Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμολόγιο Τεχνικού Έργου


Recommended Posts

Δεν χρειάζεται να γράφει τίποτε παραπάνω από τη φράση ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ. Η ένδειξη τιμολόγιο τεχνικού έργου είναι κατηγορία των θεωρημένων στοιχείων στο συστημα taxis και θα εμφανισθεί στο αποδεικτικό θεώρησης .

Aν πάλι έχετε θεωρημένο στέλεχος τιμολογίου για παροχή υπηρεσίας μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε και στην τιμολόγηση του τεχνικού έργου.

Υποθέτω ότι θα τιμολογήσετε τεχνικό έργο την 31/12/2012 γιατί τα τιμολόγια πλέον με τον νέο ΚΦΑΣ εκδίδονται από αθεώρητο στέλεχος για τιμολογήσεις εντός του 2013.

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη το εχω ξαναρωτησει, αλλα με περιεκτικο τροπο μπορεις να μας πεις τη διαφορα του τεχνικου εργου απο τις αλλες εργολαβιες με υλικα??

(απο φορολογικης αποψης βεβαιως, βεβαιως)

Link to comment
Share on other sites

.

Υποθέτω ότι θα τιμολογήσετε τεχνικό έργο την 31/12/2012 γιατί τα τιμολόγια πλέον με τον νέο ΚΦΑΣ εκδίδονται από αθεώρητο στέλεχος για τιμολογήσεις εντός του 2013.

 

Oχι θα ήθελα να θεωρήσω για εργασίες του 2013.Δλδ μου λέτε οτι το τιμολόγιο για τεχνικά έργα εντός του 2013 θα πρέπει να είναι αθεώρητο ?

Link to comment
Share on other sites

Oχι θα ήθελα να θεωρήσω για εργασίες του 2013.Δλδ μου λέτε οτι το τιμολόγιο για τεχνικά έργα εντός του 2013 θα πρέπει να είναι αθεώρητο ?

 

Δεν το λέω εγώ αλλά ο ΚΦΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη έτσι όπως τα λές είναι .Σήμερα πήγα εφορία και μου θεώρησαν μόνο ΑΠΥ και ΔΑ ενώ δεν χρειάζεται πλέων ούτε η θεώρηση βιβλίων .Τα τιμολόγια εκδίδονται αθεώρητα μου είπαν όταν αφορά επαγγελματίες ενώ για εργασίες που αφορά ιδιώτες θα πρέπει να εκδώσουμε απόδειξη θεωρημένη. Οταν όμως έχουμε νέο τεχνικό έργο που αφορά ιδιώτη πχ νέα οικοδομή με τα υλικά δικά μου ,τι κόβουμε απόδειξη θεωρημένη η τιμολόγιο αθεώρητο ?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν τα υπάρχοντα θεωρημένα μπλοκάκια ΑΠΥ θεωρούνται αυτόματα ως οι νέες Αποδείξεις Λιανικών Συναλλαγών ή πρέπει αν θα πρέπει να θεωρήσουμε νέα μπλοκάκια;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είναι τα ίδια μπλοκάκια μέχρι την εξάντλησή τους...

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, ποιους ΚΑΔ έχετε ώστε να έχετε δυνατότητα να κόβετε τιμολόγιο με υλικά. Ποιας κατηγορίας ΚΑΔ τέλος πάντων;

Α, και πρόκειται για δραστηριότητες που απαιτούν επαγγελματικό χώρο;

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για τα φωτοβολταϊκά έχω ΚΑΔ για ηλεκτρικές εγκαταστάσεις και κατασκευή σταθμών ηλεκτρικής ενέργειας.

Για θέρμανση έχω ΚΑΔ για εγκαταστάσεις θέρμανσης (ή κάπως έτσι, είναι αμέσως μετά τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις).

 

Κατά την έναρξη στην εφορία μου, ήταν προϋπόθεση να έχω χώρο αποθήκευσης των υλικών, κάτι που ελέγχθηκε και κατά την αυτοψία. Δεν ξέρω αν γίνεται όμως γενικά έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.