Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώτο ΠΕΑ - διάφορα ερωτήματα


mem_fretz

Recommended Posts

Σαφώς και μπορεί να το έχει. Αλλά αυτό προϋποθέτει γνώση χρησιμότητας του ΠΕΑ. Η οποία δεν υπάρχει.

Αλήθεια πόσοι από εμάς έχουν κάνει ΠΕΑ για το σπίτι τους. Εγώ είχα ξεκινήσει αλλά δεν προχώρησα λόγω κάποιων θεμάτων.

Τώρα που είδα πως καίω 8lt την ημέρα λέω να το συνεχίσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω περίπτωση γραφείων 80μ2 με πατάρι 80μ2 ενιαίο χώρο με συνολικό ύψος 5,30μ.

Γιά θέρμανση και ψυξη υπάρχουν 6 σπιτάκια μέ ισχυ 18 kw. Πιστεύετε οτι αρκούν ή θα πρέπει να προσθέσω και άλλα?

 

Πρέπει να τσεκάρω και ΚΚΜ, για εξαερισμό?

Οταν το έκανα βάζοντας 3,00χ80μ2, 0 στα R ,Q & E_vent=1, τότε στην πρωτογενή ενέργεια για θέρμανση και ψύξη στο υπάρχον κτιριο στα αποτελεσματα μου βγάζει 0.

 

Τι κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δες ποσα Btu/h ειναι το καθε σπλιτακι σου...

Τα 18kW θεωρητικα ειναι λιγο πανω απο 60000 btu/h, κατι που σημαινει οτι υπερκαλυπτουν μια εκταση 120 τ.μ.

 

http://www.aircondi.co.za/

 

Αυτο το site με βοηθαει χονδρικα να υπολογισω τι εκταση μου καλυπτει το καθε σπλιτακι...

Δες το καθε σπλιτακι τι ισχυ εχει, κανε την αναγωγη και αθροισε τα εμβαδα να δεις ποσο χωρο καλυπτει..

 

Αφου εχεις επαγγελματικο χωρο, προφανως δεν εισαι καλα και θελεις το υπολοιπο ποσοστο να το καλυψεις με θεωρητικο συστημα ψυξης με ΕΕR=3 για να πιασεις μοναδα σε καθε μηνα...

 

Θα βαλεις ΚΚΜ για εξαερισμο και απο τους πινακες της 1ης ΤΟΤΕΕ θα παρεις τους συντελεστες που πολλαπλασιαζοντας τους θα προκυψει η παρεχομενη ποσοτητα αερα, χωρις ψυξη και θερμανση που θα πρεπει να εχει η μοναδα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ο όγκος για την κάλυψη από ενα σπλιτακι δεν παίζει ρόλο μόνο τα μ2 ? το ίδιο ισχύει και για τους συντελεστές της 1ης ΤΟΤΕΕ για τον νωπό αέρα ανεξάρτητα από το συνολικό υψος (5.30μ)?

=πχ.: καταστημα + πατάρι =80+80+160μ2χ3.00= 480μ3/έτος

ή 80χ3.00=240μ3/έτος ?

E_vent=1

 

Απο τα παραπάνω κλιματιστικά το 1/3 ειναι inverter άρα έχω EER κατασκευαστή=4.1 ή 10ετίας =2.00 (εγκατάσταση 2007)

Στην θέρμανση αν έχω καταλάβει καλά ο COP είναι 1.1χEER

 

ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

@Faethon11

 

 

Η εγκυκλιος 10 των Συμ/φων λεει:

 

Στο (β) οτι απαιτειται οταν ειναι 50,01

Στο (γ) οτι ΔΕΝ απαιτειται οταν ειναι 49,99

 

Στο 50,00 ακριβως τι γινεται???

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,για τον υπολογισμό των αμοιβών των ενεργειακών επιθεωρητών στην εφαρμογή του ΤΕΕ οταν πηγαίνω να κάνω υποβολή του εργου για να εκτυπώσω την εντολή πληρωμής το σύστημα μου βγάζει Σφάλμα και γράφει 1.Παρουσιάστηκε πρόβλημα δημιουργίας XML file-XMLfile creation error 2.(jbo-29000:No space left on device). Τι κάνω λάθος? Η τεχνικη υποστήριξη του ΤΕΕ δεν λειτουργεί. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση από Clemenza (το υπόλοιπο μήνυμα και οι απαντήσεις που ακολούθησαν μεταφέρθηκαν σε νέο θέμα):

 

@betonik

εμενα οσες φορες μου το εκανε, ξαναπροσπαθησα μετα απο 2ωρο-3ωρο και μετα το επαιρνε.

Πρεπει να ειναι προβλημα του ΤΕΕ και οχι δικο σου/μας.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

κατάστημα κλασσικό με παλιά κουφωματα αλουμι νίου και μονές τζαμαρίες του 1980 , αλλά και μεγάλη σκίαση στη μία του πλευρά τών 190 μοιρών βγαίνει Γ. Δέν έχει τίποτα απο συστήματα και του έβαλα θέρμανση με λέβητα(0.935), ψύξη με EER 2.8 και φωτισμό με 9.1 και θερμοσίφωνα , ενω νωπό αέρα βάσει των τετραγωνικών.

Αποτέλεσματα κ.αναφοράς Θ=31,5 Ψ=139 ΖΝΧ=4 ΦΩΤ=77 Συνολο=251

δικό μου 107 110 4,5 74 295

πώς φαίνονται?

το ότι βγάζω λίγο λιγότερα στο φωτισμό από το κ.α έχει να κάνει ότι το κτίριο αναφοράς έχει και άλλες καταναλώσεις?

στην θέρμανση παρόλο που έχω βάλει 0.935 βαθμό απόδοσης η διαφορά βγαίνει πολύ μεγάλη. πώς φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.