Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Παντως και περυσι ειχαν αποκλεισει τους Τ.Ε. και μετα εστελνε χαρτια η ΕΕΤΕΜ για διαμαρτυρια χωρις να πετυχει κατι.

 

Περιμενα φετος οτι δεν θα ξαναειχαμε τα ιδια.....αλλα μαλλον θελουν τους Τ.Ε. εξω απο αυτο...

Ας περιμενουν οι Τ.Ε. καποιο αλλο προγραμμα για ελευθερους επαγγελματιες. Τα λεφτα ειναι τα ιδια.

Εγω τουλαχιστον αυτο εκανα πριν 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

¨Ολοι εμείς που είμαστε εκπρόθεσμοι στην <υποχρεωτική> ημερομηνία της έναρξης τι σκοπό έχουμε?

Θα οργανώσουμε τίποτα ή δεν έχει νόημα να ελπίζουμε πια?

(εννοείται ότι δεν προλάβαμε ούτε την προηγούμενη επιδότηση)

 

Η πρόσκληση δεν έχει βγει γιατί ψάχνονται να μαζέψουν την αδικία... Δεν ξέρω αν θα αλλάξει κάτι στην τελική πρόσκληση αλλά ενοχλείτε συνεχώς τον ΟΑΕΔ με επιστολές.

Link to comment
Share on other sites

τελος απριλιου υποβαλεις δηλωση για το 2008 οικονομικο ετος. την δηλωση για το οικ. ετος 2009 την υποβαλλες το 2010 αν δεν κανω λαθος.

αρα δεν καταλαβαινω, αν εγω φετος βγαλω δουλευοντας πανω απο 15000 κ εχω παρει προεγκριση για το προγραμμα αν αυτο βγει και αν την παρω δλδ μετα θα μου ζητησουν τα λεφτα πισω?

ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

το έγραψα λάθος εγώ. οικονομικό έτος 2008 και την υποβάλεις το 2009 (μάλλον απρίλη γιατί εμένα δε μου ήρθε ακόμα το έντυπο)

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν εχω καταλαβει, τι κινησεις πρεπει να κανουμε για να εξασφαλισουμε την επιδοτηση?

 

Εγω τωρα κανω εναρξη επαγγελματος και χρειαζομαι την επιδοτηση για να αγορασω τον εξοπλισμο. Στον ΟΑΕΔ που ρωτησα, μου ειπαν πως μετα το ΠΑΣΧΑ θα ξεκινησει το προγραμμα. Επισης κατι μου ειπαν και για προγραμμα του ΕΟΛΜΕΧ (δεν κερω καν αυτοι ποιοι ειναι).

Link to comment
Share on other sites

Παντως και περυσι ειχαν αποκλεισει τους Τ.Ε. και μετα εστελνε χαρτια η ΕΕΤΕΜ για διαμαρτυρια χωρις να πετυχει κατι.

 

Περιμενα φετος οτι δεν θα ξαναειχαμε τα ιδια.....αλλα μαλλον θελουν τους Τ.Ε. εξω απο αυτο...

Ας περιμενουν οι Τ.Ε. καποιο αλλο προγραμμα για ελευθερους επαγγελματιες. Τα λεφτα ειναι τα ιδια.

Εγω τουλαχιστον αυτο εκανα πριν 2 χρονια.

 

Ο αδερφός μου που ρωτησε στον ΟΑΕΔ, -είναι Τ.Ε. μηχ/κός- του είπαν οτι πρεέπι να έχει κάρτα ανεργίας για να ενταχθεί στο πρόγραμμα για επιδότηση, που στην προκειμένη περίπτωση σημαίνει οτι πρέπει να κάνει διακοπή στη ΔΟΥ, να βγάλει κάρτα κ μετά να ξανακάνει έναρξη!!!!!Αν είναι δυντόν, δεν πάε κάλα μου φαίνεται.....

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα,

 

γνώριζει κάποιος συνάδελφος εάν γίνεται κατανομή των θέσεων του προγράμματος ανά νομό?

πάντως έχω την εντύπωση οτι έχεις περισσότερες πιθανότητες να συμμετέχεις σε μικρό νομό απ οτι Αθήνα ή Θεσ/νικη, ισχύει κατι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφός μου που ρωτησε στον ΟΑΕΔ, -είναι Τ.Ε. μηχ/κός- του είπαν οτι πρεέπι να έχει κάρτα ανεργίας για να ενταχθεί στο πρόγραμμα για επιδότηση, που στην προκειμένη περίπτωση σημαίνει οτι πρέπει να κάνει διακοπή στη ΔΟΥ, να βγάλει κάρτα κ μετά να ξανακάνει έναρξη!!!!!Αν είναι δυντόν, δεν πάε κάλα μου φαίνεται.....

 

Φυσικά! Γιατί όταν λένε νέος μηχανικός εννοούν να κάνεις έναρξη επαγγέλματος τώρα!

 

Κάτι πάρα πολύ λογικό!!! Κάποιος που μόλις πήρε πτυχίο δλδ, να ανοίξει αμέσως δικό του γραφείο! Χωρίς εμπειρία, χωρίς έστω και έναν πελάτη, χωρίς τίποτα!

 

Ποιανού ιδέα ήτανε να μας κατατάξουν μαζί με τις επιχειρήσεις!!! Ιδέα δεν έχω! Άμα τον βρείτε να του δώσετε τα συγχαρητήρια μου!!

Γιατί σύμφωνα με τον ΟΑΕΔ το να ανοίξεις εμπορικό κατάστημα και γραφείο μηχανικού είναι ένα και το αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.