικα το κτιριο?

Αυτα τα οικοπεδα θελουν μαλλον πειρα!!

thanospic_revit_170.doc

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον λες για 2 τοιχακια στο πισω μερος του κτιριου.Να γνωριζεις οτι επιτρεπονται τοιχεια του 1,5μ υψους και συνολικα οχι μεγαλυτερες υψομετρικες διαφορες των 4,5 μετρων διαφορετικα παμε ΕΠΑΕ.Η αδεια εχει εκδοθει και εισαι στην κατασκευη η θα την βγαλεις τωρα την αδεια? Αν την βγαλεις τωρα κανονισε να παιξεις λιγο με τα υψωμετρα στο τοπογραφικο.Πες τον τοπογραφο σου να σχεδιασει τις ισουψεις οπως θα σε βολεψουν καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να αλλαξει κατι σε ισουψεις, γιατι εχει πολυ κλιση η περιοχη. Ειμαι στο σταδιο των σχεδιων, αλλα δειτε λιγο (ερυθρα του δρομου οταν θα κατασκευαστει). Δεν εχω προβλημε με ιδεατο, αλλα τα αμαξια μαλλον υπογειο γκαραζ στο επιπεδο του δρομου και πολλες σκαλες!!!!!!!!!!!!!!Καμια αλλη ιδεα?

oikopedo_282.doc

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εχω και εγώ, για πρώτη φορά, οικόπεδο με μεγάλη κλίση, εντός σχεδίου σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων.

Σκέφτομαι να τοποθετήσω το κτίριο όπως δείχνει το παρακάτω σκαρίφημα, με την διαφορά πως θα τοποθετηθεί (και στην οικ. άδεια) σε απόσταση 7μ από τον δρόμο και όχι 5μ που δείχνει το σχέδιο, ώστε να έχω καλύτερη πρόσβαση.

Δεν μπόρεσα να βρω αν έχω κάπου αντίθεση με τους κανονισμούς αλλά ρωτάω μην και υπάρχει κάτι που δεν το γνωρίζω.

Το μισό ισόγειο είναι χαμηλωμένο κατά 70εκ (για αυτό η διακεκομένη στο υπόγειο).

Οι μεγαλύτερες διαμορφώσεις είναι εκσκαφή 90εκ και μπάζωμα 96εκ.

Ο προβληματισμός μου είναι για τον Η/Χ, ο οποίος θα "εξέχει" του διαμορφωμένου εδάφους κατά 1,50μ αλλά από το φυσικό έδαφος κατά 1,93μ

 

Υπάρχει κάποια αντίθεση με τους κανονισμούς?

Ευχαριστώ.

post-437-131887209366_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να κανεις υπογειο και το κατω απο τον ημ/θριο χωρο τμημα.Οποτε θα ελεγχεσαι μονο με το +1,50 απο το τελικο εδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση που σχετίζεται με αυτό το θέμα και για να μην ανοίγω νέο την κάνω εδώ.

Έιναι μια περίπτωση όπως φαίνεται στο σχέδιο του erling. Με την διαφορά ότι πάνω απο το υπόγειο θα γίνουν 2 όροφοι (μεζονέτα με υπόγειο).

Στην περίπτωση μου η οροφη του υπόγειου απο την μια πλευρά (απο τα αριστέρα όπως φαίνεται στο σχήμα του erling) θα είναι σχεδόν στο ύψος του διαμορφωμένου εδάφους. Απο την αλλη όλο το υπόγειο θα είναι πάνω απο το έδαφος. Οπότε ένα τμήμα του πιάνεται στο συντελεστη δόμησης.

Η ερώτηση είναι : στην περίπτωση αυτή το υπόγειο πιάνεται για όροφος?

Υπάρχει περιορισμός 2 ορόφων.

Η κλίση του φυσικού εδάφους είναι πολύ μεγαλύτερη από το παραπάνω σχήμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.