Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Μα θεωρώ ότι προκύπτει εύκολα από τις αναγνώσεις των μηνυμάτων πως ο ΟΑΕΔ αρνείται την αναγνώριση του δικαιώματος ανεργίας μόνο στους ελεύθερους επαγγελματίες=επιχειρηματίες (lol). Με κάποιες τραγικά απαράδεκτες δικαιολογίες. Δε τίθεται θέμα πτυχίου αλλά ''άδειας εργασίας''. Όποιος δεν έχει κάνει έναρξη σαφώς και δεν μπορει να ανοίξει γραφείο=επιχείρηση (lol) και σαφώς δεν μπορεί ο ΟΑΕΔ να του αρνηθεί επίδομα.

 

Μην το συνεχίσουμε πολύ. Για περαιτέρω διευκρινίσεις ο κάθε ενδιαφερόμενος ας απευθύνεται στους κατάλληλους φορείς. Αναγνωρίζω πως υπάρχει αγωνία αλλά το φόρουμ δεν μπορεί να δώσει πλήρεις απαντήσεις σε τέτοια θέματα.

 

Για να μην παρεξηγηθώ δεν αναφέρομαι εμμέσως σε κάποιο μήνυμα/μέλος αλλά στη γενικότερη πορεία του θέματος. Με 23 σελίδες δε νομίζω ότι μπορεί να λειτουργήσει ενημερωτικά. Και το να επαναλαμβάνονται πράγματα ξανά και ξανά είναι ντροπή...για όλους καθότι το φόρουμ όλοι μας το διαμορφώνουμε.

 

Και να θυμάστε, δεν είμαστε παράρτημα του ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γνωρίζει κανείς εάν γίνεται να χρησιμοποιηθούν τα χρήματα από την επιδότηση του ΟΑΕΔ για αγορά εξοπλισμού από άλλη χώρα της ευρωπαικής ένωσης ( οι αποδείξεις που θα έχουμε από άλλες χώρες θα πιάνουν εδώ?)εκτός της Ελλάδας ή και από άλλες? το έχει κάνει κανείς? :???:

Link to comment
Share on other sites

Εχω νοικιασει χωρο απο το Φεβρουαριο....Το ΦΕΚ έχει βγει τελη Φεβρουαριου.

Ξερεις κανεις ρε παιδια για το θεο ποτε θα αρχίσει το προγραμμα......?????

Γιατι ενω υπαρχει ΦΕΚ ο ΟΑΕΔ μας κοροιδευει και δεν αρχιζει να εφαρμοζει τα υπογεγραμενα απο την κυβερνηση στο ΦΕΚ???

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία ερώτηση κι εγώ:

Εάν κάνω έναρξη και αγοράσω εξοπλισμό τώρα (δηλαδή πριν ξεκινήσει επίσημα το πρόγραμμα), όταν τελικά ξεκινήσει, θα μπορέσω να καταθέσω τα τιμολόγια για να καλύψω το 40% του ποσού, όπως απαιτείται; Ή πρέπει οι αγορές να γίνουν ΑΦΟΥ ξεκινήσει επίσημα το πρόγραμμα και κάνω αίτηση;

Link to comment
Share on other sites

μπορεις και τωρα....μετραει οτι εχεις αγορασει απο τοτε που εκανες εναρξη επαγγελματος .Για αυτο και στο προγραμμα μπαινουν μονο οσοι εκαναν εναρξη μεσα στο 2009.....Αποκλειεται ετσι να μπει καποιος που εχει αγορασει εξοπλισμο περυσι

Link to comment
Share on other sites

Στανταρτ αυτό που σου είπαν και παραπάνω. Σιγουρότατο (έτσι έκανα και εγώ, αγόρασα πρώτα ένα πρόγραμμα στατικής επίλυσης και μετά από 1 1/2 μήνα - μαθαίνοντας το από σπόντα - έκανα αίτηση για το πρόγραμμα).

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.