Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Συμφωνώ οτι ένας μοχλός πίεσης είναι μέσω του Τ.Ε.Ε.

Δεν ξέρω μόνο αν θα βγεί κάτι και αν βοηθούν αρκετά οι συνάδελφοι του Τ.Ε.Ε που ασχολουνται με αυτά τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι μια επίσημη όχληση, με έγγραφο εννοείτε από το Τ.Ε.Ε. θα ήταν σημαντική, ακόμα κι αν η απόφαση είναι οριστική. Τι συμβουλευτικό ρόλο τότε παίζει το Τ.Ε.Ε? Για να προλαμβάνει και διορθώνει το κράτος. Άλλωστε αν δείτε και το κονδύλι του 2009 σε σχέση με το κονδύλι του 2007, θα διπιστώσετε ότι του ΄09 είναι μεγαλύτερο! Δεν μπορώ να καταλάβω επομένως γιατί παίρνουν τέτοιες αποφάσεις!!! Έτσι θα μειώσουν τις επιπτώσεις απ' τη χρηματοπιστωτική κρίση? Με μείωση των δημοσίων δαπανών και της επιχειρηματικότητας? Βγαίνεις από τα ρούχα σου ώρες ώρες με τα παιδαριώδη λάθη τους...

 

Α! Κι ας μην είμαστε προκατειλημένοι. Για το Τ.Ε.Ε. αναφέρομαι. Όσες φορές πάντως εγώ χρειάστηκα κάτι ήταν πολύ εξυπηρετικοί. Εξάλλου από 'μας συντηρείτε, από τις συνδρομές μας. Νομίζω η μοναδική λύση για 'μας είναι το Τ.Ε.Ε., ίδωμεν!!!

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε πως έχουν τα πράγματα: Τη Δευτέρα επιστρέφει ο υπάλληλος του Τ.Ε.Ε. που ασχολείτε με αυτά τα θέματα. Αυτός μπορεί να μας δώσει περισσότερες λεπτομέρειες επι του θέματος. Μπορούμε πάντως απ' ότι κατάλαβα να συντάξουμε μια επιστολή υπ' όψιν του προέδρου, κι αφού ελέγξουν το αίτημά μας, μπορεί μετά να προβούν στις ενέργειες που απαιτούνται και θέλουμε. Έχει ξαναγίνει, ελπίζω να κάνουν και για εμάς το ίδιο για το δίκαιο αίτημά μας!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις ενέργειες συνάδελφε και ελπίζω να βγεί κάτι από όλο αυτό.

Εγώ σήμερα πήγα στο τοπικό γραφείο του ΟΑΕΔ και δεν ξέρουν τίποτα ακόμα.

Αυτό που ακούγεται πάντως είναι ότι δεν πρόκειται να συμπεριλάβουν αυτούς που έκαναν έναρξη το 2008.

Όσο για την επιστολή που αναφέρεσαι θα πρέπει να φαίνεται ότι εκφράζει και συντάσσεται από όλους τους ενδιαφερόμενους.Πώς θα το εξασφαλίσουμε αυτό?

Όταν έχεις νεώτερα παρακαλώ ενημέρωσέ μας.

Link to comment
Share on other sites

****Πως μπορω να κανω απισυναψη αρχειου???Μεσα απο την απαντηση δεν μπορω..*****

 

 

Δειτε τη 2η απαντηση απο τον ΟΑΕΔ μετα απο την επισημανση μου οτι η 1η απαντηση δε με καλυψε...Κοιταξε την προτελευταια προταση...Αν καταλαβετε γιατι το προγραμμα ΔΕΝ μπορει να εχει αναδρομικη ισχυ πειτε μου και μενα....ΕΡΩΤΗΣΗ: ξερεις καποιος αν η προηγουμενη επιδοτηση ειχε αναδρομικη ισχυ???Νομιζω βγηκε το 2007 και επιανε κ καποιους που ειχαν κανει εναρξη καπου στο τελος του 2006...

