Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμόρφωση σε οικόπεδο με μεγάλη κλίση


Recommended Posts

εχω οικόπεδο, εκτός, με κλιση 32% και υπάρχει η απαίτηση να κατεβαινουν δυο αυτοκίνητα μεχρι το κτιριο.

τι λετε ρε παιδια? δεν ειναι πολύ? μην μας φυγει το αμαξι κ το ψαχνουμε στη θαλασσα? θα κανατε τετοια ραμπα?

Link to comment
Share on other sites

Μέγιστη επιτρεπόμενη κλίση για ράμπα εξυπηρέτηση ιδιωτικής θέσης στάθμευσης 25%. Εξ ιδίας πείρας είναι πολύ αλλά όχι απαγορευτικό στην χρήση της ράμπας. Τα περισσότερα "κουρσάκια" ξεκινούν (από στάση) με δυσκολία ή δεν ξεκινούν. Το 32% κατά την γνώμη μου είναι απαγορευτικό. Κανένα "κουρσάκι" δεν μπορεί να ξεκινήσει από τέτοια ανηφόρα ακόμη και άδειο...

 

Επίσης έχε υπόψη σου ότι από 15% και πάνω χρειάζεται καμπύλη προσαρμογής (κατά την έννοια της μηκοτομής) για να μην "βρίσκει" το αυτοκίνητο κάτω...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απόλυτα. αλλά με εχει πρήξει να κατεβαινουν τα αμαξια...

κοιταζω κ τον neufert κ λέει μεχρι κ 30% στην γερμανια (για Μ5 ισως?)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνεις την ράμπα ευθύγραμμη τότε μπορείς να διαμορφώσεις τις κλίσεις στο 20%-25% για να ανεβαίνει. Αλλά θα το θέλει αυτό ο ιδιοκτήτης????

Link to comment
Share on other sites

εχω οικόπεδο, εκτός, με κλιση 32% και υπάρχει η απαίτηση να κατεβαινουν δυο αυτοκίνητα μεχρι το κτιριο.

 

Από ότι καταλαβαίνω ο δρόμος πρόσβασης είναι ψηλά και το κτίριο χαμηλά ... στο χάος. Όχι, ΔΕΝ μπορείς να έχεις τόσο μεγάλη κλίση - είναι αδύνατον

Θα έλεγα:

α. να μένουν τα ΙΧ ψηλά και οι πεζοί με σκάλες να φτάνουν σπίτι τους - 32% θέλει σκαλοπάτια - ας διάλεγαν πιο ίσιο οικόπεδο...

β. να μεγαλώσεις το μήκος της ράμπας ώστε να μειωθεί η κλίση - αν είσαι εκτός σχεδίου πιθανόν να έχεις το χώρο για ... φουρκέτες

γ. κάτι που είχα κάνει σε μια άδεια εντός σχεδίου με παρόμοια κλίση για να παρκάρουν τα ΙΧ στο υπόγειο ήταν ένα Lift - μια πλατφόρμα ανοιχτή που εξυπηρετούσε στον ελάχιστο διαθέσιμο χώρο όλη την υψομετρική διαφορά.

Μάλιστα από ότι θυμάμαι το Lift αυτό καθότι ανοιχτό (είχε μόνο πέργκολα από πάνω του) πέρασε ως ... διαμόρφωση. Σωστό-λάθος δε ξέρω πάντως δεν είχε μετρήσει πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

τελικά ο μονος τροπος που βλέπω ειναι να κανω φουρκετες.

ενας ωραιος τροπος να πραγματοποιηθει η μεταβαση απο τον δημοσιο στον ιδιωτικό χωρο....

και αναφωνηστε ολοι σε στιλ βεγγου: ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΟΥ!!!

ευχαριστώ παιδια. συμφωνουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.