Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδ.Δομ, «κατεδάφισης»- Παραλογισμός του 4030 ή των Υπαλλήλων ;;


Recommended Posts

τα υποβάλεις απλώς όλα μαζί

και "άδεια δόμησης" και "άδεια έγκρισης"

τα δικαιολογητικά δεν αλλάζουν (πονηρέ χάρηκες!!!)

τα ελέγχουν σε 7 ημέρες συνολικά αντί 5

Τρίχες δηλαδή

 

υ.γ 1 Χάρισμα το εργοταξιακό ρεύμα (μπαίνει σφραγίδα ευθύς εξ αρχής)

εεεε!!! ρε μεγαλεία!!!!!!!!!!!!

Υ.γ 2 Ας με επιβεβαιώσει κάποιος φαίνεται εδώ

http://www.michaniko...3-Έντυπα/

το διάγραμμα κάλυψης μου

02 ΔΙΓΡΑΜΜΑ ΔΟΜΗΣΗΣ2.PDF

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

καλα που τοπες να εκτυπωσω και ΑΔΕΙΑ !!! :mrgreen:

 

φιλος αδεια κατεδαφισης και θελει διαγραμμα δομησης απο 100 τ.μ παμε στ ΜΗΔΕΝ !!

 

 

ηδη σημερα γλυτωσα 3 εργασιμες......η περιοχη επειδη ανηκει στην πολεοδομια αλλα οχι στον ΔΗΜΟ χρεωθηκε η αδεια ΑΜΕΣΩΣ χωρις να παει προισταμενο σε υπαλληλο

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

πως γίνεται εγώ να το βλέπω στο Do..ns στα Τοπογραφικά-πολεοδομικά –έντυπα (επάνω επάνω) και εσείς όχι

δηλ εσένα τι σου δείχνει Faethon;

 

ποιο άλλο πρόγραμμα εκτός από το embedit.in (που μου ζητά τηλ/νο) μπορώ να χρησιμοποιήσω για ανέβασμα pdf 140kb

 

y.g Μανώλη

σ' ευχαριστώ πολύ

 

y.g zavi

δύο υψοϋψείς όλες και όλες είναι. Τι υψόμετρα να βάλεις; να τις είχα ανά 20 εκ μάλιστα, τότε ίσως να χρειάζονταν

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και στο μηνυμά σου τώρα.

KANA στο σχεδιο και στο υπ, αριθμ 4:ΥΨΗ - ΟΡΟΦΟΙ φράφει ΥΨΗ 6,20μ>9,00μ Να αλλάξει σε <.Τυπογραφικό λαθάκι.

Link to comment
Share on other sites

ωραιο σχεδιο ουτε αρχιτεκτων νασουνα

 

 

 

υγ πως κανουμε συννημενα εχει οδηγιες το φορουμ πουθενα?

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε δεν το παραθέτω για να το δείξω ως σχέδιο,

αλλά για να πάρετε μια ιδέα της ιδιαιτερότητας του θέματος και

αν είναι δυνατόν να μου δώσετε και καμιά ιδέα αντιμετώπισης του θέματος μου

 

ειδικότερα:

  1. για να δείτε που βρίσκεται το προς κατεδάφιση "τοιχίο αντιστήριξης" (είναι το τμήμα HZE)
     
  2. ότι η απότμηση (ΖΕ) εμφανίζεται στο οικόπεδο λόγω προστριβών κατά τον αρχ χρόνο ανέγ της οικοδομής του, (παρά του ότι είχε αγοράσει οικόπεδο «σχημ τραπέζιου») που προκειμένου να μην πάνε στα δικ/ρια το «άφησε» τότε σαν οικόπεδο στις γειτόνισσες (αφού ήδη είχε κτίσει την οικοδομή του και δεν τον πείραζε)
     
  3. αυτή όμως η «υποχώρηση» τότε (κατά τον χρον ανεγ του τοιχίου) σήμερα καθιστά

τμήμα της οικοδομής «αυθαίρετο και δηλωτέο» (συμφωνείτε
;)
  1. για να δείτε ότι στον ακάλυπτο δεν υπάρχει πρόσβαση "τροχοφόρου" και ότι αυτή κατά την κατεδάφιση και ανέγερση μπορεί να γίνει μόνο από την κατηφορική λωρίδα ακαλύπτου του δυτικού οικοπέδου με τη δεδομένη συγκατάθεση του ιδιοκτήτη Σουγ...ζη (ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ να προσεγγίσω την περιοχή του τοιχίου)
     
