Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Όνειρο ή εφιάλτης η ανέγερση κατοικίας στην Ελλάδα;


xrysida

Recommended Posts

Την μελέτη θερμομόνωσης την εκανα στην ουσία εγώ

Τη θερμομόνωση την καταφέρνω κι εγώ, στην ύδρευση κολλάω λίγο. Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις με το κατακόρυφο διάγραμμα; Α και κάτι άλλο. Λεπτομέρεια πεδιλοδοκού έχεις;

 

Εγω πάντως αν ακομη τα ξυλα του καλουπατζη εμποδιζουν την συνέχιση των εργασιων της οικοδομης ....την Παρασκευη σκεφτομαι να παω στον Εισαγγελεα της Κορίνθου να του ανεφερω τα γεγονοτα και αν γινεται να του ζητησω και την πραγματομοσύνη του ΤΕΕ

Να κάνεις μήνυση στον επιβλέποντα. Ακούς εκεί να αφήσει τα ξύλα να εμποδίζουν. Γιατί δεν τα μάζεψε μετά το ξεκαλούπωμα; Αν αφήνει και την οικοδομή ασκούπιστη όταν σχολάνε τα μαστόρια μέχρι αφαίρεση διπλώματος μπορείς να ζητήσεις.

 

δοκίμια ο επιβλέποντας πήρε?
Υποχρέωση του μηχανικού είναι να εξακριβώσει τί έπεσε, πώς και γιατί.

Πες την αλήθεια. Δεν έχεις ιδέα από επίβλεψη και υποχρεώσεις επιβλέποντα, έτσι; Αν κάνεις πλάκα και δεν το πιασα, sorry.

 

 

Για να σοβαρευτούμε οι περισσότερες απόψεις (π.χ erling, BAS) είναι στη σωστή κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 205
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν εγραψα το "μελετη θερμομονωσης'' σαφως εννοούσα 1) την επιλογη οικολογικών υλικών π.χ. Heraklith 2)τον τρόπο στεγάνωσης του υπογείου π.χ. με την μεμβρανη BT21 και 3) εξωτερικη θερμομόνωση και όχι αναμεσα στα τοιχία που προτεινουν οι περισσσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά διάλεξες δεν έκανες τη μελέτη.

 

Εγω πάντως αν ακομη τα ξυλα του καλουπατζη εμποδιζουν την συνέχιση των εργασιων της οικοδομης ....την Παρασκευη σκεφτομαι να παω στον Εισαγγελεα της Κορίνθου να του ανεφερω τα γεγονοτα και αν γινεται να του ζητησω και την πραγματομοσύνη του ΤΕΕ....παντως σε δευτερο εκβιασμο δεν θα υποχωρησω...

Για ποιο εκβιασμό μιλάς; Για ποιο πράγμα θα ζητήσεις πραγματογνωμοσύνη; Για τα ξύλα του καλουπατζή που εμποδίζουν;

Link to comment
Share on other sites

Αν εκανα συμφωνια spy1551 με καποιον να τον πληρώσω αμοιβη 10% του κατασκευαστικού κοστους θα τον συνέφερε το κοστος να είναι 100.000  ή 200.000  (Επίσης τι υλικά θα μου έβαζε; θα ηταν οι ποσότητες πραγματικές; )

δεν έχω ακούσει κανέναν να έχει πρόβλημα μετά από τέτοια συμφωνία

επίσης το 10% είναι για την επίβλεψη , δεν περιλαμβάνει τη μελέτη

 

Δηλαδη ο μηχανικος που πληρωθηκε για την μελετη και την επιβλεψη τι έπρεπε να κάνει;(11.000  πηρε... εγω βγάζω 19.000  το χρόνο)

πληροφοριακά

ο κάθε μάστορας εκει μέσα σου κοστιζει 90ε/ημέρα άρα 1.800το μήνα άρα 21.600 το έτος

-------

δε θεωρώ πως ο μηχανικός όταν αναλαμβάνει την τυπική επίβλεψη πρέπει να είναι όλη την ώρα από πάνω, διότι δεν είναι εργοδηγός

 

πχ τουβλά

επίβλεψη με ποσοστό = παρέα με το μάστορα

ο ιδιοκτήτης απλά αποφασίζει τα χρώματα, τα κουφώματα, τα φυτά κλπ

 

τυπική επίβλεψη=επισκέψεις για οδηγίες και ελέγχους, ότι δεν έγινε σωστά > ξήλωμα

πάρεα με το μάστορα είναι ο ιδιοκτήτης

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξεκαλουπώσει τοτε θα εμποδιζει την συνεχιση των εργασιών.

Πραγματογνωμοσυνη του ΤΕΕ για τις υπερβασεις,την μη σωστη αποτύπωση των σχεδίων του μηχανικού κτλπ....Συγνωμη εχεις διαβασει καθόλου τα προηγουμενα;

 

myri και λοιποι καχύποπτοι μηχανικοι.....11.000 € για ένα ραντεβού στο γραφείο του μηχανικού και μια επίσκεψη στο κτήμα σας φαινονται λίγα;

Πριν ξεκινήσει την μελετη του πηγα στο γραφειο έντυπο δισελιδο το οποιο ανεγραφε ολες τις απαιτησεις και επιθυμίες της οικογενειας μου.

Με το πρωτο σχέδιο που μας έδειξε βγήκε η άδεια......(Επειδη βιαζομασταν αλλα και επειδη μας άρεσε πολύ)..Δεν ειμαι κανενας περιεργος....

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αυτό είναι το σωστό που γράφει η myri.

 

επίσης το 10% είναι για την επίβλεψη , δεν περιλαμβάνει τη μελέτη

Δεν εννοείς την επίβλεψη του στυλ επιβλέποντας μηχανικός αλλά αυτή που ονομάζεις παρέα με το μάστορα. Κατάλαβα καλά;

 

 

xrysida υποστηρίζεις ότι ο μηχανικός δεν αφήνει τα μαστόρια να ξεκαλουπώσουν;

 

Πριν ξεκινήσει την μελετη του πηγα στο γραφειο έντυπο δισελιδο το οποιο ανεγραφε ολες τις απαιτησεις και επιθυμίες της οικογενειας μου.
Συμφωνήσατε σε αυτό το δισέλιδο;
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης δεν το υποστηρίζω...ο μηχανικός μου ειπε εχθες να εξοφλησω τον μαστορα οταν παραδωσει το έργο.Την Παρασκευη πρεπει να εχει τελιωσει το ξεκαλουπωμα συμφωνα με τον μηχανικο.....Τότε θα ξέρω.(περιμενω τηλεφωνο του καλουπατζη βασικα να με παρει για να με ρωτησει για τον λογαριασμο οτι συμφωνω και τετοια για να προχωρησει.....όπως και την προηγούμενη φορά)

Το δισελιδο εγραφε π.χ. οτι θελουμε τζακι,αποθηκη ενα βεσέ κ.α.

 

Ναι συμφωνησαμε.

Link to comment
Share on other sites

ο μηχανικός μου ειπε εχθες να εξοφλησω τον μαστορα οταν παραδωσει το έργο.
Σε όλες τις εργασίες να το εφαρμόζεις αυτό.

 

Το δισελιδο εγραφε π.χ. οτι θελουμε τζακι,αποθηκη ενα βεσέ και αλλα τετοια.....
Συμφωνήσατε σε αυτό; Δεν θέλω να μου πεις τι γράφει αλλά αν συμφωνήσατε.
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.