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε τον Σεπτέμβριο του 2007 και ίσχυε για όσους είχαν κάνει έναρξη από την 1/1/2007 και έπειτα, είχε όμως και κάποιες εξαιρέσεις, π.χ. γι' αυτούς που είχαν κάνει αίτηση για επιδότηση το 2006 αλλάείχαν εξαιρεθεί για κάποιους λόγους. Δε καταλαβαίνω γιατί αναρωτιέστε! Μπείτε στο site του ΟΑΕΔ και διαβάστε τις παλιότερες "προκηρύξεις" για να ενημερωθείτε με ακρίβεια! Το όριο όμως του εισοδήματος είναι σχετικά μικρό, επομένως και να πιάνει αυτούς που έχουν κάνει έναρξη πολύ καιρό πριν δεν έχει σημασία, αφού μάλλον θα υπερβαίνουν το όριο. Εμένα πάντως με έκοψαν χωρίς κανένα λόγο και αιτία και είμαι σε φάση ενστάσεων και δε συμμαζεύεται. Καλή τύχη σε όσους προσπαθήσουν! Γιατί πραγματικά τύχη τους χρειάζεται. Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Ελβα, μόλις διάβασα το μήνυμα σου ότι είσαι σε φάση ενστάσεων και δεν συμμαζεύεται και έχω ακριβώς το ίδιο θέμα. Πέρασα ήδη από την εξεταστική επιτροπή μια φορά και από ότι φαίνεται θα περάσω και δεύτερη επείδη απουσίαζα από την επαγγελματική μου στέγη. Πές μου έναν! μηχανικό που είναι από το πρωί μέχρι το βράδυ στο γραφείο του περιμένοντας τον έλεγχο του οαεδ! Μπορείς να μου απαντήσεις αν έχεις βάλει δικηγόρο και ποιά είναι η δική σου περίπτωση μήπως βοηθήσεις? Καλά ξεμπερδέματα - αν και είναι το λιγότερο σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα από τον έλεγχο. Ήρθαν στο γραφείο μου 2 φορές, μία προγραμματισμένη και μία όχι. Έλεγξαν τα δικαιολογητικά μου και τα πήραν και μαζί τους για εκτενέστερο έλεγχο. Πέρασα από εκεί λίγες ημέρες μετά και μου είπαν ότι ο πρώτος έλεγχος είναι εντάξει, υπέγραψα κάτι χαρτιά που έλεγαν ότι όλα είναι εντάξει και στη συνέχεια μου είπαν ότι θα περάσουν και από δεύτερο ελεγκτή. Μία εβδομάδα μετά πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι όλα είναι οκ και να περιμένω να μου έρθει με αλληλογραφία η ειδοποίηση. Η οποία μου ήρθε λίγες μέρες μετά με ένα ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ τόσο μεγάλο όσο η ανοησία τους. Έκανα ένσταση, με απέρριψαν και τώρα το πάω δικαστικά. Ο λόγος της απόρριψης,έίναι πολύ περίεργος, θέλει πολλά λόγια να το εξηγήσω. Με λίγες κουβέντες: Το γραφείο μου είναι ένα δωμάτιο ενός διαμερίσματος. Στο ίδιο διαμέρισμα υπάρχουν άλλα 2 γραφεία. Τα τρία λοιπόν αυτά γραφεία είναι άσχετα μεταξύ τους, με άλλα συμβόλαια, άλλα κοινόχρηστα, κ.τλ. Στο ένα υπάρχει ένας Πολιτικός ΜΗχανικός και στο άλλο ένας με άσχετο επάγγελμα. Μέ έκοψαν λοιπόν διότι έπρεπε λέει και ο τρίτος να είναι Πολιτικός Μηχανικός! Άντε να βγάλεις άκρη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα για δικαστικά με βλέπω. Δεν γίνεται διαφορετικά. Εγώ όκει - απουσίαζα επανειλημμένα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται να μην απουσιάζεις επανειλημμένα με αυτά τα ωράρια. Στον πρώτο έλεγχο ήταν όλα εντάξει, μου κατέθεσαν και την δεύτερη δόση και τώρα μου τα ζητάνε πίσω γιατί δεν με βρήκανε στο γραφείο. Το τέλος της λογικής. Έχω μετανιώσει που έμπλεξα, αλλά το χειρότερο έχω φανατιστεί. Είναι όλοι απαράδεκτοι - και αυτός είναι ένας επιεικής χαρακτηρισμός!

Link to comment
Share on other sites

Να προστεθώ κ γω στα παράπονα που δε με πιανει το προγραμμα..

Ενώ τελίωσα με τις εξετάσεις του ΤΕΕ από το Μάρτιο /2008 ανεβαλλα συνεχώς την έναρξη επαγγέλματος εξαιτίας του προγράμματος..Τελικά όμως είπα να την κάνω, αρχές Δεκέμβρη έκανα την έναρξη και μετά από μερικές μέρες το μετάνιωσα..

Τι να κάνω τώρα ρε παιδιά? Πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά κ δε λένε τπτ,δε ξέρουν τιποτα..Πέρασα από το τοπικό ΟΑΕΔ κ μου λένε αυτό που ακούγεται είναι ότι θα ισχύει για αυτούς που θα κάνουν έναρξη μετά τισ 2/1/2009.. Αυτό που μου πρότειναν είναι να μαζευτούμε όλοι οι μηχανικοί κ να ενωθούμε με τους γιατρούς κ τους δικηγόρους για να πιέσουμε μαζικά...

Πώς μπορεί να γίνει όμως αυτό?

Πώς μπορώ να έρθω σε επαφή με νέους μηχανικούς της περιοχής μου?

Γενικά πώς μπορώ να συμβάλλω κ γώ στις προσπάθιες που γίνονται?

Πιστεύω ότι αν γίνει μια τέτοια κίνσηση σε πολλές περιοχές της Ελλάδας μπορεί να αλλάξει κάτι στο προγραμμα..

Υπάρχουν τοπικοί σύλλογοι μηχανικών που μπορώ να απευθυνθώ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.