Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Εγω παντως παιδια μπηκα στο προγραμμα , φτιαχνοντας το γραφειο στο υπογειο του σπιτιου μου, με την λογικη οτι αν στο μελλον δεν τραβηξει και δεν το κρατησω , θα εχω κανει αποσβεση των εξοδων για να γινει κατοικισιμο.ουσιαστικα εφτιαξα ενα πληρες 2αρι απο το πουθενα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν διαφωνω κάπου, απλως οταν λέω εγω 2 χρόνια να μάθεις απο την ώρα που τελειωνεις απο τη σχολη,εννοω αυτο ακριβως που ειπε ο φιλος πριν.Να "φορτωθεις" σε καποιον παλιο να μαθεις τα κολπα.καμια σχεση η καθε σχολη με την εξω πραγματικοτητα. Τωρα πως θα δουλευεις τα 2-3 πρωτα χρονια, ειναι θεμα.Αλλα οπως ειπα, πας σε γραφειο και μαθαινεις.Δεν ειναι λογιστικη που βγαινεις και εισαι οκ, κανεις πραξεις.Ειναι μια επιστιμη που θελει να μαθεις πολλα μετα τη σχολή.Προσωπικη γνωμη παντα.Δεν το λεω ουτε για να ενθαρύνω καποιον ουτε για το αντιθετο.

Τωρα η παραλληλη απασχοληση, καιναχεις και το γραφειακι , αν κατσει κατι, ειναι το πιο σωστο νομιζω και εγω.Αλλα το να περιμενεις νεος μηχανικος, μονο με το γραφειο, οποτε κατσει κατι...ειναι λιγο καπως νομιζω...Και ειδικα για οσους το κανουν μονο και μονο για τα λεφτα...Αλλο να το θελεις ετσι και αλλιως.Σαφως βεβαια και θα υπαρξουν ατομα που θα νοικιασουν ενα χωρο, θα παρουν τα λεφτα, και μετα το χρονο αντε γεια...(δεν ξερω ακριβως τους ορους της επιδοτησης, αν δηλαδη εχει χρονικα ορια που πρεπει ναχεις γραφειο και μετα το χρονο)

Τεσπα, ας ενημερωθουν και οι κατα τοπους ΟΑΕΔ καποια στιγμη..γιατι παρααργουν νομιζω...

Και μια απορια σχετικη..Νοικιαζεις χωρο, και μετα δεν εγκρινεται η αιτηση για Χ αλλους λογους, σου μενε καιι το νοικι και τρεχεις να βρεις και δουλειες να πληρωσεις τα εξοδα σου ?Δηλ εννοω, μπορει ενω εχεις σπιτι να μην εγκριθει η αιτηση?Η' μπορεις να κανεις αιτηση και αφου εγκριθει να νοικιασεις?Σορυ αν ρωταω βλακειες..απλως αναρωτιεμαι για ορισμενα σημεια της ιστοριας.... :)

Link to comment
Share on other sites

Η ύπαρξη έδρας είναι προαπαιτούμενο. Σου ζητούν τη διεύθυνση όταν συμπληρώνεις την αίτηση. Στη αρχή δηλαδή πρέπει να το ρισκάρεις.

Link to comment
Share on other sites

:( Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής , έχω κάνει έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας _μηχανικός Τ.Ε_ τον Ιούνιο του 2007, εργάζομαι σε τεχν.εταιρεία με Α.Π.Υ. και θεωρώ οτι ήρθε ο καιρός να κάνω κάτι

μόνη μου, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο προγραμμα του ΟΑΕΔ

για μηχανικούς με έναρξη επαγγέλματος εδώ και 2 χρόνια?Και αν ναι ποιό είναι

και τι χρειάζεται?

Κάθε προσφορά δεκτή, προσπαθώ να βγάλω άκρη απο την ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ αλλά μάταια.

Ευχαριστώ εκ ων προτέρων :confused:

Link to comment
Share on other sites

Η εναρξη επιτηδευματος αναφερεται στο ανοιγμα βιβλιων γενικα ή στο ανοιγμα βιβλιων για το συγκεκριμενο χωρο? μου ειπε καποιος οτι μηπως θεωρησουμε οτι η εναρξη βιβλιων με εδρα το γραφειο που θα παρεις την επιδοτηση ειναι αλλο απο το να κανεις εναρξη επαγγελματος. ξερει κανεις αν ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

Η εναρξη επιτηδευματος αναφερεται στο ανοιγμα βιβλιων γενικα ή στο ανοιγμα βιβλιων για το συγκεκριμενο χωρο? μου ειπε καποιος οτι μηπως θεωρησουμε οτι η εναρξη βιβλιων με εδρα το γραφειο που θα παρεις την επιδοτηση ειναι αλλο απο το να κανεις εναρξη επαγγελματος. ξερει κανεις αν ισχυει κατι τετοιο?

