Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

γεια σας παιδιά!

παρακολουθώ εδώ και καιρό τις συζητήσεις, αλλά μάλλον κανένα νέο ακόμα για την επιδότηση του 09.... και δεν έχω δει τίποτα και στις σελίδες του οαεδ... ξέρει κάποιος τι γίνεται... αν και φαντάζομαι ότι θα ισχύσει τελικά η προθεσμία για την έναρξη...

Με την επιστολή του Αλαβάνου τελικά δεν έχει γίνει τίποτα? Μένουμε απ' έξω από όλες τις επιδοτήσεις όσοι κάναμε έναρξη στο τέλος του 08? Οποιος έχει κάποιο νέο.....

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακόμα κανένα νέο. Ολοι είναι με το δαχτυλό στην σκανδάλη και΄περιμένουν την ανακοίνωση του ΟΑΕΔ για να υποβάλλουν τα χαρτιά τους.Το ΦεΚ εχει βγει πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Είμαι νέος στο χώρο και εγώ κτλ κτλ. Μια ερώτηση θέλω να κάνω. Είμαι μηχανολόγος μηχανικός Τ.Ε. μπορώ να μπώ στο πρόγραμμα όταν με το καλό βγεί? Η είναι μόνο για αποφοίτους πολυτεχνικών και πανεπιστημιακών σχολών? Άλλα μου λέει ο ένας και άλλα μου λέει ο άλλος. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός Τ.Ε. μπορώ να μπώ στο πρόγραμμα όταν με το καλό βγεί? Η είναι μόνο για αποφοίτους πολυτεχνικών και πανεπιστημιακών σχολών?

Το πρόγραμμα αφορά νέες επιχειρήσεις κάθε μορφής! Μπες στο http://www.oaed.gr και θα τα βρεις όλα εκεί!

Αυτό που είναι κρίσιμο είναι να μην έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος πριν από την ημερομηνία που ορίζει το πρόγραμμα. Όλα τα άλλα προλαβαίνεις να τα τακτοποιήσεις!! Αλλά ξεκίνα να ψάχνεις, για να μην τρέχεις τελευταία στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Δεν έχω κάνει ακόμα έναρξη επαγγέλματος τώρα είμαι στη διαδικασία. Στο site που λες δεν έχει βγεί ακόμα τίποτα εκτός αν εννοείς το περσινό. Εχω επίσης μια απορία ακόμα. Ο πατέρας μου έχει ένα κατάστημα το οποίο είναι αχρησιμοποίητο. Μπορώ να δηλώσω εκεί επαγγελματική έδρα?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα αφορά νέες επιχειρήσεις κάθε μορφής! Μπες στο http://www.oaed.gr και θα τα βρεις όλα εκεί!

Αυτό που είναι κρίσιμο είναι να μην έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος πριν από την ημερομηνία που ορίζει το πρόγραμμα. Όλα τα άλλα προλαβαίνεις να τα τακτοποιήσεις!! Αλλά ξεκίνα να ψάχνεις, για να μην τρέχεις τελευταία στιγμή!

 

Όσο αφορά τους τεχνολόγους παλίοτερα προγράμματα έθεταν καποιους περιορισμούς, όπως το να έχουν κάρτα ανεργίας, μία τακτική που πέταξε πολλούς εκτός προγράμματος.

Δεν ξέρω βεβαια τι θα ισχύει για αυτό που θα τρέξει

Link to comment
Share on other sites

τι χαρτιά πρέπει να προσκομίσεις για να μπεις στο πρόγραμμα του 2009 με το που αρχίσει? μόνο να έχεις κάνει την έναρξη μες στο 2009 δεν χρειάζεται? καμιά φήμη για το πότε θα αρχίσει? τσεκάρετε και όσοι ενδιαφέρεστε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

"1. ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Στο πρόγραμμα δύνανται να ενταχθούν νέοι επιστήμονες που είναι ιατροί, οδοντίατροι, κτηνίατροι, φαρμακοποιοί, δικηγόροι, μηχανικοί που είναι απόφοιτοι Πανεπιστημιακών, Πολυτεχνικών Σχολών, εφόσον πληρούν τις παρακάτω προϋποθέσεις:"

 

 

"Συγκεκριμένα ελέγχονται τα κάτωθι:

α) Βεβαίωση έναρξης της δραστηριότητας από τη Δ.Ο.Υ.

β) Πτυχίο Πανεπιστημιακής ή Πολυτεχνικής σχολής"

 

 

το πρόγραμμα αναφέρεται σε αποφοίτους Πανεπιστημιακών κ Πολυτεχνικών Σχολών

και δεν μπορούν να βγάλουν κάρτα ανεργίας...το γράφει καθαρά η απόφαση

 

ίσως στο πρόγραμμα ΝΕΕ να μπορούν να μπουν οι των ΤΕΙ που ζητάνε κάρτα ανεργίας

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.