Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Να κανω μερικες συγκεκριμενες ερωτησεις.

 

-Η Εδρα που θα δηλωσεις τι ρολο παιζει? Μπορει να εχεις μικροετερη η μεγαλυτερη επιδοτηση για διαφορετικες περιοχες παραδειγματος χαριν?

 

-Μεχρι τι ποσο λαμβανεις? Τα παιρνεις εκ της αρχης ή εκ των υστερων? Δηλαδη πρεπει πρωτα να τα αγορασεις με δικα σου χρηματα και να δειξεις τα εξοδα, ή τα περνεις στο χερι και κινεισαι ανενοχλητος (πουλ το αμφιβαλο αυτο, παραειναι ιδανικο...)

 

 

-Η Εδρα που θα δηλώσεις τι ρολο παιζει? Μπορει να εχεις μικροετερη η μεγαλυτερη επιδοτηση για διαφορετικες περιοχες παραδειγματος χαριν?

 

** Όχι δεν έχει να κάνει η Έδρα με το ποσό που θα πάρεις... Το ποσό είναι σταθερό ανάλογα με την επιδότηση που βγαίνει κάθε χρόνο. Για το έτος 2009 είναι 15.000€ για το 2008 ήταν 12.000€ αν δεν κάνω λάθος.....

 

-Μεχρι τι ποσο λαμβανεις? Τα παιρνεις εκ της αρχης ή εκ των υστερων? Δηλαδη πρεπει πρωτα να τα αγορασεις με δικα σου χρηματα και να δειξεις τα εξοδα, ή τα περνεις στο χερι και κινεισαι ανενοχλητος

 

**Όχι πρέπει πρώτα να καταναλώσεις (στην ουσία να δείξεις κάποια έξοδα) το 40% της επιδότησης.....

Να κάνεις όλες τις απαραίτητες ενέργειες να φανεί πως πράγματι έχεις γραφείο και να πάρεις την 1η δόση, αν δεν κάνω λάθος είναι 3 δόσεις για τις 15.000€ τις οποίες μετά από έλεγχο νομίζω 2 η ένας, σου τα δίνουν.

Έχεις δηλαδή στο βιβλίο σου και έσοδα και έξοδα, αποδείξεις, αγορές κλπ…..

Εν ολίγοις να δείξεις πως υπάρχει κίνηση και πράγματι έχεις ανάγκη τα χρήματα της επιδότησης….

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1) Αν κάποιος έχει κάνει έναρξη τον Οκτώβρη του 2008, μπορεί να κάνει αίτηση στο ΟΑΕΔ?Αν ναι υπάρχουν τελικές ημερομηνίες για την υποβολή αιτήσεων?:rolleyes:

2)Εκτός απο τον ΟΑΕΔ , υπάρχει άλλος φορέας που να δίνει χρηματοδότηση για νέους επαγγελματίες?

Λέω μήπως ........

Link to comment
Share on other sites

nadespe,

Κάνε σε παρακαλώ έναν κόπο να διαβάσεις το νήμα από την αρχή.

Αυτά που ρωτάς τα έχουμε συζητήσει ξανά και ξανά στις προηγούμενες σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

nadespe,

Κάνε σε παρακαλώ έναν κόπο να διαβάσεις το νήμα από την αρχή.

Αυτά που ρωτάς τα έχουμε συζητήσει ξανά και ξανά στις προηγούμενες σελίδες.

 

οκ, sorry χθές έκανα εγγραφή στο forum, θα μπω στο νόημα σιγά σιγά,

δεν είμαι ολη μέρα μέσα στο conversation room

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι νεος Τοπογραφος που μολις πηρε το πρυχιο του!

Μπορει καποιος να μου πει ποια βηματα πρεπει να ακολουθησω για το νεο μου ξεκινημα?

Βασικος μου στοχος ειναι να ανοιξω δικο μου γραφειο με ενα απο τα προγραμματα του ΟΑΕΔ.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια απο το να ρωτατε εδω μεσα για το τι ζηταει ο ΟΑΕΔ γιατι δε πατε στα γραφεια του να κανετε τις ερωτησεις σας να παρετε και σωστες απαντησεις.

