Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Μπορεί να έχεις το ίδιο σύστημα θέρμανσης αλλά έχεις διαφορετικές ενεργειακές απαιτήσεις.

 

Τα αποτελέσματα για κτήριο <<γιαπί>> που δεν έχει τίποτα μέσα, είναι φυσιολογικότατα.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Μεταφορά μηνύματος από το θέμα Ερωτήματα για ΠΕΑ σε ενοικίαση - miltos

 

Παιδιά καλησπέρα . Μία ερώτηση δεν ξέρω αν πρέπει να την ποστάρω εδώ αλλά τέλοσπαντων.

Κάνω την πρώτη μου επιθεώρηση σε κτήριο του 1970. Ισόγειο κατάστημα 100μ², εκτεθιμένο από τρείς πλευρές με τέντα και πρόβολο ενός μέτρου περιμετρικά.

Οι τοίχοι από τοιχοποιία με καμία πρόβλεψη θερμομόνωσης.

Πλάκα για επικάλυψη

Κουφώματα μεταλλικά χωρίς θ.δ. με μονό τζάμι.

Γενικώς όλα τα χειρότερα.

Ο ενοικιαστής προχωρά σε μερική ανακαίνιση και τοποθετεί για ψυξη/θέρμανση 2 κλιματιστικά 24000BTU.

Ακολουθώντας τα βήματα ένα ένα παίρνω κατάταξη H και πολύ μεγάλες απαιτήσεις θέρμανσης 457kWh/m².

Κάτι δεν μου πάει καλά. όποιος μπορέι ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Πως θα προσομοιωνατε κουφωμα ημιυπογειου εγκαταλελειμενου που εχει τζαμια σπασμενα πολλα και εχουν βαλει ενδιαμεσα διαφορους καπλαμαδες και χαρτονια για να μη μπαζει πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα θεωρούσα ότι έχει το χειρότερο δυνατό κούφωμα και σε U και σε αερισμό. Δηλαδή U=6 και για αερισμό συμπεριφορά ξύλινου μονού.

Link to comment
Share on other sites

SOS απορια...

Περιπτωση ημιυπογειου χωρου μη θερμαινομενου που συνορευει με ετερο ημιυπογειο μη θερμαινομενο ομορης οικοδομης.

Ο τοιχος που συνορευει θα ληφθει υποψιν ως μη διαβατικος και θα αγνοηθει ή μηπως θα ληφθει ως τοιχος προς ΜΘΧ αλλου κτισματος και αρα, βασει 3.2.2.5 της ΤΟΤΕΕ1 θα ληφθει οτι ειναι σε επαφη με εξωτερικο αερα?

 

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι και ο δικος μου χωρος ειμαι ΜΘΧ, οπως και ο διπλα και για την εκδοση του πιστοποθητικου θα πρεπει να θεωρησουμε οτι θερμαινεται, ενω ο διπλα ΜΘΧ παραμενει ΜΘΧ και κατα παραδοχη τον λαμβανουμε ως εξωτερικο αερα...

 

To 1/2U ισχυει και σε αυτην την περιπτωση η ισχυει ΜΟΝΟ σε περιπτωσεις επαφης με ΜΘΧ του ιδιου κτηριου?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Αφού ο χώρος σου είναι μη θερμαινόμενος δεν όπως και να το βάλεις δεν θα επηρεάσει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει ο χωρος μου να ειναι ουσιαστικα ΜΘΧ αλλα στην πραξη θεωρω οτι θερμαινεται...

Αρα θεωρητικα εχω απωλειες προς τους λοιπους ΜΘΧ

Προσωπικα τεινω προς το να θεωρησω τους διπλανους ημιυπογειους χωρους ως ΜΘΧ και να βαλω το U το μισο του υπολογιζομενου για ΜΘΧ και να ληξει εκει το θεμα...

Δεν ξερω αν εχει κανενας διαφορετικη αποψη...

Link to comment
Share on other sites

Αν θα θεωρήσεις πως θερμαίνεται τότε νομίζω πως είναι λάθος να βάλεις το μισό U. Στα σεμινάρια που κάνω για μόνιμος Εν. Επ. Ο εισηγητής ανέφερε πως θα το λάβουμε ως εξ. αέρα.

Όταν έχεις ΜΘΧ του κτιρίου στο οποίο βρίσκεται η ιδιοκτησία που μελετάς βάζεις το μισό u.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη κι εγω ετσι το ειχα εκλαβει...

Οτι το θεωρουμε εξωτερικο αερα και ετσι το προσομοιωνουμε...

Απο τη στιγμη που μελεταω ΠΕΑ επαγγελματικου χωρου, ΠΡΕΠΕΙ να θεωρησω οτι θερμαινεται με καποιον τροπο, εστω και με τη θερμανση του ΚΑ

Απλως τα διπλανα κτηρια δε θερμαινονται στο ημιυπογειο και σκεφτομουν πως να το προσομοιωσω....

Σε ευχαριστω, χρησιμη η συμβολη σου, θα το εκλαβω ως εξωτερικο αερα

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.