Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2008)


Recommended Posts

Εγω αυτές τις ημέρες ετοιμάζομαι να κάνω έναρξη επαγγέλματος. Είμαι μηχανικός ΤΕ και σχεδίαζα να μπω στο προγραμμα ΝΕΕ 2009. Με αυτά που λέτε μάλλον δεν θα μπορέσω. Τι προτείνετε? Να τρέξω για έναρξη για να προλάβω του 2007 που είναι μέχρι 22/4?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 821
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους!

Τί γίνεται ρε παιδιά, έχουμε κανένα νεότερο από το μέτωπο?

Τελικά θα βγεί η επιδότηση ή περιμένουν τις ευροεκλογές να γίνουν πρώτα και να τα μαγειρέψουν ακόμη λίγο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήμουν σήμερα στον ΟΑΕΔ και ο Σύμβουλος Εργασίας στον οποίο απευθύνθηκα για να με κατατοπίσει περί του θέματος, δεν είχε στα χέρια του καμία προκήρυξη και κανένα ΦΕΚ.

Απλά θα πρέπει να κλείσουν οι επιδοτήσεις του 2007 που είναι ακόμα ανοιχτές και μετά να ξεκινήσουν του 2009.Επίσης στις 24 Απριλίου θα λάβουν την καινούργια εγκύκλιο και θα ενημερωθούν για το τι να κάνουν με τις τρέχουσες ανοιχτές επιδοτήσεις και τι με τις καινούργιες του 2009…..

Αυτά…..

 

Σήμερα είναι 24 Απριλίου, κανένα νέο έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία συγκεριμ'ενα πως έχει? Πρώτα γίνεται δέκτη η αίτηση έπειτα κάνεις έναρξη επαεγγέλματος, στη συνέχεια αγοράζεις τα προιόντα και κόβεις τιμολόγιο και τελικά καταθέτεις τα τιμολόγια σαν δικαιολογητικά αγοράς στον ΟΑΕΔ και παίρνεις την επιστροφή χρημάτων?

 

Είναι σωστή η σειρά των γεγονότων και η διαδικασία που περιέγρψα? Κυρίως με ενδιαφέρει το πως δικαιολογείς τον εξοπλισμό, ώστε να πάρεις την επιστροφή. Επειδή πρέπει επιτέλους να αγοράσω τα όργανα για να ξεκινήσω να δουλεύω.

Link to comment
Share on other sites

Το 2008 δέν άνοιξε το πρόγραμμα παρ'όλο που πολλοί περίμεναν να τελειώσει το 2007

και να κάνουν έναρξη από Ιανουάριο του 2008 κι έπειτα.Τι θα γίνει το 2008, θα χαρακτηριστεί σαν

κουτσό έτος? Αν δείτε ο τίτλος του θέματος που συζητάμε τα λέει όλα :)

Link to comment
Share on other sites

τι έγινε το 2008?

 

απλά ήταν ανοικτό ΑΚΟΜΑ το πρόγραμμα του 2007...το γιατι δεν υπήρξε ενημέρωση απο τους κατα τόπους ΟΑΕΔ είναι περίεργο...

 

τελικα κ εγώ προχτές έμαθα ότι οι αιτήσεις για να μπεις στο πρόγραμμα ΝΕΕ 2007 εληξαν στις 22.04.2009

 

κάποιος εδώ είχε γράψει ότι πήρε επιδότηση τον Σεπτέμβριο του 2008...και απορέσαμε όλοι...

 

για το 2008 ίσχυει το πρόγραμμα του 2007....αλλά ενημέρωση απο πουθενά...

 

και χτες μπήκα στο site του ΟΑΕΔ κ είδα ότι απέσυραν την ανακοίνωση για το πρόγραμμα του 07 ενώ μέχρι πριν 10 μέρες την είχα δει...

 

ελλάδα @#$@#$ αθάνατη

Link to comment
Share on other sites

τι έγινε το 2008?

 

απλά ήταν ανοικτό ΑΚΟΜΑ το πρόγραμμα του 2007...το γιατι δεν υπήρξε ενημέρωση απο τους κατα τόπους ΟΑΕΔ είναι περίεργο...

 

τελικα κ εγώ προχτές έμαθα ότι οι αιτήσεις για να μπεις στο πρόγραμμα ΝΕΕ 2007 εληξαν στις 22.04.2009

 

κάποιος εδώ είχε γράψει ότι πήρε επιδότηση τον Σεπτέμβριο του 2008...και απορέσαμε όλοι...

 

για το 2008 ίσχυει το πρόγραμμα του 2007....αλλά ενημέρωση απο πουθενά...

 

και χτες μπήκα στο site του ΟΑΕΔ κ είδα ότι απέσυραν την ανακοίνωση για το πρόγραμμα του 07 ενώ μέχρι πριν 10 μέρες την είχα δει...

 

ελλάδα @#$@#$ αθάνατη

 

Ναι, εγώ πήρα την επιδότηση τον Σεπτέμβρη του 2008, τι ακριβώς δεν κατάλαβες ... ; Αφού το είχαμε πει 1002 φορές ότι είναι ακόμη σε ισχύ. Έχεις δίκιο Ελλάδα αθάνατη ... αλλά και ΕΛΛΗΝΕΣ αθάνατοι (της τελευταίας στιγμής).

Link to comment
Share on other sites

αυτό λέω και εγώ

 

αλλά στον τοπικό ΟΑΕΔ που πήγα εγώ να ρωτήσω έλεγαν ότι δεν υπάρχει τίποτα και περιμένουν να βγει....

 

προφανώς εσύ εκεί που πήγες ήταν ενημερωμένοι...

 

εξάλλου όλοι όσοι μείνουν έξω απο του 2009 που γράφαν εδω γιατι να αποκλειστούν δεν φάνηκε να γνώριζαν κατι γιατι αλλιώς θα έκαναν στου 07

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι, απλά έμαθα ότι είναι σε ισχύ και πήγα με ήδη συμπληρωμένη αίτηση (για να την υποβάλλω εννοώ - είχα ήδη κατεβάσει βέβαια το αντίστοιχο .pdf). Αυτό που μου κάνει μεγάλη εντύπωση πάντως είναι ότι ενώ λένε, ξαναλένε και επαναλαμβάνουν πολλά άτομα στο forum (μέχρι και πριν λίγες μέρες δηλαδή) ότι είναι σε ισχύ, πως οι περισσότεροι πάνε και ρωτάνε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.