Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Όνειρο ή εφιάλτης η ανέγερση κατοικίας στην Ελλάδα;


xrysida

Recommended Posts

Nαι....Μόνο μια φορά

Το σχεδιο ηταν αρκετα καλο και ικανοποιουσε τις περισσοτερες επιθυμίες μας...

Επισης αν το εψαχνα πιο πολύ....η αδεια σας το λεω εγγυημένα δεν θα ειχε βγει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή χρονιά (δεύτερη προσπάθεια,η πρώτη μου ήταν αποτυχημένη....:lol:)

 

Λοιπόν

 

achille ακόμα κ χωρίς να έχει κατατεθεί στη ΔΟΥ συμφ/κό,το παλιόχαρτο που έχουν υπογράψει έχει ισχύ γραπτής συμφωνίας κ καλύπτεται από τον Αστικό Κώδικα.Η φοροδιαφυγή είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.:D

 

xrysida

 

Έτσι είναι τα πράγματα.Εγώ αυτό που θα σου πώ είναι να χαίρεσαι το νέο σου σπίτι.Γενικά πάντως να ξέρεις ότι τα υπόγεια τρώνε ένα σωρό μπετό+το γεγονός ότι δεν ζυγίστηκαν οι βαρέλες από δική σου πλάστιγγα (πού να τη βρεις.......εδώ εγώ για το δικό μου σπίτι δεν βρήκα κ με γδέρνανε χωρίς έλεος,θεωρώ ότι όποιος τη γλυτώσει στις βαρέλες με λιγότερο από 10% χασούρα από κλέψιμο είναι ΗΡΩΑΣ)αλλά τελικά πιό φτηνά πιστεύω ότι θα σου έρθει να συμβιβαστείτε στη μέη του ποσού παρά να κινηθείς νομικά.

 

Τεκμηρίωση:προκαταβολή στο ΤΕΕ για επιμέτρηση πραγμ/να = 1.500,00 ευρώ

Τελική αμοιβή γύρω στα 4.000,00 ευρώ

ΑΜοιβή δικηγόρου άγνωστη,αλλά βάλε κάνα 5χίλιαρο.

 

Με αυτά τα λεφτά τελειώνεις τις τοιχοποιίες.Συν το γεγονός ότι δεν θα καθυστερήσεις.

 

Πάρε κ άλλο δάνειο.

 

Στα λέω καλοπροαίρετα.Γενικά το εθιμικό δίκαιο απαγορεύει στον κάθε ξέμπαρκο να χτίζει το σπίτι του (κ καλά ''ποιός είσαι εσύ...''),πόσο μάλλον για μία περίπτωση σαν εσένα που δεν είσαι του κλάδου..........στα λέω εγώ που είμαι κ δεν την παλεύω,αλλά ήδη τους μισούς τους έχω βγάλει τόσο καρκίνο όσο μου έβγαλαν.

 

Αυτά

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ,την υγειά μας να' χουμε πρώτα απ' όλα,έλα τώρα κ εσύ που γκρινιάζεις,κοτζάμ σπιταρόνα στο Λουτράκι θα αποκτήσεις βρεεεεεεε......:D (έτσι λέει το εθιμικό δίκαιο,ποιός είναι αυτός που χτίζει σε τέτοιους καιρούς?:D)

Link to comment
Share on other sites

paris 43

Πριν αρχίσεις τις ειρωνείες περί επιφοιτήσεων φρόντισε να διαβάζεις όσα γράφονται γιατί εκτίθεσαι.

Σε σχέση με το σχέδιο ο ίδιος ο xrysida μας λέει ( και μάλιστα δυό φορές) ότι το είδε στο πρώτο ραντεβού και του άρεσε.

Πουθενά δεν ισχυρίστηκα ότι η επίβλεψη είναι 3-4 15λεπτες επισκέψεις.

Διευκρίνησα ότι δεν είναι πρόθεσή μου να συγκαλύψω όποιον έχει ευθύνες.

Θεωρώ ότι τα σχόλια του xrysida είναι τουλάχιστον αγενή και δεν δικαιολογούνται από την ψυχική υπερενταση.

