Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η δήλωση 4014 διαφορετικής διαμερισμάτωσης "απαγορεύει" στη συνέχεια την αλλαγή χρήσης του χώρου.....


Recommended Posts

Νομίζω από τα παραπάνω δεν υπάρχει κάποια αντίφαση, εκτός του ότι δεν αποσαφηνίζεται, ποια θα είναι η διαδικασία αλλαγής χρήσης ήδη τακτοποιημένης αυθαίρετης κατασκευής.

Δεν μπορεί ν' αλλάξει η χρήση σε ρυθμισμένη με άρθρο 24 αυθαίρετη κατασκευή (δεν γίνεται 48ώρη ενημέρωση ή ΕΕΜΚ).

Μπορεί ν' αλλάξει η χρήση σε ρυθμισμένη με άρθρο 26 αυθαίρετη κατασκευή (γίνεται 48ώρη ενημέρωση ή ΕΕΜΚ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορεί ν' αλλάξει η χρήση σε ρυθμισμένη με άρθρο 24 αυθαίρετη κατασκευή (δεν γίνεται 48ώρη ενημέρωση ή ΕΕΜΚ).

Μπορεί ν' αλλάξει η χρήση σε ρυθμισμένη με άρθρο 26 αυθαίρετη κατασκευή (γίνεται 48ώρη ενημέρωση ή ΕΕΜΚ).

 

Η αλλαγή χρήσης, σε περίπτωση που επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο, στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης ή στον αριθμό απαιτούμενων θέσεων στάθμευσης, υπάγεται στην περίπτωση έκδοσης άδειας δόμησης. (Άρθρο 4 παρ. στ στο ΝΟΚ)

 

Η αλλαγή χρήσης σε άλλες περιπτώσεις σύμφωνα με το άρθρο 5, παρ. 2 απαιτεί απλή ενημέρωση της ταυτότητας του κτηρίου (δεν αναφέρεται στις περιπτώσεις ΕΕΚΜ ή 48ωρης ενημερωσης)

 

Αν αλλάζει χρήση έστω και τμήμα του κτηρίου, πρέπει να διασφαλίζεται υποχρεωτικά η προσβασιμότητα στα άτομα με αναπηρία ή εμποδιζόμενα άτομα, με την προϋπόθεση να μην θίγεται ο φέρων οργανισμός του κτιρίου.

 

Επομένως όπως το βλέπω εγώ νομίζω δεν υπάρχει αντίφαση. Πας με άδεια δόμησης ή ενημέρωση ταυτότητας κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι καταλαβα απο την παραγραφο 2 και 4 του ανωτερω εγγραφου οτι

αν εχεις ενα κτιριο με τμημα νομιμως υφισταμενο και τμημα τακτοποιημενο με 4014 (καθ υπερβαση του επιτρεπομενου σδ ) ειναι δυνατη η αλλαγη χρησης στο νομιμως υφισταμενο με αδεια δομησης αρκει να αποτυπωνονται τα αυθαιρετα, τα στοιχεια που δικαιολογουν τη νομιμοτητα η τη δυνατοτητα διατηρησης τους και η σχεση τους με τους ισχυοντες ορους και περιορισμους δομησης ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΑΝ ΥΠΟΛΕΙΠΟΝΤΑΙ Η ΥΠΕΡΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΩΝ.να χουν δηλωθει , και να χει πληρωθει το 30% του προστιμου ως 31.5.2013. ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ 4 ΔΕ ,ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙς ΜΕ ΜΙΑ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙς ΠΡΟΣΘΗΚΗ (εννοειται στο νομιμως υφισταμενο) και αποπερατωση στο αυθαιρετο.ενισχυτικο των οσων υποστηριζω ειναι και το Β1.ΔΗΛ. δεν μπορεις να εκδωσεις οποιαδηποτε διοικητικη πραξη αν δεν εχεις ρυθμισει τα αυθαιρετα.αρα αμα τα χεις ρυθμισει μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί ν' αλλάξει η χρήση σε ρυθμισμένη με άρθρο 24 αυθαίρετη κατασκευή (δεν γίνεται 48ώρη ενημέρωση ή ΕΕΜΚ).

 

Δεν μπορεί να εκδοθεί Άδεια Δόμησης (αλλαγής χρήσης)!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι καταλαβα απο την παραγραφο 2 και 4 του ανωτερω εγγραφου οτι

αν εχεις ενα κτιριο με τμημα νομιμως υφισταμενο και τμημα τακτοποιημενο με 4014 (καθ υπερβαση του επιτρεπομενου σδ ) ειναι δυνατη η αλλαγη χρησης στο νομιμως υφισταμενο με αδεια δομησης αρκει να αποτυπωνονται τα αυθαιρετα, τα στοιχεια που δικαιολογουν τη νομιμοτητα η τη δυνατοτητα διατηρησης τους και η σχεση τους με τους ισχυοντες ορους και περιορισμους δομησης ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΑΝ ΥΠΟΛΕΙΠΟΝΤΑΙ Η ΥΠΕΡΒΑΙΝΟΥΝ ΑΥΤΩΝ.να χουν δηλωθει , και να χει πληρωθει το 30% του προστιμου ως 31.5.2013. ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ 4 ΔΕ ,ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙς ΜΕ ΜΙΑ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙς ΠΡΟΣΘΗΚΗ (εννοειται στο νομιμως υφισταμενο) και αποπερατωση στο αυθαιρετο.ενισχυτικο των οσων υποστηριζω ειναι και το Β1.ΔΗΛ. δεν μπορεις να εκδωσεις οποιαδηποτε διοικητικη πραξη αν δεν εχεις ρυθμισει τα αυθαιρετα.αρα αμα τα χεις ρυθμισει μπορεις.