  2. για να δείτε τη «στενότητα» του ακαλύπτου που με αναγκάζει να χρησιμοποιήσω «διαβολάκι» για όλες τις εργασίες (εκχωμάτωσης και κατεδάφισης και ανέγερσης
     
  3. ότι οι εργασίες κατά την γνώμη μου πρέπει να γίνουν με ΤΜΗΜΑΤΙΚΗ και εκχωμάτωση και κατεδάφιση και ανέγερση
     
  4. πρώτα πρέπει να γίνει ΜΕΡΙΚΗ "εκχωμάτωση" του ακαλύπτου κοντά και προς την πλευρά ΖΕ βόρεια του προς κατεδάφιση τοιχίου
     
  5. μετά η κατεδάφιση του κοντινού με το ΖΕ τμήμα σε ένα μήκος 3μ
     
  6. η εκσκαφή του θεμελίου και η ανέγερση νέου έκτασης επίσης 3μ (για να μην φεύγουν τα νερά από το οικόπεδό μου μέσω του των ενώσεων των τμηματικών ανεγέρσεων του νέου τοιχίου θα τοποθετήσω «ειδικά μονωτικά»
     
  7. θα συνεχίσω με εκχωμάτωση του επόμενου τμήματος (προς το μέσο περίπου της ΗΖ) ρίχνοντας τα χώματα προς το νέο κατασκευασμένο ήδη τοιχίου κ.ο.κ
     
  8. υπόψη ότι έστω και το «διαβολάκι» θα πρέπει να κινηθεί μακριά από το προς κατεδάφιση τοιχίο
     
  9. δέστε που βρίσκεται το προς προσκύρωση τμήμα που άρτιο οικόπεδο το καθιστά μη οικοδομήσιμο- λόγω τυφλότητας (άρα πρέπει να προσκυρωθεί πρώτα και μετά να εκδώσω την άδεια όχι "ανέγερσης" αλλά "κατεδάφισης του παλιού τοιχίου";; ;)
     
  10. πριν την έναρξη των εργασιών πρέπει να φτιάξω «εργοταξιακή» περίφραξη στην πλευρά των αντιδίκων σε μια απόσταση 1.5μ γιατί αλλιώς «μπορεί και κάθονται δίπλα στο τοιχίο» για να μην το γκρεμίσω και να «μας κατηγορούν για αθέτηση της απόφασης του εφετείου» (υπόψη ότι ήδη έχω εξώδικο «να μην μπώ στο οικόπεδό τους» και πρέπει να παρθεί άλλη δικαστική απόφαση που «θα τους το αναιρεί»)

TA ΠΡΟΒΛΗΜΑ

1Δυο άδειες όμως δεν μπορώ να εκδώσω

2Η προσκύρωση θα κάνει κανένα 6/μηνο

3οι παρατηρήσεις της πολεοδμίας πρέπει σύμφωνα με την ΚΥΑ 7533/12 να συμπληρωθούν μέσα σε ένα 2/μηνο (μετά πρέπει να ξαναυποβάλω αίτηση έγκρισης και δόμησς κλπ-αλλά στο όνομα των κληρ/μων πλέον)

4ΕΠΑΕ θα χρειαστώ και για την κατεδάφιση και για την ανέγερση;;

5 Ελεγκτή δόμησης πόσες φορές θα καλέσω;;; 3 για την κατεδάφιση και 3 για την ανέγερση

6 να ζητήσω παρέκκλιση "διατάξεων απο το ΥΠΕΚΑ" θα κάνουν κανέναν χρόνο

7 τα φορολογικά που ήδη είναι πληρωμένα στο όνομα του "θανόντα" τι γίνονται;; (αφού η έγκριση δόμησης θα λήξη στο 6/μηνο της προσκύρωσης και άρα θα πρέπει να γίνει νέα αίτηση στο όνομα των κληρ/μων;; ;)

8 η άδεια μπορεί να συνεχίσει στο "όνομα του θανόντα";; (δεν το νομίζω να γίνεται για πολλούς λόγους)

9 Εγώ βγαίνω στη σύνταξη 31-12-12 -τα φορολογικά μηχανικού είναι στο όνομα μου-θα ισχύει η μελέτη μου αν φαίνεται συντεταγμένη τον ΙΟΥΛ 2012 και έχουν οι κληρ/μοι και τα ΦΕΜ και το ΤΕΕ και την ΑΠΥ;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα , εγώ θα έλεγα στον ιδιοκτήτη γκρέμισε το χωρίς άδεια και μετά τα ξαναλέμε.

 

Η θα γίνει νύχτα ή δεν θα γίνει καθόλου.

 

Καλή τύχη σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.