Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το αδιανόητο στη κατασκευή


kostassid

Recommended Posts

Πελάτης μου ζήτησε να τον βοηθήσω σε θέματα οργάνωσης κατασκευής τριώροφης οικοδομής με υπόγειο στην Αττική. Η άδεια έχει βγει σε όνομα άλλου πολιτικού μηχανικού ο οποίος θα πληρωθεί κάποια επίβλεψη για να ορίσει την οικοδομική και τη ρυμοτομική γραμμή, το 0.00m κ.ο.κ.

'Οταν πήρα τα στατικά στο χέρι μου και τα διάβασα διαπίστωσα ότι είναι τα πιο κακοσχεδιασμένα σχέδια ξυλοτύπων που έχω δει χωρίς καμία λεπτομέρεια και καμία τομή ούτε στα πεδιλοδοκάρια ούτε στην ανωδομή. Ζήτησα λοιπόν στο πελάτη μου να βρεθώ με το μηχανικό που έβγαλε την άδεια και τα στατικά.

Σήμερα λοιπόν έγιναν τα εξής:

- Πραγματοποιήθηκε συνάντηση στην οποία ήταν ο μηχανικός της άδειας, αφου συστηθήκαμε του ανάφερα την ιδιότητά μου και το λόγο τον οποίο με προσέλαβε ο κοινός πλέον πελάτης, ο πελάτης και ο καλουπατζής που προτείνει ο μηχανικός της άδειας.

- Έμαθα από την αρχή ότι τα στατικά δεν τα έκανε ο ίδιος παρ'όλο που τα υπογράφει αλλά ο υπάλληλος της πολεοδομίας που τα ελέγχει (αμοιβή δε γνωρίζω για τα σχέδια της άδειας που πήρε ο υπάλληλος της πολεοδομίας)

- Η θεμελίωση από εσχάρα πεδιλοδοκών που είναι υπολογισμένη και περίπου 55-60 κ.μ. προμετρημένη από εμένα (έδαφος ημιβραχώδες) ζητήθηκε! από το μηχανικό της άδειας, μπροστά στο καλουπατζή του και στο πελάτη, να γίνει γενική κοιτόστρωση πάχους 0,6-0,7m περίπου 70κ.μ. Μάλιστα ζήτησε 200-300 ευρώ για να γίνει νέα επίλύση από το στατικό της πολεοδομίας (χωρίς όμως αναθεώρηση άδειας) και είπε ότι μπορεί να χάσουμε σε κυβικά αλλά είναι πιο γρήγορα! Μετά έγιναν διάφορες συζητήσεις, αερολογίες κλπ.

αλλά εγώ δεν είπα τίποτα μπροστά στο μηχανικό της άδειας και το μπετατζή του. Είπα όμως πολλά, μα πάρα πολλά στο πελάτη τα οποία θα τα γράψω εφόσον δω και τη δική σας άποψη γιατί θέλω να δω αν έχω καταλάβει λάθος. (εννοείτε ότι η τιμή κυβικού είτε πεδιλοεσχάρα είτε γενική κοιτόστρωση έχεις είναι ίδια)

 

(η αναρτηση του thread έγινε εδώ γιατί νομίζω ότι αφορά τους ιδιώτες πιο πολύ, αλλιώς θα το ανέβαζα στη κουβέντα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τριόροφης (εννοείτε ότι η τιμή κυβικού είτε πεδιλοεσχάρα είτε γενική κοιτόστρωση έχεις είναι ίδια)

 

Tριώροφης.....( φιλική διόρθωση μην παρεξηγηθείς)

Όχι η τιμή δεν είναι η ίδια.Για μένα η κοιτόστρωση χρεώνεται όπως η πλάκα εδάφους για τους καλουπατζήδες.Είναι εύκολη δουλειά γι'αυτούς , δε χρειάζονται τόση ξυλεία ή τόσες εργατοώρες όπως οι πεδιλοδοκοί.

Χρεώνεται λίγο πιο πάνω από το σκυρόδεμα καθαριότητας (άοπλο) και πολύ πιο κάτω από τα υπόλοιπα οπλισμένα.Αφού στην ουσία μόνο περιμετρικά θα καλουπώσουν.

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να αλλάξει η μελέτη.

Πληρώθηκε ο παραπάνω μηχανικός την επίβλεψη ;

Yποψιάζομαι ότι σκόπιμα σε βάζει να κάνεις ραντιέ γιατί δεν πήρε τη δουλειά.

Μερικές φορές κάποιες μελέτες είναι σκόπιμα πρόχειρες και δε δείχνουν πολλές λεπτομέρειες για να μην πάει η εργολαβία αλλού.