 

Αλλαγή χρήσης έχουμε μόνο στα νομίμως υφιστάμενα!!!!

Δηλαδή, αν υπάρχει "τμήμα" ρυθμισμένο με άρθρο 24 του 4014 ΔΕΝ μπορεί ν' αλλάξει η χρήση.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπον Ιασονα.εχουμε ενα 4οροφο κτιριο.στον Α ,Β,Γ οροφο εχουμε σε καθε μια κατοψη στο πισω μερος του κτιριου(σκεψου ενα κτιριο που εφαπτεται σε ομορα δεξια και αριστερα) απο ενα Η/χ που εχει ρυθμιστει με τον 3843 .στο δωμα εχουμε αυθαιρετη επεκταση στο υπαρχον νομιμο δωμα που ρυθμιστηκε με τον 4014.επισης εχει αλλαξει η χρηση στον Α ας πουμε οροφο στο νομιμως υφισταμενο τμημα(το οποιο εχει και ρυθμισμενο η/χωρο με τον 3843.εγω καταλαβα οτι μπορω να κανω δηλωση με ενα φυλλο καταγραφης για την αυθαιρετη επεκταση δωματος και να δηλωσω την αλλαγη χρησης στο νομιμως υφισταμενο ,"προς εκδοση οικ.αδειας".και να εκδωσω μετα αδεια νομιμοποιοησης για την αλλαγη χρησης.εννοειται οτι οι αυθαιρετοι χωροι

εχουν γινει καθυπερβαση των επιτρεπομενων ορων της αδειας.

Edited by martha1
Link to comment
Share on other sites

Σε συνδυασμό με τις εξαγγελίες από τις εφημερίδες για νέο νόμο για τα αυθαίρετα σε συνδυασμό με «αυτό» από το ΔΟΚΚ του ΥΠΕΚΑ αρχίζουμε και χάνουμε την μπάλα για τα καλά…

Μη πω ότι είναι στην εξέδρα πια ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και γω άλλο συμπέρασμα :

ετοιμάζομαι για άδεια δόμησης, σε οικοπεδο με κάθετη. Ο ένας έχει κατασκευή χωρίς άδεια στο τμήμα του (όχι παραπάνω από τα μέτρα που δικαιούται), πιθανόν προ του 55, αλλά δε θα συνεργαστεί με τίποτε για πιθανή νομιμοποίηση, και ο άλλος ο πελάτης μου, δεν έχει τίποτε στο δικό του τμήμα, και θέλει να χτίσει σήμερα. Με βάση τα οριζόμενα στο Ν 4014/11 σε σχέση με τη συνιδιοκτησία, και αφού το συζήτησα με υπαλλήλους της αρμόδιας ΥΔΟΜ, ξεκίνησα μόλις για έκδοση άδειας. Έρχεται σήμερα το έγγραφο αυτό και λέει στη Β1) ότι ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΔΕΙΑ ΔΟΜΗΣΗΣ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΑΠΟΤΥΠΩΝΟΝΤΑΙ ΧΩΡΟΙ ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ. Τι εννοεί ο ποιητης? περιλαμβάνονται και οι περιπτώσεις σύστασης οριζοντίου / καθέτου ? Εγώ τί να κάνω να γυρίσω την προκαταβολή που πήρα την προηγούμενη βδομάδα????

 

ή πιο απλά αν έχεις πχ ένα δυόροφο, και ο από κάτω έχει ένα κιόσκι, και το δείξεις στο τοπογραφικό αναγκαστικά λόγω φωτογραφιών κλπ κλπ, δε μπορεί να βγει άδεια δόμησης για τον από πάνω????????

 

ΥΓ Καλά εννοείται ότι για τις περιπτώσεις ανακαινίσεων- επισκευών κλπ, άδειες - ένσημα και λοιπά έσοδα για το κράτος κόβονται και αυτά τα λίγα που περνανε.

Οι άνθρωποι πραγματικά δεν πάνε καλά, και θέλουν και μας να μας τρελάνουν.

Εγω ελπίζω σε αναθεώρηση γρήγορα του εγγράφου, μόλις αρχίσει ο πανικός των τηλεφώνων και συνειδητοποιήσουν τί έγραψαν. Εκτός αν σκοπεύουν να εκβιάσουν ξανά και αυτούς τους λίγους τυπικούς που τακτοποίησαν για να ξαναμπλέξουν με τον ερχόμενο Νόμο.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.