Όταν ζητάς βοήθεια από κάποιους επαγγελματίες δεν προβαίνεις σε γενικούς χαρακτηρισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Σημειωνω ότι ο μηχανικός εχει έρθει 5-6 φορες στην οικοδομή και μόνο για να ελέγξει τα σίδερα,ποτέ όταν έπεφτε το τσιμέντο.

πάντως εδώ λέει πως ήδη ήρθε 5-6 φορες έστω για τα σίδερα

Link to comment
Share on other sites

Αrcgeo

1) καχυποπτος ειναι και καποιος που δεν πιστευει τα λεγομενα ενος άλλου....πχ...Ποσες φορες εχω ερωτηθει για το αν το ραντεβου ηταν ενα? ή αν ο μηχανικός πληρωθηκε και για την επίβλεψη.

2)Ποσες φορες καποιοι μου επανελαβαν τη λέξη αυτεπιστασια και το ότι όταν ο ιδιοκτητης αναλαμβανει τον ελεγχο του εργου αυτα παθαίνει... Λες και γω ανέλαβα τον ελεγχο του εργου ή ηθελα να το παιξω μηχανικός.Αναρωτηθηκες?

Συγνωμη αυτο δεν είναι αγένεια αλλα αυτό "Μήπως πρέπει να μας εξομολογηθείς κάποια πράγματα ?" είναι αγενεια....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν είναι αγένεια αλλα αυτό "Μήπως πρέπει να μας εξομολογηθείς κάποια πράγματα ?" είναι αγενεια....

 

Αυτό που προσπαθούν να σου πουν ΟΛΟΙ εδώ κ τόσες ώρες από χθες είναι:

 

οκ,την έπαθες,αποδέξου το ή αξιολόγησε τις προτάσεις των συναδέλφων κ να συνεχίσεις την κατασκευή σου ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΜΟΝΟ για την κατασκευή.Δεν είναι διαφήμιση,ούτε εκμαίευση δουλειάς,είναι το πιό σωστό πράγμα που θα κάνεις για να μην πάρεις κ ΤΡΙΤΟ δάνειο (το δεύτερο το έχεις για πλάκα......)Αν με ακούσεις,θα πίνεις νερό στο όνομά μου μέχρι το τέλος του κόσμου.Θα σου κοστίσει 10.000 αλλά θα γλυτώσεις 50.000.ΌΠΩΣ ΣΤΑ ΛΕΩ.

Με κάθε καλή θέληση για να βοηθήσω........

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά (δεύτερη προσπάθεια,η πρώτη μου ήταν αποτυχημένη....:lol:)

 

Λοιπόν

 

achille ακόμα κ χωρίς να έχει κατατεθεί στη ΔΟΥ συμφ/κό,το παλιόχαρτο που έχουν υπογράψει έχει ισχύ γραπτής συμφωνίας κ καλύπτεται από τον Αστικό Κώδικα.Η φοροδιαφυγή είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.:D

 

 

Γραπτή Συμφωνία; Υπογραφτεί; Απο ποιόν; Μήπως μόνο απο τον μπετατζή; Μια προσφορά υπάρχει μόνο, που λέει τόσα ευρώ το κυβικό... κι αντε βγάλε άκρη αν είναι της προμέτρησης ή τα άλλα...

 

Εδώ δεν τίθεται θέμα φοροδιαφυγής αλλά απλής κοροϊδίας...

 

Καλή σου Χρονιά...

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ετσι πρεπει να το δειτε.

 

θα πληρωσετε 10.000 για να γλυτωσετε 50.000 (που μπορει να ειναι και λιγα)

Link to comment
Share on other sites

Με έχετε τσακίσει να μου διορθώνετε τις εκφράσεις,εσύ,ο Chilon κ ο ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ.....:lol:

 

 

Έχεις δίκιο φίλε,ξαναδιάβασα κ δεν αναφέρει πουθενά συμφωνητικό.Από την πρώτη γρήγορη ανάγνωση κατάλαβα ότι είχαν υπογράψει κάποια συμφωνία.Δικό μου λάθος.Πάντως έχε το υπ' όψιν σου,ακόμα κ τα συμφ/κα που ΔΕΝ έχουν κατατεθεί σε ΔΟΥ, έχουν ισχύ σε Αστικό Δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.