Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζεστό νερό χρήσης


ata

Recommended Posts

Παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται ακριβώς με το ΖΝΧ. Έχω επιλέξει κατάλληλο ηλιακό για το 60% όπως ορίζεται από την ΤΟΤΕΕ. Το υπόλοιπο ποσοστό από που θα προκύψει? Χρειάζεται ξεχωριστός λέβητας όταν ο θέρμανσης είναι πετρελαίου θέρμανσης ή μπορώ τελικά να χρησιμοποιήσω αυτό το καύσιμο και να έχω κοινό λέβητα?

 

Επίσης για μονοκατοικία 115 τ.μ. μου βγαίνουν οι απώλειες 14Mcal/h και για ΖΝΧ μου βγαίνουν άλλα 9Mcal/h. Πολλά δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ, το μπέρδεμα έγινε γιατί διάβαζα σε παλιότερα ποστ ότι απαγορεύεται καύσιμο πετρέλαιο θέρμανσης για ΖΝΧ.

 

Οπότε αν το σύνολο των απαιτήσεων είναι 9Mcal/h εγώ θα υπολογίσω για λέβητα το 0,4*9?

Link to comment
Share on other sites

Για όλη την απαιτούμενη ισχύ (9Mcal/h) θα υπολογίσεις την επιπλέον ισχύ του λέβητα. Όπως και ο μέσος μηνιαίος βαθμός κάλυψης για όλους τους μήνες θα πρέπει να είναι μονάδα (1). Σαν να μην είχες ηλιακούς συλλέκτες. Οπότε ο λέβητας θα προκύψει -μάλλον- υπερδιαστασιολογημένος.

Το λογισμικό μόνο του υπολογίζει την συνεισφορά των ηλιακών στην παραγωγή ΖΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω το εξής.

Αν έχουμε ας πούμε κοινό λέβητα για θέρμανση και ΖΝΧ, και η παραγωγή ΖΝΧ γίνεται τοπικά (σε ατομικά boilers διπλής ενέργειας τοποθετημένα εσωτερικά με μικρό δίκτυο διανομής) και παράλληλα υπάρχουν ατομικοί ηλιακοί θερμοσίφωνες, όπου τα boiler τους βρίσκονται σε θέση απομακρυσμένη από τις καταναλώσεις (π.χ. ταράτσα). Τότε για αυτό το δεύτερο δίκτυο το οποίο θα έχει απώλειες λόγω μεγάλης και εκτεθειμένης διαδρομής, πως θα δηλωθούν τα στοιχεία του;

Στην καρτέλα του ΖΝΧ δεν βλέπω πως θα δηλωθεί σαν δεύτερο σύστημα. Εκτός αν δηλωθεί σαν θεωρητικό με λέβητα πετρελαίου, ισχύ μηδέν και κάλυψη τι;

Να μην δηλωθεί μεν σαν δεύτερο σύστημα, αλλά σε ότι αφορά τα δύο δίκτυα, να θεωρηθεί αυτό που λέει στην ΤΟΤΕΕ-1 και στη βοήθεια: "Σε περίπτωση ύπαρξης άνω του ενός δικτύων (κλάδων) διανομής ΖΝΧ στη ζώνη, απαιτείται ο προσδιορισμός μίας μόνο απόδοσης δικτύου, η οποία θα είναι σταθμισμένη. Κατά συνέπεια αν στη ζώνη υπάρχουν περισσότερα από ένα δίκτυα (κλάδοι) διανομής θερμού μέσου (που τροφοδοτούνται από διαφορετικές ή την ίδια μονάδα παραγωγής) και παρουσιάζουν διαφορετική ποιότητα και επάρκεια (πάχος) θερμομόνωσης, τότε ο βαθμός απόδοσής τους λαμβάνεται ενιαίος και ίσος με αυτόν του τμήματος που βρίσκεται στη χειρότερη ποιοτικά κατάσταση. Για το κάθε δίκτυο διανομής ΖΝΧ η απόδοσή του λαμβάνεται ανάλογα με την ημερήσια ζήτηση που καλύπτει."; Εντάξει αλλά και για τα δύο δίκτυα λαμβάνεις την ίδια ημερήσια ζήτηση;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αφελης ερωτηση αλλα θα την κανω... :mrgreen:

Χρησιμοποιωντας τις διευκρινισεις των ΤΟΤΕΕ, ειδικα στο θεμα του ΖΝΧ και των υπνοδωματιων για τον υπολογισμο της καταναλωσης, στα υπνοδωματια δεν συνυπολογιζετε το σαλονι (και την κουζινα προφανως), σωστα?

Μονο τα "καθαρα" δωματια, υπνοδωματια, κοιτωνες η οπως αλλιως χαρακτηριζονται τελος παντων στα σχεδια...

