Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδ.Δομ, «κατεδάφισης»- Παραλογισμός του 4030 ή των Υπαλλήλων ;;


Recommended Posts

Γιάννη

αν απευθύνεσαι σε μένα..

Η απόφαση -μα από λάθος δικαστηρίων -μα από λάθος Τεχνικών ιδιωτών ή Υπαλλήλων

ΕΙΝΑΙ πλέον τελεσίδικη

Ευχαριστώ πάντως 

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ γενικά το λέω, αλλά ρώτα και κανένα νομικό τι γίνεται με τελεσίδικες αποφάσεις δικαστών που όμως είναι αντισυνταγματικές, όσων αφορά το άρθρο 120. Τυπικά είναι άκυρες. Στην πράξη δεν ξέρω....κάνεις έφεση στο ΣτΕ; Πας στο συνήγορο του πολίτη; (λόγω εξόδων δικαστηρίων) Δεν μου έχει τύχει και δεν ξέρω, αλλά σίγουρα αν θιγόμουν αντισυνταγματικά, θα έκανα ότι προβλέπεται για να ακυρώσω το θίξιμο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό του άρθρου 50 του προσχεδίου το είδατε;

 

«2. Η άδεια δόμησης αναθεωρείται, μετά τη λήξη της, για την παράταση της

ισχύος της, ύστερα από αίτηση του δικαιούχου και κατόπιν ελέγχου που

διενεργείται από Ελεγκτή Δόμησης

 

δηλαδή

αν περάσει ο 1 χρόνος που αρχικά  ισχύει

θα χρειαστεί να καλέσω Ε.Δ να βεβαιώσει ότι δεν  κατεδάφισα

ώστε δικαιούμαι την παράταση της ισχύς της για 1 ακόμη  χρόνο!!!

Πάλι ...δεν είμαστε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά ενεργέστατο σε ακούω φίλε Βασίλη ... αφού μελετάς και το σχέδιο ...

1. Πρέπει να συνηθίσουμε πλέον, όπου διαβάζαμε "κατόπιν αυτοψίας" να διαβάζουμε "μετά από έλεγχο Ε.Δ.". Η αντικατάσταση εδώ στον 4030 αυτό δείχνει - αυτοψίες στον ιδιωτικό τομέα.

2. Συμφωνώ με το παράλογο της αυτοψίας (ίσως και) μόνο για τις εκσκαφές, τις διαμορφώσεις ή τις κοπές δένδρων που απαιτεί ο 4030 ... δεν έχω σκεφτεί όμως λεπτομέρειες.

3. Για την κατεδάφιση αντίθετα λάβε υπόψη σου ότι : α) η ισχύς της έχει συνδεθεί με το κίνητρο της απόσυρσης στο ΝΟΚ, β) το προς κατεδάφιση όσο μένει όρθιο φορολογείται και γ) θυμίσου ότι για εργολαβικό (τις παλιές εποχές) ακόμη και αυτοψία έκανε η εφορία για να βεβαιωθεί η υλοποίηση της κατεδάφισης (το οικόπεδο).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ φίλε kan62

αλλά είναι δυνατόν να ζητώ παράταση α.δ κατεδάφισης αν ήδη το είχα κατεδαφίσει;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως συμπαρασύρθηκε η παράταση των κατεδαφίσεων και των άλλων περίεργων αδειών που λεει και ο ΚΑΝ62 μαζί με τις κανονικές άδειες και αναθεωρήσεις τους για παράταση ισχυος.Αν το καταλάβουν και βγάλουν διευκρινιστική έχει καλώς , αλλιώς δες το ότι δώσανε δουλειά σε συνάδελφους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα,

 

ύστερα από απόφαση δικαστηρίου, ζητήθηκε από πελάτη μου η κατεδάφισε ενός τοιχίου (έχει κριθεί αυθαίρετο), που υπάρχει στον περιβάλλοντα χώρο μονοκατοικίας. Το τοιχίο είναι 1μ(Υ) Χ 4μ(Μ) Χ 0,5μ(Π).

 

Θέλει άδεια κατεδάφισης από την πολεοδομία; Διαβάζοντας για μικρής κλίμακας είδα ότι δεν μπορεί να συμπεριληφθεί εκεί. Χρειάζεται όντως άδεια; Και εάν ναι τι απαιτείται να προσκομιστεί;

 

μήπως ανήκω εδώ;

 

"Για τις ακόλουθες περιπτώσεις οι εργασίες εκτελούνται χωρίς άδεια δόμησης σύμφωνα με τους όρους που ορίζει η αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης και ύστερα από δήλωση ανάληψης επίβλεψης από αρμόδιο μηχανικό, που γνωστοποιείται στο οικείο αστυνομικό τμήμα:

 
γ) κατεδάφιση ή αποκατάσταση κατασκευών που έχουν κριθεί οριστικά αυθαίρετες κατά τις ισχύουσες περί αυθαιρέτων διατάξεις."
Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι χαζο....

Μηπως η αποφαση συτη του δικαστηριου αποτελει απο μονη της την αδεια ?

Link to comment
Share on other sites

ίσως...μάλλον χρειάζεται μόνο ανάληψη επίβλεψης από μηχανικό και γνωστοποίηση στο αστ. τμήμα. Ποια είναι όμως αυτή η διαδικασία; Υπάρχει κάποια τεχνική έκθεση ή γράφω εγώ μία δικιά μου;

Link to comment
Share on other sites

Η κατεδάφιση δεν απαιτεί άδεια αφού έχει κριθεί τελεσίδικα αυθαίρετο. Η απόφαση δεν είναι άδεια αλλά εντολή για την κατεδάφιση. χωρίς το δικαστηριο θα έπρεπε να το καυεδαφισει ή να πληρώνει πρόστιμο. Τώρα πλέον δεν μπορεί...και πρέπει να το κατεδαφίσει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.