Δε δαγκωνουν οι ανθρωποι..... μπορει κανενας εδω μεσα να σας δωσει καποια λαθος πληροφορια και να νομιζετε οτι δε μπορειτε να μπειτε στο προγραμμα επιχορηγησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είχα καιρό να μπω στο forum και σήμερα διάβασα για τον Συνήγορο του Πολίτη. Θέλω να σας πω ότι εγώ μόλις απορρίφθηκα από τον ΟΑΕΔ και κατέθεσα ένσταση για την απόφαση και μερικούς μήνες μετά μου ήρθε και πάλι απορριπτική απόφαση από τον ΟΑΕΔ Αθήνας, η οποία δεν "έστεκε" σε καμία περίπτωση, ετοίμασα μία ωραιότατη έκθεση όπου εξηγούσα την κατάσταση και επισυνάπτοντας όλα τα διακιολογητικά έστειλα το πακέτο στον Συνήγορο του Πολίτη. Οι αρμόδιοι υπάλληλοι έδρασαν αμέσως, μελέτησαν όλα τα στοιχεία και στις 10/9/2008 έστειλαν έγγραφο προς τον ΟΑΕΔ Αθηνών, το οποίο κοινοποίησαν σε εμένα και στο γραφείο του Διοικητή του ΟΑΕΔ. Α! Το έγγραφο ήταν υπέρ εμού και απαριθμούσε τα λάθη που έγιναν από τους αρμόδιους υπαλλήλους του ΟΑΕΔ. Ο καιρός περνούσε και κανένας δεν έδινε απάντηση προς τον Συνήγορο του Πολίτη. Συγχρόνως όμως έτρεχαν και οι προθεσμίες (ίσως γι'αυτό δεν απαντούσανε, για να χάσω εγώ πολύτιμο χρόνο). Δεν έκατσα λοιπόν να περιμένω και κατέθεσα αγωγή στο Πρωτοδικείο. Βέβαια, πρέπει να γνωρίζετε ότι αν η υπόθεση πάει δικαστικά, όπως η δική μου, αυτομάτως ο Συνήγορος του Πολίτη δε μπορεί να κάνει καμία άλλη ενέργεια. Οπότε τώρα περιμένω να έρθει η στιγμή του δικαστηρίου, μια στιγμή που για να έρθει θα περάσουν τουλάχιστον 2-3 χρόνια. Η αδικία όμως στη περίπτωση μου ήταν τόσο μεγάλη, που δε το βάζω κάτω. Καλή τύχη σε όλους σας!

Link to comment
Share on other sites

@elva

Καλησπερα,Τι ειδους προβλημα αντιμετωπισες αν επιτρεπεται?

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που με απέρριψαν αρχικά από τον ΟΑΕΔ της επαρχείας όπυ ζω και εργάζομαι ήταν ότι κατά τον έλεγχο των δικαιολογητικών διαπιστώθηκε ότι δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις υπαγωγής μου στο πρόγραμμα σύμφωνα με μία παράγραφο της Υπουργικής Απόφασης και της Απόφασης του Δ.Σ. Ο.Α.Ε.Δ. Μόλις πήρα την απόφαση ανέτρεξα στη συγκεκριμένη παράγραφο, η οποία όμως, ως εκ θαύματος, δεν υπήρχε. Επίσης η απορριπτική απόφαση με απέρριπτε από το πρόγραμμα του 2006 ενώ εγώ είχα κάνει τα χαρτιά μου για το πρόγραμμα του 2007. Βλέποντας ότι με είχαν απορρίψει για λάθος λόγους, έκανα ένσταση στον ΟΑΕΔ της Αθήνας (στα κεντρικά). Από εκεί μου ήρθε πάλι απορριπτική απόφαση (ε βέβαια μην εκθέσουμε τους συναδέλφους της επαρχείας), η οποία με απέρριπτε διότι το γραφείο μου λέει δεν ήταν κατάλληλα διαμορφωμένο και εξοπλισμένο. Κάτι που βέβαια δεν ίσχυε σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.