Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

εχω κανει εναρξη κι εγω το 2008

πηγα σημερα στον ΟΑΕΔ καθως ξεκινησε η διαδικασια των αιτησεων. στον οαεδ αρνηθηκαν να μου δωσουν τη βεβαιωση καθως και οποιοδηποτε εγγραφο (πρωτοκολλημενο) που να βεβαιωνει οτι αποτανθηκα σε εκεινους και με απεριψαν εκ των πρωτερων. γνωριζει κανεις σας τι μπορω να ισχυριστω ή να επικαλεστω έτσι ωστε να μου χορηγηθει η βεβαιωση (παρακαλώ όχι αναφορες σε θεια και βουλευτες)

ξαναψάξε το σε παλαιότερη επιδότηση ο ΟΑΕΔ ήταν υποχρεωμένος να πρωτοκολλήσει την αίτηση ακόμη και αν δεν πληρούνταν οι προυποθέσεις

 

αν δεν βρίσκεις άκρη τηλεφώνησε στα κεντρικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλήσπερα...και απο μενα...

1ον) Θέλω να ευχαριστήσω ολους οσους αφιερώνουν χρόνο ώστε να απαντήσουν στα posts..(τις περισσότερες φορές με βοηθήσατε πολύ...και λιγοτερές με προβληματίσατε..:P..)

2ov) εχω απορία το τι πρεπει να γραψουμε στο μέρος (επειχηραματικό σχέδιο???)...

3ον) ΕΥχαριστώ...:P

 

sorry...αλλα ξεχασα...αυτο περιλαμβανεται..στην ηλεκτρονικη αίτηση που πρέπει να συμληρώσουμε..στο site του ΟΑΕΔ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Σε περιπτωση που δεσμευομαι με συμβαση με δημοσια υπηρεσια μπορω να ενταχθω στο προγραμμα; Ή θα πρεπει να περιμενω να τελειωσει η συμβαση; Γνωριζει κανεις αν μερος του ποσου οντως θα διατεθει το 2010 όπως φαινεται στο τελος του ΦΕΚ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Σε περιπτωση που δεσμευομαι με συμβαση με δημοσια υπηρεσια μπορω να ενταχθω στο προγραμμα; Ή θα πρεπει να περιμενω να τελειωσει η συμβαση; Γνωριζει κανεις αν μερος του ποσου οντως θα διατεθει το 2010 όπως φαινεται στο τελος του ΦΕΚ;

 

Όταν ερθουν για αυτοψία για το αν λειτουργεί κανονικα το γραφείο τι θα τους πείς? οτι δουλεύεις στο δημόσιο με συμβαση?? Αν με τη δημόσια υπηρεσία δεν υπάρχει προβλημα (ψαξ΄το) γραφειο μπορεις να εχεις...αλλα για το πρόγραμμα αμα το παρουν πρεφα απο οαεδ θα σε κοψουν σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Επιτέλους βγήκε το πρόγραμμα και τώρα αρχίζει το τρέξιμο...

Από αυτά που διάβασα είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πληρώ τους όρους.

 

Το απόγευμα βγαίνω να ψάξω για γραφείο για να κάνω έναρξη επαγγέλματος.

 

Μια απορία που μου δημιουργήθηκε είναι το γραφείο θα πρέπει να το έχω νοικιάσει σαν επαγγελματική στέγη?

Για την έναρξη σου ζητάνε απλώς συμβόλαια ενοικίασης. Και στο πρόγραμμα δεν γράφει κάπου αν θα πρέπει να νοικιαστεί σαν εππαγγελματική στέγη ή όχι. Απλώς να μην έχει υπάρξει στο τελευταίο 12μηνο παρόμοια δραστηριότητα στο χώρο αυτο. Δηλαδή να μην το έχει νοικιάσει άλλος μηχανικός πριν από σένα.

 

 

την ίδια απορία εχω και εγώ συνάλφε...κάποιος που να εχει την εμπειρία της προηγουμενης επιδότησης ας μας απαντήσει παρακαλώ...:P

Link to comment
Share on other sites

την ίδια απορία εχω και εγώ συνάλφε...κάποιος που να εχει την εμπειρία της προηγουμενης επιδότησης ας μας απαντήσει παρακαλώ...:P

 

Παιδιά, ενάς απλός χώρος που θα έχει (με απλά λόγια) ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ διεύθυνση από την κατοικία. Τώρα αν είναι επαγγελματικός ή οτιδήποτε άλλο, κανείς δεν θα το κοιτάξει.

Link to comment
Share on other sites

ξαναψάξε το σε παλαιότερη επιδότηση ο ΟΑΕΔ ήταν υποχρεωμένος να πρωτοκολλήσει την αίτηση ακόμη και αν δεν πληρούνταν οι προυποθέσεις

 

αν δεν βρίσκεις άκρη τηλεφώνησε στα κεντρικά

 

τηλεφωνησα στα κεντρικα και μου λενε τα ιδια. δηλαδη. ότι το ηλεκτρονικο συστημα δε θα δεχτει την αιτηση (της ειπα οτι θα εβαζα την ημεομηνια αλλαγης εδρας η οποία είναι μετά τις 2/1/2009). Μου είπε τελικα ότι αν θέλω οπωσδηποτε να με απορίψουν να κανω μία γραπτη αιτηση στον οαεδ. Παρακαλω αν κάποιος που εχει κανει εναρξη το 2008 προχωρησε τη διαδικασια ας ενημερωσει τί παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Επιτέλους βγήκε το πρόγραμμα και τώρα αρχίζει το τρέξιμο...

Από αυτά που διάβασα είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πληρώ τους όρους.

 

Το απόγευμα βγαίνω να ψάξω για γραφείο για να κάνω έναρξη επαγγέλματος.

 

Μια απορία που μου δημιουργήθηκε είναι το γραφείο θα πρέπει να το έχω νοικιάσει σαν επαγγελματική στέγη?

Για την έναρξη σου ζητάνε απλώς συμβόλαια ενοικίασης. Και στο πρόγραμμα δεν γράφει κάπου αν θα πρέπει να νοικιαστεί σαν εππαγγελματική στέγη ή όχι. Απλώς να μην έχει υπάρξει στο τελευταίο 12μηνο παρόμοια δραστηριότητα στο χώρο αυτο. Δηλαδή να μην το έχει νοικιάσει άλλος μηχανικός πριν από σένα.

 

η επαγγελματική σου στέγη να μην εχει νοικιαστεί από μηχανικό της ίδιας ειδικότητας μαζί σου ή γενικά να μην έχει νοικιαστεί από προηγούμενη επιδότηση?

Link to comment
Share on other sites

Στις εξαιρέσεις γράφει το εξής:

"Γ)όσοι δημιουργούν επάγγελμα που έχει το ίδιο αντικείμενο δραστηριότητας με άλλο επαγγελματία που δραστηριοποιήθηκε στον ίδιο χώρο μέσα στο τελευταίο δωδεκάμηνο πριν από την ημερομηνία έναρξης εργασιών του νέου ελεύθερου επαγγελματία στη Δ.Ο.Υ."

 

Δηλαδή αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι να βρείς ένα χώρο που να μην υπήρχε άλλος μηχανικός στους τελευταίους 12 μήνες πριν από σένα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.