 

 

 

Κάνεις έναρξη επαγγέλματος και δηλώνεις μια έδρα.....

Εάν αυτή είναι του γραφείου σου καλώς εάν όχι κάνουμε μεταφορά έδρας..... στον χώρο στον οποίο θα νοικιάσουμε η θα ανοίξουμε το γραφείο μας .

 

Εγώ για παράδειγμα έχω δηλώσει έδρα το σπίτι μου και όταν με το καλό, ανοίξω το γραφείο θα αλλάξω και έδρα... στην νέα διεύθυνση, αυτή του γραφείου....

Link to comment
Share on other sites

:( Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής , έχω κάνει έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας _μηχανικός Τ.Ε_ τον Ιούνιο του 2007, εργάζομαι σε τεχν.εταιρεία με Α.Π.Υ. και θεωρώ οτι ήρθε ο καιρός να κάνω κάτι

μόνη μου, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο προγραμμα του ΟΑΕΔ

για μηχανικούς με έναρξη επαγγέλματος εδώ και 2 χρόνια?Και αν ναι ποιό είναι

και τι χρειάζεται?

Κάθε προσφορά δεκτή, προσπαθώ να βγάλω άκρη απο την ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ αλλά μάταια.

Ευχαριστώ εκ ων προτέρων :confused:

 

 

 

Έχω την ψευδαίσθηση πως δυστυχώς δεν μπορείς να ενταχθείς στην συγκεκριμένη επιδότηση μιας και ισχύει απο 01/01/2009 καθώς και η προηγούμενη απο 02/01/2008, ίσως μπορείς να εκμεταλλευτείς κάποια άλλη επιδότηση αλλά ρώτησε ιδιαίτερα τα κατα τόπους γραφεία του ΟΑΕΔ. Η σελίδα τους είναι λίγο αμφιταλαντευόμενη απο άποψη εγκυρότητας και ενημέρωσης.

Link to comment
Share on other sites

αν σκεφτεί κανείς οτι είμαι στο γραφείο απο τις 9 το πρωι ως τις 7 το βράδυ το λιγότερο, είναι λίγο δύσκολο να πάω στον ΟΑΕΔ, ευχαριστώ έτσι κ αλλιώς, θα προσπαθήσω να βρώ άκρη απο ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μερικες συγκεκριμενες ερωτησεις.

 

-Η Εδρα που θα δηλωσεις τι ρολο παιζει? Μπορει να εχεις μικροετερη η μεγαλυτερη επιδοτηση για διαφορετικες περιοχες παραδειγματος χαριν?

 

-Μεχρι τι ποσο λαμβανεις? Τα παιρνεις εκ της αρχης ή εκ των υστερων? Δηλαδη πρεπει πρωτα να τα αγορασεις με δικα σου χρηματα και να δειξεις τα εξοδα, ή τα περνεις στο χερι και κινεισαι ανενοχλητος (πουλ το αμφιβαλο αυτο, παραειναι ιδανικο...)

Link to comment
Share on other sites

πρώτα πληρώνεις εσυ ένα ποσό, δείχνεις παραστατικά για τις δαπάνες και έπειτα σου δίνουν τμηματικά -σε δόσεις - το συνιλικό ποσό που έχει εγκριθεί:shock:

 

-Η Εδρα που θα δηλωσεις τι ρολο παιζει? Μπορει να εχεις μικροετερη η μεγαλυτερη επιδοτηση για διαφορετικες περιοχες παραδειγματος χαριν?

 

-Μεχρι τι ποσο λαμβανεις? Τα παιρνεις εκ της αρχης ή εκ των υστερων? Δηλαδη πρεπει πρωτα να τα αγορασεις με δικα σου χρηματα και να δειξεις τα εξοδα, ή τα περνεις στο χερι και κινεισαι ανενοχλητος (πουλ το αμφιβαλο αυτο, παραειναι ιδανικο...)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.