Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω κανει εναρξη κι εγω το 2008

πηγα σημερα στον ΟΑΕΔ καθως ξεκινησε η διαδικασια των αιτησεων. στον οαεδ αρνηθηκαν να μου δωσουν τη βεβαιωση καθως και οποιοδηποτε εγγραφο (πρωτοκολλημενο) που να βεβαιωνει οτι αποτανθηκα σε εκεινους και με απεριψαν εκ των πρωτερων. γνωριζει κανεις σας τι μπορω να ισχυριστω ή να επικαλεστω έτσι ωστε να μου χορηγηθει η βεβαιωση (παρακαλώ όχι αναφορες σε θεια και βουλευτες)

Link to comment
Share on other sites

Και για να σας ανταποδώσω τα καλά νέα:

 

http://www.oaed.gr/pages/sn_858.pg

Επιτέλους, ανακοινώθηκε το πρόγραμμα... :)

 

Από σήμερα ξεκινούν οι αιτήσεις για την πολυπόθητη επιδότηση!

 

Το ερώτημά μου είναι το εξής:

Πληρώ όλες τις προυποθέσεις της επιδότησης,απλά ως έδρα δραστηριότητας έχω βάλει την κατοικία μου,πρόκειται όμως να νοικιάσω και να κάνω αλλαγή έδρας. Στην αίτηση που θα υποβάλω πρέπει να περιμένω να κάνω την αλλαγή έδρας ή μπορώ να δηλώσω αυτή της κατοικίας μου χωρίς να απορριφθεί η αίτησή μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με συγχωρείτε!Κατάλαβα καλά;Εγώ που έκανα έναρξη τον σεπτέμβριο είμαι παλιός και δεν με αφορά το πρόγραμμα;

 

Χμμμ μαλλον θα σου ριξουν ακυρο και σε σενα, οπως εγινε και στην δικη μου περιπτωση, λογω οτι ενας ορος ειναι να μην προυπαρχει αλλη εταιρια πριν την αιτηση για το προγραμμα ! Ανεξαρτητα του αν δηλωνεις κερδη ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα ξεκινούν οι αιτήσεις για την πολυπόθητη επιδότηση!

 

Το ερώτημά μου είναι το εξής:

Πληρώ όλες τις προυποθέσεις της επιδότησης,απλά ως έδρα δραστηριότητας έχω βάλει την κατοικία μου,πρόκειται όμως να νοικιάσω και να κάνω αλλαγή έδρας. Στην αίτηση που θα υποβάλω πρέπει να περιμένω να κάνω την αλλαγή έδρας ή μπορώ να δηλώσω αυτή της κατοικίας μου χωρίς να απορριφθεί η αίτησή μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ναι βέβαια στην αίτηση πρέπει να φαίνεται η έδρα που θα έχουμε δηλώσει και που θα είναι το γραφείο μας. Όχι της κατοικίας σου/μας...

Link to comment
Share on other sites

Ναι βέβαια στην αίτηση πρέπει να φαίνεται η έδρα που θα έχουμε δηλώσει και που θα είναι το γραφείο μας. Όχι της κατοικίας σου/μας...

 

ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά οι των ΤΕΙ μένουν έξω απο το πρόγραμμα?

 

Στην Αίτηση δεν διακρίνει ΑΤΕΙ-ΑΕΙ αλλά πως το πρόγραμμα καταρτίστηκε για Ν.Ε.Ε. (Νέους Ελεύθερους Επαγγελματίες-Επιστήμονες)

ιατρών, οδοντιάτρων.......και μηχανικών απόφοιτων Πανεπιστημιακών και Πολυτεχνικών Σχολών. Οπότε δεν βρίσκω τον λόγο να μην υπάγεσαι και εσύ σ αυτή την Επιδότηση. Μπορείς να ενημερωθείς απ τον ΟΑΕΔ της περιοχής σου για επίσημη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Επιτέλους βγήκε το πρόγραμμα και τώρα αρχίζει το τρέξιμο...

Από αυτά που διάβασα είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πληρώ τους όρους.

 

Το απόγευμα βγαίνω να ψάξω για γραφείο για να κάνω έναρξη επαγγέλματος.

 

Μια απορία που μου δημιουργήθηκε είναι το γραφείο θα πρέπει να το έχω νοικιάσει σαν επαγγελματική στέγη?

Για την έναρξη σου ζητάνε απλώς συμβόλαια ενοικίασης. Και στο πρόγραμμα δεν γράφει κάπου αν θα πρέπει να νοικιαστεί σαν εππαγγελματική στέγη ή όχι. Απλώς να μην έχει υπάρξει στο τελευταίο 12μηνο παρόμοια δραστηριότητα στο χώρο αυτο. Δηλαδή να μην το έχει νοικιάσει άλλος μηχανικός πριν από σένα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να συστεγαστω σε γραφειο που ασκει το επαγγελμα του φιλος μου πολιτικος μηχανικος?Σε διαφορετικο δωματιο εννοω βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.