Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί δασοτεμαχίου


Recommended Posts

Συνάδελφοι, σαν νέος μηχανικός θα ήθελα την συμβουλή σας για μια περίπτωση δασοτεμαχίου:

Η περίπτωση έχει ως εξής: Ιδιοκτήτης ισχυρίζεται ότι διαθέτει ένα δασοτεμάχιο σε περιοχή εκτός ορίων παραδοσιακού οικισμού χωρίς να γνωρίζει τα επακριβή όρια της ιδιοκτησίας του. Με τη βοήθεια συγγενικών του προσώπων και γειτονικών ιδιοκτήτων βρέθηκε κάποια άκρη όσον αφορά τα όρια αυτής της ιδιοκτησίας του. Με αυτά τα όρια έγινε από έμενα η αποτύπωση (175 τμ.) και η περαιτέρω μελέτη μου έδειξε ότι όντως είναι εκτός ορίων οικισμού και πρόκειται σίγουρα για δασική έκταση(σύμφωνα με το δασαρχείο -Θα γίνει πράξη χαρακτηρισμού εφόσον ζητηθεί από το συμβολαιογράφο κατά την μεταβίβαση κυριότητας)

Δεδομένου λοιπόν ότι δεν έχει στην κατοχή του κανένα τίτλο ιδιοκτησίας και έχει περιέλθει σε αυτόν και τα αδέλφια του από τον πατέρα του δια λόγου θα ήθελα να με διευκολύνετε όσον αφορά το τι πρέπει να γράψω στην δήλωση μηχανικού.

Θα γράψω απλά ότι πρόκειται για δασική έκταση και ως εκ τούτου δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο?? Πρέπει να προβεί σε κάποια άλλη διαδικασία ο ιδιοκτήτης όσον αφορά τον τίτλο ιδιοκτησίας και μετά να βγάλω κάποιο συμπέρασμα ?? Ισχύει κάτι διαφορετικό???

Ενημερωτικά σας αναφέρω ότι το τοπογραφικό το χρειάζεται προς το παρόν απλά για να ξέρει ποια είναι η ιδιοκτησία του και όχι για συμβόλαιο η κάτι άλλο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mε έκταση 175 m2 εκτός σχεδίου δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ακόμα και αν δεν είναι δασικό.

 

Πάντως αφού δεν πρόκειται να γίνει κάποια μεταβίβαση δεν είσαι υποχρεωμένος να βάλεις τη δήλωση του Ν.651/77.

Link to comment
Share on other sites

ναι δωστου ενα τοπογραφικο χωρις 651,με δηλωση υλοποίησης ορίων ιδιοκτητη,

καί δική σου σημείωση επάνω οτι χρειάζεται γνωματευση απο δασαρχειο.

να ειναι εξηρτημένο σε ΕΓΣΑ87

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινε έλεγχος από δασαρχείο ή βάλτον να υπογράψει ότι η έκταση δεν είναι δασική (αν ισχυρίζεται κάτι τέτοιο).

Link to comment
Share on other sites

@ Κristiano: Η δήλωση ιδιοκτήτη σε αυτή τη περίπτωση δεν έχει καμιά απολύτως αξία!!!

Απλά να βάλει δήλωση οριοδειξίας του γηπέδου και να την υπογράψει ο φερόμενος ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να θέσω ένα πρόβλημα στο οποίο ευελπιστώ να βρώ κάποια λύση. Συγγενικό μου πρόσωπο έχει στην κατοχή του ένα γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου και ο μόνος τίτλος που έχει στη διάθεση του είναι ένα διανεμητήριο του 1902 και μια αποδοχή κληρονομιάς του 2007. Πρόσφατα απευθήνθηκε σε μένα ώστε να κινήσω όλες τις διαδικασίες αποχαρακτηρισμού από το δασαρχείο. Σε μια συζήτηση που είχα με το δασολόγο της περιοχής μου ανέφερα πως από τη στιγμή που η έκταση δεν ήταν καλλιεργήσιμη πιθανόν να έχω κόλλημα εκτός και αν η βλάστηση είναι χαμηλή οπότε αναλαμβάνουν οι γεωπόνοι και ξεμπλέκω αναίμακτα. Σε μια επιτόπια επίσκεψη μου λοιπόν διαπίστωσα την ύπαρξη πυκνής μεν αλλά χαμηλής βλάστησης κυρίως λόγω της εγκατάλειψης και κάποιες ελάχιστες αγριοελλιές. Σκέφτηκα λοιπόν πονήρα να ξεχορταριάσω λίγο την έκταση και κατόπιν να ξεκινήσω διαδικασίες αποχαρακτηρισμού και αυτό ώστε να προλάβω τον υπερβάλοντα πολλές φορές ζήλο των δασολόγων να χαρακτηρίζούν δάσος ότι βρούν μπροστά τους

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε treloepistimonas

μην θεωρείς ότι αυτοί που θα βγούν για αυτοψία δεν έχουν αντιμετωπίσει ξανά τέτοια περίπτωση

σου προτείνω

1. συγκέντρωσε όλα τα στοιχεία διαγράμματα,συμβόλαια για το γεωτεμάχιο αλλά και γιά τα όμορα

2. αναζήτησε αεροφωτογραφίες ή ορθοφωτοχάρτες

3. ενημέρωσε και έναν δικηγόρο με σχετική εμπειρία σε αυτά τα θέματα

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΟΧΑΡΗ δεν σκοπεύω να αφανίσω τη βλάστηση από το τεμάχιο απλά ένα

"κλαδεματάκι" σκοπεύω να κάνω ώστε να διευκολύνω το έργο τους :P. Βασικά συμβουλεύτικα κάποιο δικηγόρο ο οποίος μου ανέφερα πως αν προβώ σε καθαρισμό του τεμαχίου καλό είναι να γίνει πρίν την έναρξη διαδικασιών αποχαρακτηρισμού καθώς αν αυτές γίνουν στο μεσοδιάστημα εξέτασης του αιτήματος μου δεν θα έχω καμιά δικαιολογία ώστε να επέμβω στο ακίνητο. Επίσης ξέχασα να αναφέρω πως πρίν ένα περίπου χρόνο ο ιδιοκτήτης είχε καταθέσει αίτημα καθαρισμού στην δασική υπηρεσία χωρίς ωστόσο να λάβει μέχρι σήμερα καμιά απολύτως απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.