Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

ρε παιδια εδω και καιρο παρακολουθω τις εξελιξεις για το προγραμμα του οαεδ..ειμαι πολ. μηχανικος κ περιμενω να δω τι θα γινει για ν αρχισω ν αγοραζω κανενα πραγματακι.

 

μπορει να ακουστει βλακεια η ερωτηση αλλα εχω κανει εναρξη 2 /1 /09. δεν πιστευω να υπαρχει κανενα προβλημα η να μου πουν τιποτα "γαλλικα" μιας κ τονιζεται οτι η εναρξη πρεπει να εχει γινει μετα τις 2/1/09 ? δεν ειναι καθαρα τυπικο για να γινει σαφες οτι ισχυει γι αυτους που εχουν κανει εναρξη ουσιαστικα μεσα στο 2009?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ρε παιδια εδω και καιρο παρακολουθω τις εξελιξεις για το προγραμμα του οαεδ..ειμαι πολ. μηχανικος κ περιμενω να δω τι θα γινει για ν αρχισω ν αγοραζω κανενα πραγματακι.

 

μπορει να ακουστει βλακεια η ερωτηση αλλα εχω κανει εναρξη 2 /1 /09. δεν πιστευω να υπαρχει κανενα προβλημα η να μου πουν τιποτα "γαλλικα" μιας κ τονιζεται οτι η εναρξη πρεπει να εχει γινει μετα τις 2/1/09 ? δεν ειναι καθαρα τυπικο για να γινει σαφες οτι ισχυει γι αυτους που εχουν κανει εναρξη ουσιαστικα μεσα στο 2009?

 

 

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν θα έχεις, από 01/01/2009 όσοι έχουν κάνει έναρξη, ισχύει η επιδότηση.......

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θεωρώ χαζό να σε αναγκάζουν να πάρεις την επιδότηση τον 1ο χρόνο που έχεις κάνει την έναρξη μιας και κάποιος παράδειγμα εγώ, να μην έχει την κατάλληλη εμπειρία πάνω σε θέματα γραφείου να ανοίξει την δική του επιχείρηση ….

 

Δεν σας κρύβω πως αισθάνομαι λίγο αδύναμος ακόμα, μιας και θα την κάνω την κίνηση μόνος μου να βρω ένα γραφείο αλλά τι να κάνω που δεν μπορούμε να την πάρουμε του χρόνου και να είχα μια καλύτερη εμπειρία πάνω σε θέματα πως στήνεις ένα γραφείο και πως ξεκινάς…..

Ίσως να ανοίξουμε και κάποιο θέμα πάνω σ αυτό γιατί νιώθω πραγματικά τυφλός πάνω σε θέματα γραφείου .

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μη νομιζεις, οι περισσοτεροι νεοι ετσι ειμαστε με το γραφειο.

 

Ο σκοπος ειναι να παρουμε τα 15 χιλιαρικα να βοηθηθουμε κ μετα σιγα σιγα προχωραμε.Εγω για αρχη στο χωρο που εχω βρει θα βαλω τα πολυ βασικα, δηλ ενα γραφειο, μια καρεκλα , υπολογιστη κ θα αγορασω και κανενα προγραμμα...Απο κει κ περα,μετα τον πρωτο ελεγχο εξοπλιζομαστε περισσοτερο.

 

 

Υ.Γ. Ρωτησα τις προαλλες για τις 2/1 , γιατι στην προκηρυξη ελεγε ΜΕΤΑ τις 2/1 και ανησυχησα μηπως ισχυει τιποτα περιεργο!

Link to comment
Share on other sites

@geopap5836

Βασικά έπρεπε να λέει μετά τις 15/1...Γιατί αν πας νωρίτερα στην εφορία θα σου πουν "έλα ρε φιλε τώρα μέσα στις γιορτές που να κουραζόμαστε..εδω γεννηθηκε ο Χριστούλης..Ελα μετά τις 15"...χεχεχε

 

Βασικά αν κάποιος δε νιώθει έτοιμος για γραφείο, όπως εγώ, δεν κάνει έναρξη ούτε φέτος έαν δεν του χρειάζεται, και περιμένει σε 2 χρονάκια που θα ξαναγίνει!Εγω πραγματικα, αν και τα 15 χιλ είναι καλά, δεν θέλω να γίνω επικινδυνος, και δεν ανοιγω γραφείο πριν έχω αρκετή εμπειρία...Ασε που αν αρχισεις με λαθη, μετα σε ακολουθούν...

