Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρθρο 24 Παρ 17 Ν.4014/2011-Εργασίες επισκευής ή αποπεράτωσης αυθαιρέτου


Recommended Posts

Το βάψιμο μέχρι 5μ ύψους

γίνεται και με μιά σκάλα 3-3.5 και μια μπατανόβουρτσα -ταβανόβουρτσα ή και απλή βούρτσα

οπότε δεν είναι απαραίτητα τα ικριώματα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση καταρχάς.

Και μιλούσα για ξανα-βάψιμο οπότε για αυτό και μίλησα για άδεια επισκευής!

Δεν κατάλαβα γιατί δεν χρειάζομαι άδεια επισκευής αν Η<5,00μ.Και μια δυο ερωτήσεις:

1) Θα πρέπει να δείξω σαφώς στις όψεις το πώς προκύπτει (σαν αριθμός) η επιφάνεια που πρόκειται να βαφτεί?

2) Θα πληρωθώ και επίβλεψη?

3)Αν παρότι ισόγειο ο μάστορας θέλει ικριώματα και για να μην έχουμε τρεχάματα με ΙΚΑ κτλ, θα πρέπει να παρουσιάσω και σχέδια ικριωμάτων, και αν ναι τί?

Link to comment
Share on other sites

1. γιατί δεν θα βάψεις όλη την όψη; (δεν χρειάζεται να επισημάνεις στο σχέδιο της όψης τίποτα-κάνεις απλά μια προμέτρηση και έναν προϋπ/σμό)

2, βέβαια (γι' αυτό δεν παίρνεις και την ευθύνη, για τυχόν ατύχημα;)

3, σχέδια δεν παρουσιάζεις -απλώς έχεις την ευθύνη για την ασφαλή ανάπτυξη- στήσιμο τους και τα μέτρα ασφαλείας)

Link to comment
Share on other sites

Όχι όλη, ένα κομμάτι που λόγω υγρασίας υπέστη φθορά!

Επί της επίβλεψης, υποτίθεται δηλαδή ότι θα καθίσω να βλέπω τον ελαιοχρωματιστή επί τω έργω και για αυτό θα πληρωθώ?

Σε ευχαριστώ συνάδελφε!

 

ΥΓ Κάτι έγραψες για κρατήσεις ιδιοκτήτη...οι κλασικές?

Link to comment
Share on other sites

AKK

ξέρεις τι θα έκανα στην περίπτωσή σου; (γιατί καταντά αστείο και γραφειοκρατικό το θέμα σου-να βγάλεις άδεια δόμησης για αποπ/ση κλπ)

 

Θα ζητούσα να μου ξεκλειδώσουν τη δήλωση -αυτό γίνεται ηλεκτρονικά πλέον μέσα από την ίδια την δήλωση (έτσι και αλλιώς θα το κάνεις αυτό, γιατί δεν πιστεύω να έβαλες όλα τα έγγραφα του 4014 κλπ)

αφού με την ξεκλείδωναν θα έλεγα τον πελάτη να το βάψει και αφού το έβαφε θα έβγαζα τις φωτ/φίες με τελειωμένες τις εργασίες και θα τις περνούσα στο σύστημα ΤΕΕ θα έπαιρνα ακόμη 500-600 ευρώ από τον πελάτη και όλα μέλι γάλα

(όλα αυτά ισχύουν αν δεν πέρασες ήδη φωτ/φίες του αυθαιρέτου στο συστ ΤΕΕ-που δεν το πιστεύω)

Τι να τρέχεις Πολ/μίες ΙΚΑ κλπ

 

υ,γ ίσως δεν χρειάζεσαι καν άδεια δόμησης για αποπ/ση σύμφωνα με το ΝΟΚ

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Το πόσο αστείο είναι και πόσο θέλω να το αποφύγω δεν περιγράφεται!

Πρότεινα να του φτιάξω έγγραφη ενημέρωση προς ΥΔΟΜ και να κάνει ό,τι θέλει αφού ουδείς θα ασχοληθεί και μου λέει ότι στη γειτονιά υπάρχει άνθρωπος που με το που σηκώσει το χέρι ο μπογιατζής θα πάρει τηλέφωνο 100 κτλ.

Λέω είσαι καλυμμένος αφού το έγγραφο θα έχει πάει και αστυνομία!Μου λέει όμως αν βάλει σκαλωσιά καλύπτομαι?

Εντάξει τυπικά όχι αλλά τί την νοιάζει την αστυνομία κτλ....Όχι όχι θέλω να είμαι καλυμμένος και ας βάλω και ότι ΙΚΑ χρειαστεί!

 

:roll:

Link to comment
Share on other sites

ε! τότε, αντί ικριωμάτων και άδειας δόμησης-ας πάρει ένα γερανάκι με κουβά εργασίας-λιγότερο θα της στοιχίσει (ας βάλει και το ΙΚΑ-αφού έχει τόσο ιδιόμορφο γείτονα

Πραγματικά και μένα, δεν μου μένει όρεξη να ασχοληθώ με τόση γραφούρα-εκείνο το διάγραμμα δόμησης σε τέτοιες εργασίες-μου τη σπάει

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Ηθελα να ρωτήσω αν για αδεια επισκευής αυθαιρέτου δηλωμένο βέβαια στον 4014, εκτός σχεδίου απαιτείται βεβαίωση δασαρχείου, αρχαιολογία, αμοιβές ή μονο οσα στοιχεία περιγράφει το ΦΕΚ

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένα:

Μικρή οικογενειακή πολυκατοικία 3 οροφοδιαμερισμάτων με οικοδομική άδεια του 2007. Μέσα στην ισχύ της αδείας, έχουν αποπερατωθεί μπετά και τούβλα. Η άδεια έληξε τον Φλεβάρη του 2011. Κατά τη διάρκεια της κατασκευής, κλείστηκαν ημιυπαίθριοι, μειώθηκε σε πλάτος ένας φωταγωγός προς όφελος του ανελκυστήρα, κατασκευάστηκαν αποθήκες σε τμήμα του υπόγειου που κατά την άδεια ήταν χώρος ελιγμών αυτοκινήτου και κατασκευάστηκε πατάρι μέσα στο οφέλιμο ύψος της στέγης. Όλες αυτές οι αυθαιρεσίες ρυθμίστηκαν με Ν4014 (σε ολοκληρωμένη υπαγωγή).

Ερωτήματα:

1) Προκειμένου να αναθεωρηθεί η άδεια για παράταση ισχύος επ αόριστον, πρέπει πρώτα να έχουν εγκριθεί οι εργασίες αποπεράτωσης των αυθαίρετων χώρων και μετά να ακολουθήσει η αναθεώρηση ή μπορεί η έγκριση εργασιών αποπεράτωσης των αυθαίρετων χώρων και να έπεται? (ευσεβείς πόθοι)

2) Ο υπάλληλος στην πολεο που θα δώσει την έγκριση εργασιών αποπεράτωσης των αυθαίρετων χώρων, έχει υποχρέωση να ζητάει δημόσια έγγραφα βεβαίας χρονολογίας που να αποδεικνύουν ότι οι αυθαιρεσίες έχουν γίνει πριν από την έναρξη ισχύος του νόμου, γενικά να ελέγξει πώς και γιατί έγινε η ρύθμιση, κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.