Στην περίπτωση σου μπορεί να οφείλεται και στο γεγονός ότι τα στατικά τα έκανε ο ίδιος ο ελεγκτής ( που είναι το πειθαρχικό του ΤΕΕ).

Γιατί όμως να αλλάξεις την μελέτη αφού έχεις καλό έδαφος ;

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός της άδειας θα πληρωθεί την επίβλεψη. Ο κοινός μας πελάτης απλά πήρε εμένα για να μην ασχοληθεί με τίποτα, μόνο με τις πληρωμές.

Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι καλουπατζής και μηχανικός της άδειας τα έχουν "βρει";;

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές κάποιες μελέτες είναι σκόπιμα πρόχειρες και δε δείχνουν πολλές λεπτομέρειες για να μην πάει η εργολαβία αλλού.

μπορεί συμβαίνει αυτό σε ορισμένες περιπτώσεις spy1551

 

όμως νομίζω πως εδώ πρόκειται για διαφορετική περίπτωση

η μελετη των στατικών δεν έγινε με στόχο την υλοποίηση του κτιρίου

αλλά με στόχο να περάσει τον έλεγχο της αδείας

 

σκέψου μόνο πως ο μηχανικός που διεκπεραίωσε την άδεια αδυνατεί να επιλύσει το κτίριο

διαφορετικά γιατί θέλει να την ξαναδωσει στο υπάλληλο της πολεοδομίας;;;;;

-------

πάντως ο πελάτης την έχει κόψει τη δουλειά γι'αυτό ανάθεσε σε άλλον μηχανικό (στον kostassid) την ουσιαστική επίβλεψη

------

kostassid θα σου πρότεινα να μη στηρίζεσαι πλέον στις επιλύσεις τους

για να είσαι βέβαιος κάνε μια δική σου

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάνω δική μου επίλυση δε πρεπει να αναθεωρηθεί η άδεια; Απλά σκέφτομαι το ενδεχόμενο (ποτέ να μη τύχει) κάποιας αστοχίας με τη δική μου επίλυση και τον κακόμοιρο ιδιοκτήτη να έχει άλλη στατική μελέτη που έχει εφαρμόσει, άλλη στην άδεια και άντε να βρει το δίκιο του

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω τι λες

και τη δυσκολία να συνεργαστείς με τον "διακοσμητικό" μηχανικό και τον "εσωτερικό συνεργάτη" της υπηρεσίας

 

δεν είμαι ειδική αλλά το πρώτο που θα με ενδιέφερε είναι η ασφάλεια

δηλ να ξέρω πως η μελέτη στέκει

και μετά θα αποφάσιζα τι θα κανω

Link to comment
Share on other sites

kostassid, αυτό που με βάζει σε σκέψεις, είναι η άποψη (κατόπιν εορτής) του μελετητή για αλλαγή της θεμελίωσης.

 

Εσύ κρίνεις πως θέλει αλλαγή θεμελίωσης?

Αν όχι, πρότεινε στον πελάτη σου να ακολουθήσει τα εγκεκριμένα σχέδια και συνεχίστε.

 

Τι άλλο όμως σε προβληματίζει?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα! δε θελει αλλαγη από πεδιλοδοκους σε γενικη. Μα το είπε και ο μηχανικός της άδειας ότι να το κανουμε γενική για να γίνει πιό γρήγορα (λιγότερα μεροκάματα ο καλουπατζης με μεγαλύτερο κέρδος)

Δεν εχω ιδιαίτερους προβληματισμούς απλα δημιούργησα το thread για να αναφέρω το γεγονός και το τί συναντάει κανείς

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως δεν θα ακολουθούσα τα σχεδια της θεμελίωσης του υπαλληλους που τα εκανε απλα για να "δείχνουν" και να περάσει η αδεια. Ουτε και του μηχανικου της αδείς που ισως δεν τα κοίταξε κάν.

Εαν δεν εχεις προβλημα κανε την δικη σου επιλυση για να εισαι σιγουρος και εξηγησε στο πελατη σου ακριβως την κατασταση και ολα τα θεματα, ασφαλεια , οικονομικα κλπ

Link to comment
Share on other sites

βασίσου στις δικές σου δυνάμεις και γνώσεις.εσύ θα αποφασίσεις για το τι θα γίνει στην οικοδομή γιατί στο τέλος είτε εφαρμόσεις άλλου μηχανικού σχέδια ή και τα δικά σου σε σένα θα έρθουν να σου ζητήσουν το λόγο.

 

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.