Γιαυτό αν κάποιος έχει δουλεία σταθερή(όσο γινεται αυτό πια), εγώ θαλεγα να μην παρασυρθει απο τα λεφτα.Αλλα όποιος έτσι και αλλιως ηθελε να ανοιξει γραφείο να ορμήξει στο ψητό!!!!Προσωπική γνώμη πάντα έτσι...Γιατί με την ίδια λογική αν πουν αυριο 30.000 ευρο για ταβερνα, θανοιξουμε ταβερνα?Καλα δεν είναι το ίδιο, γιατί εδώ μιλαμε για άλλο επάγγελμα.Απλως άκουσα και γνωστούς μου να λένε θα νοιξω για τα λεφτά και μόνο, χωρίς να θέλανε ποτέ, με βάση αυτή τη λογική της ταβέρνας..

Αλλωστε όταν το θες κάτι αληθινα γίνεσαι και καλύτερος στη δουλεία σου...

Link to comment
Share on other sites

Και 2 χρονια τι θα κανεις???Θα δουλευεις μαυρα????Θα σε προσλαβει καποιος σε εργοταξιο για παραδειγμα και δε θα του κοβεις καν Δελτιο παροχης υπηρεσιων..??Ενταξει αν εχει παρει την αδεια Εξασκησεως Επαγγελματος και θες για παραδειγμα να κανεις ματαπτυχιακο το καταλαβαινω να μην κανεις εναρξη..Αλλα αν θες να δουλεψεις το βλεπω πολυ δυσκολο...Τωρα για την εμπειρια να σου πω τη γνωμη μου....Αφου σου δινουν 15000Ε και τα δικαιουσε γτ να μην βρεις ενα χωρο (αν τον εχεις ακομα καλυτερα) να τον διαμορφωσεις, να δουλευεις καπου αλλου ταυτοχρονα και οταν πιστευεις οτι εχεις την εμπειρια να πεις οκ, τωρα μπορω να παρω κ καμια δουλεια μονος μου..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο terry έχει δίκιο..... Το θέμα είναι να μπορείς να αξιοποίησης την επιδότηση όσο το δυνατόν καλύτερα για τα πρώτα σου βήματα... Απλά η νύξη που κάνω είναι πως όταν βγαίνεις απ το πολυτεχνείο δεν έχεις την πλήρη κατάρτιση για το πως να κρατήσεις ένα γραφείο, με ακέραιο αποτέλεσμα τις πρώτες σφαλιαρες σε τυχών λάθη.

Βέβαια επειδή το ποσό δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο, είναι ένα δυνατό βήμα...

Επειδή εργάζομαι σε μια αρκετά καλή εταιρεία θα ήθελα να κάνω την κίνηση έτσι ώστε να να αγοράσω τα πρώτα προγράμματα και ας κολυμπήσουμε στα ανοιχτά ....

πάντως στον ΟΑΕΔ στο περιστέρι δεν ξέρουν ακόμα κάτι.....

Link to comment
Share on other sites

στη λαμια οσες φορες τηλ , μου το παιζαν κ τσατισμενοι που τους "ενοχλουσα"!

 

και γω θα συμφωνησω με τον terry...θα ναι δυσκολα τα πραγματα στην αρχη,ειμαστε κ σε ασχημη περιοδο υποτιθεται, αλλα αν εχεις ενα κυκλο, εστω κ μικρο, δε μπορει, δειλα δειλα θα χτυπησεις καμια δουλιτσα κ μετα ανεβαινεις...Θα θελα παντως να συμπληρωσω οτι στα πρωτα βηματα χρειαζεται να χεις για βοηθεια τις "πλατες" καποιου γνωστου σου μηχανικου.....γιατι οπως πολυ σωστα ειπωθηκε κ πριν, τα αρχικα λαθη σε ακολουθουν αν ειναι μεγαλα....ειδικα στην επαρχια.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.