Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγχαρητηρια και από μένα συνάδελφε!Ανήκω και εγώ στη μερίδα των νέων μηχανικών που αποκλείονται από τα προγράμματα του ΟΑΕΔ που έχουν βγει αφού έκανα το μοιραίο λάθος να κάνω έναρξη επαγγέλματος στις 7/8/2008 και δεν επισκέφτηκα εγκαίρως τον οαεδ ώστε να ενταχθώ στο πρόγραμμα του 2007, στο οποίο μόνο σε αυτό θα μπορούσα να ενταχθώ, αφού αυτό είχε αναδρομική ισχύ.Μα φυσικά μοιραία και τραγικά λάθη για ένα νέο μηχανικό ο οποίος βγαίνει στην αγορά εργασίας και έχει να αντιμετωπίσει ανεργία, σκληρό και αθέμιτο ανταγωνισμό, οικονομικά προβλήματα και πολλά άλλα και μέσα σε όλα εμπόδια όπως αυτά που υψώνει ο οαεδ.Ας ελπίσουμε η φωνή μας να ακουστεί!Φυσικά όποιος έχει πληροφορίες ας ενημερώσει και τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω συνάδελφοι έκανα έναρξη στην εφορία τον Ιούνιο του 2008 και μέσα στον Ιούνιο έκανα και την αίτηση στον ΟΑΕΔ και κανονικά μπήκα στο πρόγραμμα επιδοτησης νέων μηχανικών, έχω πάρει την προκαταβολή των 4000 και τωρα στις αρχές του Φεβ θα καταθέσω τα τιμολόγια για την δεύτερη δόση.

Σίγουρα όσοιι έκαναν έναρξη ασκήσεως επαγγέλματος από 01/01/2008 έως 31/12/2008 δεν έχουν το δικαίωμα συμμετοχής στο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή τώρα δεν έχουν περισσέψει θέσεις, ψέματα συνάδελφοι κόλπα του ΟΑΕΔ είναι, τα λαμόγια, σε εμένα οταν ηταν να έρθει για αυτοψία ο ****** έτυχε να κάνω ένα φρεσκάρισμα και μου λέει. Κύριε μου εγω δεν θέλω να δώ ούτε σκόνη το γραφείο πρεπει να λειτουργεί και έτρεχα σαν τρελός τους μάστορες να τελειώσουμε και σε γνωστό μου οπου έκανε έναρξη στο σπίτι του δεν του είπαν τίποτα έλεγχο στο σαλόνι του έκαναν.

 

Έλεος

Link to comment
Share on other sites

Όταν έρχονται για έλεγχο στο χώρο τι κοιτάνε?Εν τω μεταξύ μετά τον πρωτο έλεγχο που θέλει τιμολόγια για το 40%,χρειάζονται και άλλα τιμολόγια?

Link to comment
Share on other sites

Τι κοιτάνε... χαχαχα

σε εμένα είδε τα πάντα μέχρι και το συμβολαιο να δεί τα τετραγωνικά του γραφείου μου (έκανε βόλτα - βγήκε και στο μπαλκόνι) και η πλάκα έιναι οτι έχω έναν καναπέ στον πίσω χώρο σε περίπτωση λίγου χαλαρώματος και μου λέει οτι απαγορέυεται η χρήση του χώρου αυτού ώς σπιτιού και αν γίνει έλεγχος και δεί κατι ανάλογο θα βγώ απο το πρόγραμμα.

 

Λέω απο μέσα μου... να τον πλακώσω στις γρήγορες, μου κάνει έλεγχο και πώς θα κινούμε εδώ μέσα, για 12000 θα έχω και νταβατζή εδώ καλα καλα μας έχουν φύγει τα x10 χρήματα για την αγορά για 12000 θα σκάσουμε και που τα πέρνουμε καθε 6 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

ό,τι γράφει η προκύρηξη

το σύνολο των εσόδων + εξόδων ανα εξάμηνο > από το ήμισυ της κάθε δόσης

έσοδα > 0

'εξοδα > 0

 

να διαβάσεις όμως τι γράφει η προκύρηξή σου γιατί ενδεχομένως ανα έτος κάποια πράγματα να διαφοροποιούνται

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.