Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Και εγώ νομίζω ότι τα κριτήρια δεν είναι τίποτα και οι πιο πολλοί που έκαναν φέτος έναρξη λογικά τα "έχουν" ανετα..Εκτος αν βγάζουν 30.000 το μηνα ήδη!!χαχα!Αρα ας δανείσουν και εμάς τους υπόλοιπους....

Πέρα όμως απτα κριτήρια, αυτο που ειπώθηκε παραπάνω,πως πρέπει να δηλώσεις μέσα στους 6000 πρώτους, ισχύει?Δηλαδή δεν μαζεύονται π.χ. 9000 αιτήσεις και μετά διαλέγουν αυτοί?Είναι δηλαδή σαν το δωρεάν χαλβά του δήμου Αθηναίων την Κ. Δευτέρα?Οποιος προλάβει να πατήσει τον άλλον παίρνει? :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δηλαδη οποιος προλαβει ε? Μπορεις να πας με γενια μεν, αλλα ντυμενος γυναικα...και να τους πεις με στυλ<<καλέ, εγω που μετράω στο 40% ή στο 60?Γιατι νιώθω 60% μέσα μου>>λολ...Παλι βλέπω να πεφτουν μέσα και εντελώς τυχαία ορισμένες αιτήσεις να περνούν μπροστα!!!!Αλλα τι λέω? αυτα δεν συμβαίνουν στην Ελλάδα ποτε!!!λοοολ :P

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιεύθηκε τελικά στο ΦΕΚ 463/13.3.2009 η Υπουργική Απόφαση 2418/71 με την οποία εγκρίνεται το Πρόγραμμα του ΟΑΕΔ "Νέοι Ελεύθεροι Επαγγελματίες - Νέοι Επιστήμονες 2009".

 

Το αίτημα για αναδρομική ισχύ για όσους έκαναν έναρξη επαγγέλματος το 2008 λήφθηκε υπόψη όσο λαμβάνονται υπόψη και τα υπόλοιπα αιτήματα των νέων...

 

Δείτε σχετικά ΕΣΠΑ και Μηχανικοί http://espaengineers.wordpress.com/2009/03/18/fekoaed/

Link to comment
Share on other sites

Παντως σε αυτο το σαιτ αναφερει για εναρξη απο 1/2/09 και μετα...Μηπως εννοει 2/1/09 και μετα οπως αρχικα ειχε ακουστει..???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

 

Διάβασα την ΦΕΚ και απ'οτι είδα οι όροι της επιδότησης δεν διαφέρουν απο αυτούς των προηγούμενων ετών. Εγώ περίμενα "υπομονετικά" απο τον Αύγουστο μέχρι σήμερα να βγεί το πρόγραμμα και δούλευα σποραδικά και μέχρι πρίν ένα μήνα στην "μαύρη" μια που μου είχαν τονίσει να προσέξω την ημερομηνία έναρξης. Επειδή όμως τα πράγματα ζόριζαν έπιασα δουλειά σαν Υπάλληλος Γραφείου με ασφάλεια ΙΚΑ σε άσχετο αντικείμενο και τώρα δουλεύω κανονικό οχτάωρο τα πρωινά ενώ τα απογεύματα ασχολούμαι με τα του μηχανικου. Να σας πώ βέβαια οτι πληρώνω εξ ολοκλήρου συγχρόνως και το ΤΣΜΕΔΕ, δεν έκανα διακοπή, μια που αυτή η θέση δεν με πολυενδιαφέρει και η πρόθεσή μου είναι να ανοίξω το γραφείο.

 

Στην ΦΕΚ λοιπόν διάβασα ότι ο ενδιαφερόμενος πρέπει να απασχολήται αποκλειστικα στην επιχείρησή του, να είναι ασφαλισμένος κατά κύριο λόγω στον ασφαλιστικό του φορέα και να μήν παρέχει τις υπηρεσίες του με σχέση εξαρτημένης εργασίας σε χώρους άλλων επιχειρήσεων.

 

Οπότε τι γίνεται?? Δεν μπορώ να μπώ στο πρόγραμμα επειδή προσπαθώ να βγάλω τα προς το ζην μεχρι να καταφέρω να ορθοποδήσω και να μπορώ να συντηρώ το γραφείο?

Μήπως έχει τύχει σε κάποιον σας παρόμοια περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Εγω λέω ας περιμενουμε και την ανακοινωση του ΟΑΕΔ....Να τη δουν και αυτοι....να μιλησουμε μετα και με αυτους οαεδ....γιται τωρα απο ενα ΦΕΚ ο καθενας οπως το διαβάζει ειναι....Μην απογοητευεσαι δηλαδη...Μιλας με αυτους και βλεπεις...Ισως αν εκει που δουλευεις βγαλει το ΙΚΑ και δουλευεις με παροχη υπηρεσιων νασαι οκ..Τωρα και γω δεν τα ξερω καλα γιατι ειμαι καινουριος...Αλλα νομιζω καποιο παλικαρι εδω σε παλια ποστ ειχε γραψει οτι δουλευει τα πρωινα..ενω εχει μπει στο προηγουμενο προγραμμα..Κοιτα λιγο τα παλιοτερα ποστ μπας και βρεις κατι...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.