 

Ορθον?

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες αλλά έχω δει δωμάτιο σαλόνι και δίπλα δωμάτιο τραπεζαρία με ξεχωριστή συρόμενη πόρτα, το σπίτι για ενοικίαση χωρίς έπιπλα.....εκεί την τραπεζαρία τι την βάζεις;

 

Αν ο άλλος έχει 1 παιδί θα την αφήσει τραπεζαρία αν έχει 2 θα την κάνει σίγουρα δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά sos θέλω τη βοήθειά σας. Έχω φαει όλο το σκ και ψαχνω λύση στο πρόβλημά μου . Έχω κτήριο με ισόγεια καταστήματα και διαμερίσματα στον όροφο. Κατά τη ΜΕΑ είχα βάλει κεντρική θέρμανση και τις απαιτήσεις σε ΖΝΧ τις πρόσθεσα σε αυτό , και όσο για τους ηλιακούς έβαλε έναν αριθμό προσεγγιστικά. Ξέρω θα με κράξετε που δε έκανα ακριβή υπολογισμό αλλά ήταν η πρώτη μου μελέτη και κάπου είχα πελαγώσει. Πρόβλημα χώρου δεν υπήρχε άλλα λογικά η διαστασιολόγηση που έκανα δεν ήταν μακριά από τη πραγματικότητα. Τώρα τα καταστήματα πουλήθηκαν και μάλιστα ένα ενιαίο αλλά ο ιδιοκτήτης θέλει να βάλει ΑΘ.

α) κατα τη ΜΕΑ έβαλα για τα καταστήματα 0,14 lt/ημέρα/m2 , παίζει ρόλο η χρήση όταν θα εκδοθεί το ΠΕΑ; Δλδ μπορεί η απαίτηση να είναι πιο μεγάλη και οι ηλιακοί να μη ανταποκρίνονται και να έχω πρόβλημα

β) τα διαμερίσματα τα είχα υπολογίσει βάση τετραγωνικών, τώρα πλέον πρέπει να υπολογιστούν με τα υπνοδωμάτια;

γ) και τα πιο σημαντικό , πρακτικά πλέον , κατα τη κατασκευή , με κάποιο τρόπο υπολογίζω τη ζήτηση για ΖΝΧ για τα καταστήματα και για τα διαμερίσματα μετά πως υπολογίζω την επιφάνεια των συλλεκτών; Ξέρω ότι αυτό είναι ολόκληρη μελέτη ,αλλά δε μπόρεσα να τη βρω κάπου όλο το σκ. Μπορεί κάποιος να μου πει ένα τρόπο να υπολογίζω απλά και ασφαλή αυτή την επιφάνεια για κάθε χρήση; (κάπου είδα 75 λιτρα ανα τετραγωνικό ) .

δ) επειδή ακόμα δε ξέρουμε τι θερμανση θα έχουμε θα μπορούσαμε να έχουμε για ΖΝΧ μονο ηλιακά με θερμοσίφωνα;

Συγνώμη αν ακούγονται αστείες κάποιες από τις απορείες μου αλλά έχω πραγματικά πελαγώσει. Είμαστε σε φάση τοποθέτησης των ηλιακών και πραγματικά θέλουμε να βάλουμε αυτό που απαιτεί ο κενάν και να έχουμε το 60% από τα ηλιακά.

Link to comment
Share on other sites

Για το α) και β) με τους υπολογισμούς που έκανες βάση της αρχικής ΤΟΤΕΕ υπερκαλυπτεις τις απαιτήσεις, αφού πια για κατοικίες πας με υπνοδωμάτια και για καταστήματα δεν ορίζεται απαίτηση (κι αν υπολόγιζες θα θεωρούσες μικρότερη από 10 lt/άτομο/ημέρα.

Για το δ) νομίζω πως γενικά θα πρέπει να γίνουν οι εγκαταστάσεις των Η/Μ όπως περιγράφονται στη μελέτη. Αν δηλαδή κάλυπτες τις ανάγκες για ζ.ν.χ. και με χρήση λέβητα δεν θα πρέπει να γίνει η εγκατάσταση αυτή; Είτε ήταν με κεντρικό σύστημα είτε με ατομικά;

Σχετικά με το γ) υπάρχουν στο φόρουμ κάποια αρχεία excel στα downloads. Αλλά θα πρέπει να επιλέξεις συλλέκτες και σύστημα (φρόντισε να επιλέξεις από το solarkeymark).

 

Λες πως σε ένα κατάστημα ο ιδιοκτήτης θέλει να βάλει Α.Θ. Δεν θα πρέπει να γίνει ενημέρωση φακέλου και ίσως αλλαγή της ΜΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.