Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κλείσιμο βιβλίων


a_p

Recommended Posts

θα οφεληθείς τα 600 ευρώ που είναι το τέλος για την επόμενη χρονιά.

 

600 έγιναν τώρα;;;; 500 δεν ήταν και 400 για τους έχοντες έδρα σε πόλεις με πληθυσμό <200.000;;

Link to comment
Share on other sites

Τρόμαξα προς στιγμήν... Όχι ότι δεν τους έχω ικανούς να το ανεβάσουν την άλλη εβδομάδα... Όσο δεν τους διώχνουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τελικά έγινε 650 το τέλος επιτηδεύματος το οποίο και γλιτώνεις εάν κάνεις διακοπή εργασιών και δεν είναι το μόνο: μπορείς πλέον να γραφτείς στον ΟΑΕΔ και εκτός του ότι μπορείς να πάρεις υπό προϋποθέσεις επίδομα ανεργίας (http://www.tanea.gr/news/economy/article/5003117/poioi-eleytheroi-epaggelmaties-dikaioyntai-epidoma-anergias/) μπορείς να εξαιρεθείς (υπό προϋποθέσεις πάλι) από το χαράτσι (σε σχέση με την εγγραφή στον ΟΑΕΔ: http://www.dei.gr/Default.aspx?id=54424&nt=18&lang=1) κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα. Πρόσφατα έκανα διακοπή δραστηριότητας στην εφορία με προγενέστερη ημερομηνία, και ενώ στο taxisnet εμφανίζεται η ημερομηνία διακοπής, η επιχείρηση εμφανίζεται ακόμα ως <ενεργή>. Ψάχνοντας στο google βρήκα ότι το τέλος επιτηδεύματος εστάλη φέτος σε επιτηδευματίες αλλά και σε πεθαμένους(!!) που είχαν κάνει διακοπή αλλά η επιχείρηση τους εμφανιζόταν στο μητρώο της εφορίας ως ενεργή. Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να κάνω κάτι?

Edited by kos_argyris
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδερφοι καλημέρα και Καλά Χριστούγεννα,

 

Αναφέρω την διαδικασία για διακοπή εργασιών ατομικής επιχείρησης, όπως την πέρασα εγώ σήμερα.

 

Αρχικά θα χρειαστεί να έχετε μαζί σας:

1.Έντυπο Μ4 –Δήλωση διακοπής εργασιών
2.Υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρει «δεν υπάρχουν πάγια ή εμπορεύσιμα αποθέματα της επιχείρησης»
3.Τα δελτία και τα στοιχεία που έχουν θεωρηθεί κατά την έναρξη. (Το Βιβλίο εσόδων-εξόδων αν δεν υπάρχει χειρόγραφο, τότε εκτυπωμένο το μηχανογραφικό)

 

Διαδικασία*:

1.Στο Μητρώο δίνεις το Μ4 για να ξεκινήσει η διαδικασία. Σου δίνει ένα έντυπο το οποίο μαζεύει υπογραφές από τα παρακάτω τμήματα
2.Τμήμα ελέγχου για να οριστεί ελεγκτής
3.Τμήμα ΦΠΑ για έλεγχο
4.Τμήμα ΚΒΣ (αν και νομίζω δεν υπάρχει πλέον ΚΒΣ) για έλεγχο και ακύρωση όλων των δελτίων και στοιχείων που έχουν θεωρηθεί κατά την έναρξη
5.Μητρώο για έλεγχο
6.Πρωτόκολλο για να πάρει αριθμό η υπεύθυνη δήλωση
7.Μητρώο για έλεγχο ξανά
8.Διευθύντρια ΔΟΥ για υπογραφή
9.Τμήμα ελέγχου για να υπογράψει ο ελεγκτής
10.Μητρώο για τελικό έλεγχο και εκτύπωση δήλωσης διακοπής εργασιών

*Χρόνος που έκανα 40min στις 24/12/2014!** Το αναφέρω διότι το σκεφτόμουνα 1 χρόνο να το κάνω αλλά φαίνεται "η σκέψη του τέρατος μπορεί να είναι πιο τρομακτική απο το ίδιο το τέρας".

**Αν δεν υπάρχει εκκρεμότητα (με δήλωση ΦΠΑ, συγκεντρωτικές πελατών προμηθευτών, φόρος Κλπ)

***παραμένει η υποχρέωση για περιοδική δήλωση ΦΠΑ του τρέχοντος τριμήνου, εκκαθαριστική δήλωση ΦΠΑ, συγκεντρωτική πελατών προμηθευτών και μετά τη διακοπή  

*** Η Διαδικασία πρέπει να έχει ολοκληρωθεί σε 10 ημερολογιακές ημέρες (και όχι εργάσιμες) αλλιώς υπάρχει 100€ πρόστιμο.

 

Το αναφερω καθοτι σε παλαιότερη διακοπή εργασιών ειχα ξεχασει να δώσω μία συγκεντρωτική πελατών προμηθευτών, την οποία την ήθελαν σε δισκέτα και μόνο, οποτε αντε να βρεις floppy disk.....Επεσα μεσα σε απεργια, τις Παρασκευες δεν εχουν συναλλαγή με το κοινό και οι 10 μερες πέρασαν σαν δευτερόλετπα....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω χάσει την έναρξη, μπορώ να την βρω;

 

Ωραίος ο Odysseus για την πλήρη ανάλυση της διαδικασίας.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στη δικιά μου ΔΟΥ πάντως τα βήματα 2. 3. 7. 8. και 9. δεν έγιναν.

 

 

εξαρτάται απο τη ΔΟΥ και την ειδικότερη περίπτωση . ΠΧ στοιχεία με θεώρηση έως και την εφαρμογή του Taxis , δεν αναζητούνται. Βιβλία θεωρημένα δεν προσκομίζονται. Αν δεν είναι εκπροθεσμη η διακοπή δεν γίνονται ιδιαίτερες ελεγκτικές επαληθεύσεις. .......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.